Event URN:
239649
Start date:
Thu, 24th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Redbridge Cycling Centre
Forest Road, Ilford, Essex, IG6 3HP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
East London Velo ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.eastlondonvelo.cc
Event organiser:
Ms Leslie Everest
19A Clarendon Road
London
E18 2AW
07759 296127
everelm@aol.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Junior and Youth riders pay 50% of adult entry fee.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 May 12 19:15 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr 15 mins
24 May 12 19:16 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr
24 May 12 19:17 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr

View All

Event Location:

Forest Road,
Ilford,
Essex,
IG6 3HP

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 May 12 19:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 15 mins

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 May 12 19:16 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 May 12 19:17 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Butt Maldon & District CC Finished 3rd 10
2 Tristin Hinz Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
3 Louis Modell East London Velo Finished A 7
4 Matthew Hammond Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
5 Jonathan Harris Finished 4th 5
6 Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 4
7 Ben Knapp Dulwich Paragon CC Finished 4th 3
8 Phillip Aubert Velosport Racing Team Finished 4th 2
9 Matthew Southerden Finsbury Park CC Finished 4th 1
10 Andrew Edwards Pretorius Bikes Finished 3rd 1
11 Benjamin Brown Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
12 Shaun O'Hara Finished 4th 0
13 Frank Rawlins North Road CC Finished 3rd 0
14 Adam Capes London Dynamo Finished 3rd 0
15 Daniel Thut London Dynamo Finished 3rd 0
16 David Bamford East London Velo Finished 3rd 0
17 Jeff Lawrence Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
18 Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
19 Nicola Juniper Eagle RC Finished 2nd 0
20 Laura Massey Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
21 Jose Jimenez Finished 4th 0
22 Thomas Dean Eagle RC Finished 3rd 0
23 Juan Pablo Riano Perez Finished 4th 0
24 William Hunt Army Cycling Union Finished 4th 0
25 Steven Hubbard West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 3rd 0
26 Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 0
27 Osama Assem Finchley Racing Team Finished 4th 0
28 James Fairbank Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
29 Patrick Hayes Victoria/Ciclos Uno.com/CC Finished 3rd 0
30 Rauf Dean London Phoenix CC Finished 3rd 0
31 Matthew Harper Look Mum No Hands! Finished 3rd 0
32 Trevor Whittock Lea Valley CC Finished 3rd 0
33 Richard Bayfield London Phoenix CC Finished 3rd 0
34 Theodore Hill London Dynamo Finished 3rd 0
35 Damien Foy Eagle RC Finished 3rd 0
36 Mark Brooks Finished 4th 0
37 Steven Sexton North Road CC Finished 4th 0
38 Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
39 John Beaufoy Eagle RC Finished 4th 0
40 Phill Reynolds Peter Hansford Racing Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elinor Winter Corvida Allpress Finished 3rd 15
2 Astrid Wingler London Phoenix CC Finished 2nd 12
3 Helen McKay Look Mum No Hands! Finished 2nd 10
4 Sarah Cary Corvida Allpress Finished 4th 8
5 Stephanie Dreyer Pearson Cycling Club Finished 4th 6
6 Coralie Glaunes Pearson Cycling Club Finished 3rd 5
7 Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC Finished 3rd 4
8 Nicole Oh Pearson Cycling Club Finished 3rd 3
9 Anna McNuff Sky Velo Finished 4th 2
10 Alexie Shaw Dulwich Paragon CC Finished 4th 1