Event URN:
239290
Start date:
Sat, 14th Jul 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Fairfield Sports Ground
Biggleswade, Bedfordshire, SG18
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 1st Jul 2012
Event promoted by:
Ashwell CC
View other events promoted by this organiser
Event organiser:
Mr Max Pendleton
5 Jackson Place
Chicksands
Shefford
Bedfordshire
SG17 5TJ
01462475656
joseph.pendle@live.co.uk
Cheques payable to:
Mr Max Joseph Pendleton
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 5km (National Endurance League) Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 5km / 3m
14 Jul 12 14:00 660m National Short Distance Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Jul 12 14:00 Devil Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Jul 12 14:00 U10 300m Handicap Youth Only Youth D

View All

Race: 5km (National Endurance League)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 5km / 3m

Race: 660m National Short Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U10 300m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 300m Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Youth Only Youth D, E ---

Race: U14/U12 300m Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Youth Only Youth B, C ---

Race: U14/U12 300m Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Youth Only Youth B, C ---

Race: Youth Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jul 12 14:00 Youth Only Youth A, B, C, D ---

Confirmed Results

Race name: 5km (National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 30
2 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 25
3 George Wood Maldon & District CC Finished 2nd 21
4 Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 17
5 Simon Daw CC Sudbury Finished 2nd 14
6 Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 12

Confirmed Results

Race name: 660m National Short Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
2 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
3 Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
4 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
5 Bryn Davies Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
6 Michael Tyas Maldon & District CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 10
2 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 8
3 Simon Daw CC Sudbury Finished 2nd 7
4 George Wood Maldon & District CC Finished 2nd 6
5 Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 5
6 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 4

Confirmed Results

Race name: U10 300m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 3
2 Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 3
3 Henry Williams Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U10 300m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Williams Finished E 0
2 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 2
3 Adam Lightfoot West Suffolk Wheelers & Tr... Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U14/U12 300m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 3
2 Richard Chennells Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
3 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14/U12 300m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
2 Henry Skelding Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
3 Holly Robertson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3

Confirmed Results

Race name: Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Phoebe Lewis Finished 0
2 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 2
3 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 1