Event URN:
239172
Start date:
Wed, 11th Jul 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
W.W.C.C
Info for Riders:
On Line Entry Available Up Until Monday of Each Week. Rider League Registration on arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:00 Freewheelers A Devil Youth Only None C, D
11 Jul 12 19:01 Freewheelers B Devil Youth Only None D, E
11 Jul 12 19:02 Freewheelers A Keirin Youth Only None C, D
11 Jul 12 19:03 Freewheelers B Keirin Youth Only None D, E

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:00 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:01 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:02 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:03 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:04 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers A Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:05 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:05 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers B Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:05 Youth Only None D, E ---

Race: Senior B Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:06 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:07 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:08 Youth Only None B, C ---

Race: Senior B Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:09 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:10 Regional C None 2nd, 3rd ---

Race: Youth Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:11 Youth Only None B, C ---

Race: Senior B Course des Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:12 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Course des Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth Course des Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:14 Youth Only None B, C ---

Race: Senior A/B & Selected Youth Handicap...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Senior A/B & Selected Youth 10km Han...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jul 12 19:16 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
2 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Alice Hopkins Finished D 0
4 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Thomson Finished D 0
2 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
2 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Thomson Finished D 0
3 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
3 Alice Hopkins Finished D 0
4 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
3 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Thomson Finished D 0
2 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Thomson Finished D 0
3 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Thomas Payton Islabikes Finished 3rd 0
4 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
5 Paige Milward Lyme RC Finished A 0
6 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
3 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 0
4 Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Thomas Payton Islabikes Finished 3rd 0
6 Alan Davies Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished B 0
3 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Tremaine Folkes Finished C 0
5 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paige Milward Lyme RC Finished A 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
5 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 0
2 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Callum Warrilow Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Tremaine Folkes Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Paige Milward Lyme RC Finished A 0
5 Vince Tennant Beacon Roads CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Callum Warrilow Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 0
4 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 Thomas Payton Islabikes Finished 3rd 0
6 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Tremaine Folkes Finished C 0
4 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth Handicap Intermediate Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
5 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth 10km Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Warrilow Wolverhampton Whls Finished N/A 0
2 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Alan Davies Finished 3rd 0