Event URN:
239300
Start date:
Fri, 25th May 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Gosling Sports Park
Gosling Sports Park, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Welwyn Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Peter Waghorn MBE
29 Brockswood Lane
Welwyn Garden City
Hertfordshire
AL8 7BE
01707327011
pete.waghorn@gmail.com
Cheques payable to:
Welwyn Wheelers
Info for Riders:
League Registration Fees - Seniors - £10, Juniors - £7, Youth - £5
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Senior A 10 Lap Block Pursuit Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 May 12 01:00 Senior A 10 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 May 12 01:00 Senior A 10 Mile Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 May 12 01:00 Senior B 10 Lap Block Hcp Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Gosling Sports Park,
Stanborough Road,
Welwyn Garden City,
Hertfordshire,
AL8 6XE

Race: Senior A 10 Lap Block Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A 10 Mile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 10 Lap Block Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth A 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth A 6 Lap Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth B/C 5 Lap Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth B/C 5 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth B/C Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth C/D/E 3 Lap Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth C/D/E 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth C/D/E 4 Lap Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Provisional Report and Results

Posted 27/05/2012 - British Cycling

Latest results from the Welwyn League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
2 Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
3 Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
2 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 3rd 0
3 Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 3rd 0
2 Michael Broadwith Finished 3rd 0
3 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 10 Lap Block Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
2 Richard Norris Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
3 Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
2 Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
3 Simon Best North Road CC Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
3 Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A 6 Lap Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A 0
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth B/C 5 Lap Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
2 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
3 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth B/C 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
2 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished B 0
3 Adam Looker Colchester Rovers CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth B/C Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
2 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished B 0
3 James Jackson Colchester Rovers CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E 3 Lap Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
3 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
3 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E 4 Lap Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished B 0
3 Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0