Event URN:
239388
Start date:
Sun, 22nd Apr 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Vale Cricket Club
Corntown Road, Bridgend, South Wales, CF35 5BA
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 30th Mar 2012
Event promoted by:
Cardiff Ajax CC ( website )
Event website:
http://www.cardiffajaxcycling.co.uk
Event organiser:
Mr Christopher Landon
16 Preswylfa Street
Canton
Cardiff
CF5 1FS
02920 345869
Cheques payable to:
Cardiff Ajax CC
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 12 10:00 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 112km / 70m
22 Apr 12 10:10 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 84km / 52m

View All

Event Location:

Corntown Road,
Bridgend,
South Wales,
CF35 5BA

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 12 10:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 112km / 70m

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 12 10:10 Regional B Band 4 3rd, 4th 84km / 52m

Provisional Report and Results

Posted 22/04/2012 - British Cycling

Video: Colin Parry wins Legstretchers Memorial to Betty Pharoah.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 30
2 Harry Grey Vanillabikes.com Finished 1st 25
3 Russell Falder MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 21
4 Rhys Lloyd SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 17
5 Hugh Wilson Wilier/Live to Ride Finished 1st 14
6 Glyndwr Griffiths Urban Cyclery Finished 2nd 12
7 Robert Smail Teamwallis Racing Team Finished Elite 10
8 Dale Appleby SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 8
9 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 7
10 Edward Laverack County Cycles Racing Team Finished 2nd 6
11 Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 2nd 5
12 James Cartridge Cadence Cannondale Finished 2nd 4
13 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 3
14 Hefin Price Port Talbot Wheelers Finished 1st 2
15 Pete Vincent Mid Devon CC Finished N/A 1
16 Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 0
17 Samuel Williams NFTO Race Club Finished 2nd 0
18 Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
19 Chris Wilkinson GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
20 Rob Turner NFTO Race Club Finished 2nd 0
21 James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
22 Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 0
23 John Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
24 Scott Davies M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished 2nd 0
25 Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
26 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished 2nd 0
27 Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 0
28 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
29 Tom Smith Finished 2nd 0
30 Tavis Walker Wilier/Live to Ride Finished 1st 0
31 Jack Plummer Cadence Cannondale Finished 2nd 0
32 Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
33 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished 2nd 0
34 Jack Gibson Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
35 Jeremy Rees Swansea Wheelers CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Kiss Stratford Cycle Studio - RPC Finished 3rd 15
2 David Medhurst Cardiff Ajax CC Finished 3rd 12
3 Deacon Cutterham CGC NFTO Race Club Finished 3rd 10
4 Graeme Boswell Cardiff Ajax CC Finished 3rd 8
5 Lewis Bevan Finished 3rd 6
7 Andrew Parry Urban Cyclery Finished 3rd 4
8 Tom Ilett Bristol South CC Finished 4th 3
9 Ian Sutcliffe Abergavenny Road Club Finished 3rd 2
10 Mark Munns Ride 24/7 Finished 3rd 1
11 Sam Larkham Bristol South CC Finished N/A 0
12 Paul Jones NFTO Race Club Finished 3rd 0
13 Steven Green Bristol South CC Finished 3rd 0
14 Stuart McCombie Bristol RC Finished 3rd 0
15 Jamie Fenaroli Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
16 Richard Williamson Gannet CC Finished 3rd 0
17 Steven Bennett Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished 3rd 0
18 Matthew Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
19 Paul Bennett Cardiff JIF Finished 3rd 0
20 Benjamin Hall Bristol RC Finished 3rd 0
21 Simon Smith Finished 4th 0
22 Ben Allister Cardiff JIF Finished N/A 0
23 Christian Smith Bristol South CC Finished 4th 0
24 Mathew Ackland Urban Cyclery Finished 3rd 0
25 Mark Hudson Bristol South CC Finished 4th 0
26 Robert Jones Ogmore Valley Wheelers Finished 3rd 0
27 Iain Cade Cadence RT Finished 3rd 0
28 Gary Sturch Pontypool RCC Finished 3rd 0
29 Mick Ballantyne NFTO Race Club Finished 4th 0
30 Luke Williams Gannet CC Finished 3rd 0
31 Diccon Hill Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished N/A 0
32 Matt Lee NFTO Race Club Finished 3rd 0
33 Steven Cottington Cadence RT Finished 3rd 0
35 Marcus Boneham Onit Cycle Finished 3rd 0
36 Stephane Pang Onit Cycle Finished 3rd 0
37 Dafydd Lambeth Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 0
38 Gareth Adams Cadence RT Finished 3rd 0
39 Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 0
40 Michael Tinning Cardiff Ajax CC Finished N/A 0