Hog Hill Summer Series 6

Closed Circuit , Ilford – Thursday, 14 Jun 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239652

Start Date:

Thu, 14th Jun 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Hastings SportGrub Cycling Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Germain Burton Team De Ver Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Timothy Butt Maldon & District CC Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Fitzpatrick Strada-Sport Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam French Rapha Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicholas Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Taylor Johnstone Ibaigane Opel Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Scott Cousins Maldon & District CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Roger Maidment East London Velo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Daniel Kogan Richardsons-Trek RT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stoyko Boussarov WyndyMilla Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
--- Keir Apperley Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Clem Berrill Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard da Silva Stevenage CC Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Farnell Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Griffiths Team IG - Sigma Sport Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Jackson Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel King Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andy Lyons Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jack Steven East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Young Glendene CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alex Ioannides Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Louis Modell East London Velo Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Brogan Team Mercia Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Rostoft Chelmer CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frank Rawlins North Road CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Capes London Dynamo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tristan Emptage Crosstrax Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Alexie Shaw Dulwich Paragon CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anna McNuff Pearson Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bernadette Henry Greenwich Tritons Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Junior and Youth riders pay 50% of adult entry fee.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:17 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:17
Women Only, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

239652

Start Date:

Thu, 14th Jun 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Andrew Hastings SportGrub Cycling Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Germain Burton Team De Ver Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Timothy Butt Maldon & District CC Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tom Fitzpatrick Strada-Sport Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam French Rapha Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicholas Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Taylor Johnstone Ibaigane Opel Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Scott Cousins Maldon & District CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Roger Maidment East London Velo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Daniel Kogan Richardsons-Trek RT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stoyko Boussarov WyndyMilla Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
--- Keir Apperley Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Clem Berrill Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Richard da Silva Stevenage CC Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Farnell Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Griffiths Team IG - Sigma Sport Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Jackson Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel King Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andy Lyons Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jack Steven East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Young Glendene CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Alex Ioannides Dulwich Paragon CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Louis Modell East London Velo Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Brogan Team Mercia Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Rostoft Chelmer CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frank Rawlins North Road CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Capes London Dynamo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tristan Emptage Crosstrax Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Alexie Shaw Dulwich Paragon CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Anna McNuff Pearson Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bernadette Henry Greenwich Tritons Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Junior and Youth riders pay 50% of adult entry fee.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:15 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:15
National B, Band 3
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:16 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/06/12 19:17 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 14/06/12 – 19:17
Women Only, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk