Event URN:
239409
Start date:
Tue, 24th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Salt Ayre Sports Centre
Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Salt Ayre Cycle Racing Association
Event website:
http://www.saltayrecycling.com
Event organiser:
Mr Neville Pearson
38 Ashford Road
Lancaster
Lancashire
LA1 4QA
07963138520
npearson13@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Entry on the day only. Senior Men £10.00, Junior Men and Ladies £5.00, Youths £3.00
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 U10 Boys Youth Only Youth D
24 Jul 12 18:15 U10 Girls Youth Only Youth D
24 Jul 12 18:15 U12 Boys Youth Only Youth C 15 mins
24 Jul 12 18:15 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Salt Ayre Lane,
Lancaster,
Lancashire,
LA1 5JS

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 Youth Only Youth C 15 mins

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Youth Only Youth A 15 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 19:00 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished D 3
2 Joshua Umpleby Salt Ayre Cog Set Finished D 2
3 Andrew Smith Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aimee Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished D 3
2 Mia Johnson Finished D 2
3 Amelia Hirst Salt Ayre Cog Set Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Riley Salt Ayre Cog Set Finished C 3
2 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set Finished C 2
3 Max Boardman Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Dowthwaite Salt Ayre Cog Set Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished B 3
2 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
3 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jess Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished A 3

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 15
2 Matt Flynn Mountivation Development Acade... Finished 2nd 12
3 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 2nd 10
4 Sam Dobson Lune RCC Finished 3rd 8
5 Zack Whitehead PH-MAS Cycling Finished 2nd 6
6 Gary Spencely Biketreks Racing Academy Finished 2nd 5
7 Neil Robinson Lune RCC Finished 2nd 4
8 Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 3
9 Jerrod Hartley Horwich CC Finished 2nd 2
10 Duncan Smith Cleveleys RC Finished 4th 1