Event URN:
239117
Start date:
Fri, 7th Dec 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MRTL
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mrtl.co.uk
Event organiser:
Mrs Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue
Urmston
Manchester
Lancashire
M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com
Cheques payable to:
MRTL
Info for Riders:
Entries in advance only - Close Seven Days in advance of each night of racing. Only Open to MRTL League Members - Youth £5, All others £15.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:00 Event 1a - 1km Scratch Group 1 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
7 Dec 12 19:01 Event 1b - 1km Scratch Group 2 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
7 Dec 12 19:02 Event 1c - 1km Scratch Group 3 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...
7 Dec 12 19:03 Event 1d - 1km Scratch Group 4 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: Event 1a - 1km Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 1b - 1km Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:01 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 1c - 1km Scratch Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:02 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 1d - 1km Scratch Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:03 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:04 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 3 - 25 lap Points Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:05 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 4 - Unknown Distance Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:06 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 5 - 30 lap Points Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:07 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 6 - Devil Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:08 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:09 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 8 - Devil Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:10 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 9 - Devil Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:11 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 10 - Unknown Distance Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:12 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 11 - Devil Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 12 - 30 lap Points Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:14 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 13 - 12 lap Course des Primes Grou...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 14 - 20 lap Points Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:16 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 15 - Unknown Distance Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:17 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 16 - 20 lap Points Group 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:18 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:19 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Race: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Dec 12 19:20 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Thomson Finished N/A 00:01:19:990 0
2 Eugene Cross Finished B 0
3 Michael Fallon Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Donoghue Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 00:01:13:432 0
2 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
3 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Bolland Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 3rd 00:01:18:880 0
2 Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 0
3 Robert Harper RST Racing Team Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:01:13:087 0
2 Martin Ruepp York Cycleworks Finished 2nd 0
3 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Best Graham Weigh Racing Finished A 00:05:56:435 0
2 Eugene Cross Finished A 0
3 John Yates Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 00:08:30:906 0
2 Michael Cross Moonglu RT Finished 3rd 0
3 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 00:04:35:225 0
2 Robert Harper RST Racing Team Finished N/A 0
3 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 2nd 00:09:44:929 0
2 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0
3 Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eugene Cross Finished A 00:06:59:775 0
2 Katie Fearnehough Finished 3rd 0
3 John Yates Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 00:06:57:070 0
2 Simon Donoghue Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0
3 Paul Jones Lindsey Road CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - Devil Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 00:05:24:249 0
2 George Coghlan Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
3 David Bolland Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 00:05:22:846 0
2 Connor Swift Bike Box Alan/Envelopemaster Finished 2nd 0
3 Ryan McGillick Mossley CRT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Best Graham Weigh Racing Finished A 00:03:24:023 0
2 Eugene Cross Finished A 0
3 Katie Fearnehough Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 00:05:53:458 0
2 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 0
3 Phillip Braybrooke Manchester Whlrs Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Richardson Biketreks Racing Academy Finished N/A 00:10:10:247 0
2 Christian Aimson Janus RC Finished 3rd 0
3 Matt Chester Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:06:07:375 0
2 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
3 Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eugene Cross Finished A 00:07:30:485 0
2 James Best Graham Weigh Racing Finished A 0
3 John Yates Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Ross Beacon Wheelers Finished A 00:03:04:792 0
2 Brit Tate PH-MAS Cycling Finished 2nd 0
3 Simon Donoghue Team Cystic Fibrosis Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - 20 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 00:10:09:079 0
2 Neil Cummins Finished 3rd 0
3 Andy Aldridge Team V-Sprint Racing Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 00:13:35:553 0
2 Martin Ruepp York Cycleworks Finished 2nd 0
3 Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0