Welwyn Track League 2012

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 11 May 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239298

Start Date:

Fri, 11th May 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior A - 10 lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Block Pursuit - Results
1.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Gallacher SportGrub Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Points - Results
1.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 mile - Results
1.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Block Handicap - Results
1.  Simon Howes Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karle Belding Wisbech Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Richard Norris Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Howes Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 10 lap Scratch - Results
1.  Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Sprint - Results
1.  Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth BC - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Scratch - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - Devil - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - 5 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Points - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - 5 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Handicap - Results
1.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Scratch - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap A - Results
1.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - 3 lap Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap B - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Handicap - Results
1.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors - £10, Juniors - £7, Youth - £5

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:15 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Fri 11/05/12 – 19:15
Regional C, None
Senior A - 10 lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:16 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:16
Senior A - 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:17 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:17
Regional C, None
Senior A - 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:18 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:18
Regional C, None
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:19 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:19
Regional C, None
Senior B - 10 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:20 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:20
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:21 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:21
Regional C, None
Youth A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:22 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£3.00)
Fri 11/05/12 – 19:22
Youth Only, None
Youth A - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:23
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:24 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:24
Youth Only, None
Youth BC - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:25 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:25
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:26 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:26
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:27 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:27
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:28 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:28
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:29 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:29
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:30 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:30
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:31
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

239298

Start Date:

Fri, 11th May 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior A - 10 lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Block Pursuit - Results
1.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Gallacher SportGrub Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Points - Results
1.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 mile - Results
1.  Michael Broadwith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John McClelland Giro Prestige Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Anthony Gibb SportGrub Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Block Handicap - Results
1.  Simon Howes Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karle Belding Wisbech Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Richard Norris Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Howes Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 10 lap Scratch - Results
1.  Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Sprint - Results
1.  Luke Morgan Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth BC - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Scratch - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - Devil - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - 5 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Points - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth BC - 5 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BC - 5 lap Handicap - Results
1.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Scratch - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap A - Results
1.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - 3 lap Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 lap Handicap B - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 lap Handicap - Results
1.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Towning Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors - £10, Juniors - £7, Youth - £5

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:15 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Fri 11/05/12 – 19:15
Regional C, None
Senior A - 10 lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:16 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:16
Senior A - 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:17 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:17
Regional C, None
Senior A - 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:18 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:18
Regional C, None
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:19 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:19
Regional C, None
Senior B - 10 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:20 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:20
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:21 Regional C None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:21
Regional C, None
Youth A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:22 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£3.00)
Fri 11/05/12 – 19:22
Youth Only, None
Youth A - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:23 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:23
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:24 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:24
Youth Only, None
Youth BC - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:25 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:25
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:26 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:26
Youth Only, None
Youth BC - 5 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:27 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:27
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:28 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:28
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:29 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:29
Youth Only, None
Youth CDE - 3 lap Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:30 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:30
Youth Only, None
Youth CDE - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 11/05/12 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Fri 11/05/12 – 19:31
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk