Archer RC Spring Criterium

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 21 Apr 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239542

Start Date:

Sat, 21st Apr 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Entry close date

Mon, 9th Apr 2012

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Oliver Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amy Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Cheatle VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Theo Modell East London Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Lloyd Cycling Club Hackney Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fred Wright VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Bodgener Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Mostyn Taylor Crockett Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Chard Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bethany Audas WyndyMilla Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Henry Dawson Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Moors VC Jubilee Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Taylor Rowe Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Theron Finished A 0

9. Sam Theron -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Oliver Cliff VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alex McKerrell Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Noah Phillips VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Luke Audas WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Abigail Dentus Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Anna Marie Hughes Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kirsten Savage Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Peter Cole Handsling Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Hunter Colchester Rovers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louis Modell East London Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Stacy-Marks Velosport Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Grant Venter Finchley Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Fabio Amati Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Walker Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Smith Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Stones Sportcity Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Moss Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  David Saunders NFTO Race Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Gallacher SportGrub Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Benjamin Chgomas Finished 0

19. Benjamin Chgomas -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Simon Williams Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Rafal Radziej Finished 3rd 0

22. Rafal Radziej -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Donovan CS Grupetto Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Butterworth Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Ambury Gregarios Superclub Ciclista Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Gavin Spiers Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Andrew Barnes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Andrew Stronge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Road: Gibb wins Archer RC Spring Criterium

Posted 23/04/2012 - British Cycling

Tony Gibb wins Archer RC Spring Criterium

View Full Report

First category riders now eligible for Archer Spring Criterium

Posted 23/02/2012 - British Cycling

Fifty mile race at the Hillingdon Circuit on Saturday 21 April.

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:45 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 21/04/12 – 13:45

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 15:15 National B Band 4 --- 80km / 50 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 21/04/12 – 15:15
National B, Band 4
80km / 50 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

239542

Start Date:

Sat, 21st Apr 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Entry close date

Mon, 9th Apr 2012

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Oliver Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amy Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Cheatle VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Theo Modell East London Velo Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Isaac Costley Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Lloyd Cycling Club Hackney Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Fred Wright VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Bodgener Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Mostyn Taylor Crockett Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Chard Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Bethany Audas WyndyMilla Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Henry Dawson Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Moors VC Jubilee Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Taylor Rowe Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Theron Finished A 0

9. Sam Theron -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Oliver Cliff VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alex McKerrell Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Noah Phillips VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Luke Audas WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Abigail Dentus Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Anna Marie Hughes Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kirsten Savage Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Peter Cole Handsling Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Hunter Colchester Rovers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louis Modell East London Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Stacy-Marks Velosport Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Grant Venter Finchley Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Fabio Amati Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Walker Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Fitzpatrick Iceni Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Smith Team Corley Cycles Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Stones Sportcity Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Moss Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Jason Edwards GB -MSTINA Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  David Saunders NFTO Race Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Gallacher SportGrub Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Benjamin Chgomas Finished 0

19. Benjamin Chgomas -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Simon Williams Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Rafal Radziej Finished 3rd 0

22. Rafal Radziej -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Donovan CS Grupetto Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Butterworth Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Ambury Gregarios Superclub Ciclista Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Gavin Spiers Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Andrew Barnes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Andrew Stronge Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Road: Gibb wins Archer RC Spring Criterium

Posted 23/04/2012 - British Cycling

Tony Gibb wins Archer RC Spring Criterium

View Full Report

First category riders now eligible for Archer Spring Criterium

Posted 23/02/2012 - British Cycling

Fifty mile race at the Hillingdon Circuit on Saturday 21 April.

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 21/04/12 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 13:45 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 21/04/12 – 13:45

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/12 15:15 National B Band 4 --- 80km / 50 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 21/04/12 – 15:15
National B, Band 4
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk