Event URN:
239690
Start date:
Thu, 17th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Sports Arena
University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr William Greenhalgh
72 Kensington Avenue
Penwortham
Preston
Lancashire
PR1 0EE
01772744036
william@cdnw.org
Cheques payable to:
CDNW
Info for Riders:
Riders must register with the criterium league before they race. League registrations and race entries are completed on the night, there is no entry in advance. E/1/2 riders will race in Group A, 3/4/W riders will race in Group B.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth A Youth Only Youth A
17 May 12 18:30 Youth B Youth Only Youth B
17 May 12 18:30 Youth C Youth Only Youth C
17 May 12 18:30 Youth D Youth Only Youth D

View All

Event Location:

University Of Central Lancashire,
Psa Tom Benson Way,
Preston,
Lancs,
PR2 1SG

Race: Youth A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: Youth B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: Youth C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: Youth E

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 19:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 12 19:16 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 20/05/2012 - British Cycling

James Gullen wins the latest round of the CDNW Criterium League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 3
2 Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished A 2
3 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 1
4 Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
5 Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
6 Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
7 Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
2 Adam Hartley Velocity WD-40 Finished B 2
3 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished B 1
4 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
5 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
6 Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 0
7 Harry French Cycle Sport Pendle Finished B 0
8 Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
9 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished B 0
10 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished B 0
11 Daniel O'Halloran Finished 0
12 Eleanor Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: Youth D

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
3 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
4 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished D 0
5 Matthew Wearing Ribble Valley Juniors Finished D 0
6 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 3
7 Carys Field Ribble Valley Juniors Finished D 2
8 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle Finished D 1

Confirmed Results

Race name: Youth E

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Higham Harry Middleton Cycling Club Finished E 3
2 Tilly Barlow Cycle Sport Pendle Finished E 3
3 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
4 Evan Welsh Cycle Sport Pendle Finished E 2
5 Ella Dorrington Cycle Sport Pendle Finished E 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Kinvig Finished N/A 10
2 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 8
3 Constantin Manole Rock Racing Team UK Finished 3rd 7
4 Ashley Clitheroe Teamwallis CHH Racing Team Finished 3rd 6
5 Jordan Rigby Teamwallis CHH Racing Team Finished 3rd 5
6 Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 3rd 4
7 Mark McGavock Southport CC Finished 3rd 3
8 Jake Cowen Biketreks Racing Academy Finished 3rd 2
9 Richard Stott Cleveleys RC Finished 3rd 1
10 Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished A 1
11 Nick Taylor Finished 4th 0
12 Austin Aldred Cleveleys RC Finished 4th 0
13 Rebecca Heath VC St Raphael Finished 3rd 0
14 Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th 0
15 William Erskine Finished 4th 0