Event URN:
239224
Start date:
Tue, 22nd May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Tameside Cycle Circuit
Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Tameside Cycling Development League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.tamesidecyclingdevelopment.co.uk
Event organiser:
Mr Joe Malik
0161 367 1320
tamesidecircuit@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
Tameside Cycling Devlopment Group
Info for Riders:
20 week series every Tuesday. All riders must register with the Tameside Cycling Development League: Seniors £10, Junior/Youth £5. Entry on the night only. Non League race at 8.30pm for 4th Cat Men and all Women.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 01:00 Girls U10 Youth Only Youth D
22 May 12 01:00 Girls U16 Youth Only Youth A
22 May 12 01:00 Girls U8 Youth Only Youth E
22 May 12 18:15 Boys U12 Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Richmond Street,
Ashton-Under-Lyne,
Lancashire,
OL7 9HG

Race: Girls U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: Girls U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: Girls U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: Boys U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: Boys U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 18:30 Youth Only Youth D 10 mins

Race: Boys U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 18:45 Youth Only Youth E 20 mins

Race: Boys U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 19:15 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 50 mins

Race: Boys U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: 4/W

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 12 20:30 Regional C+ Band 5 4th 30 mins

Confirmed Results

Race name: Girls U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 3
2 Gloria Eden Eastlands Velo Finished D 2
3 Lizzie Pottage Mossley CRT Finished D 1

Confirmed Results

Race name: Girls U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 3

Confirmed Results

Race name: Girls U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: Boys U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 3
2 Karl Richter Mossley CRT Finished C 2

Confirmed Results

Race name: Boys U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
2 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
3 Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished D 1

Confirmed Results

Race name: Boys U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished E 3
2 Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished E 2
3 Samuel Pottage Mossley CRT Finished E 1

Confirmed Results

Race name: Boys U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 3
2 Thomas Humphrey Eastlands Velo Finished B 2
3 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 15
2 Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 12
3 Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 10
4 Matthew Love Finished 2nd 8
5 Zack Whitehead PH-MAS Cycling Finished 2nd 6
6 Jordan Hargreaves Hope Factory Racing Finished 2nd 5
7 Ben Hookway Wills Wheels Cycling Club Finished 2nd 4
8 Craig Morgan VC St Raphael Finished 3rd 3
9 Nick Shaughnessy Finished 2nd 2
10 Dan Holford Team Wheelguru Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Boys U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 3
2 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 2

Confirmed Results

Race name: 4/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Geoff Burgess Stockport Clarion CC Finished 4th 10
2 Jason Dobson Manchester Wheelers Club Finished 4th 8
3 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished 4th 7
4 Richard Walker Finished N/A 6
5 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished 4th 5
6 Keith Bailey Chorlton Velo Finished 4th 4
7 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished A 3
8 Mark Rushby Pedalsport Cycling Club Finished 4th 2
9 Adam Newall Horwich CC Finished 4th 1
10 Michael Condon Pedalsport Cycling Club Finished 4th 1