Event URN:
239091
Start date:
Tue, 30th Oct 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MRTL
Event website:
http://www.mrtl.co.uk
Event organiser:
Mrs Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue
Urmston
Manchester
Lancashire
M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com
Cheques payable to:
MRTL
Info for Riders:
Youth A entry subject to rider position in Friday Track League. Women Entry by Invitation Only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Oct 12 19:45 Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Oct 12 19:45 Event 3 - 50 lap Points Group 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Oct 12 19:45 Event 4 - 50 lap Points Group 2 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 50 lap Points Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - 50 lap Points Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Devil Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Devil Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Oct 12 19:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Lowe Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 00:12:24:006 0
2 Adam Duggleby Champion System/Club Roost/Max... Finished Elite 0
3 Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite 0
4 Christopher Latham Champion System/Club Roost/Max... Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:11:59:923 0
2 Jonathan Dibben Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 0
3 Owain Doull 100% ME Finished Elite 0
4 Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 50 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Slater 100% ME Finished N/A 00:15:40:022 0
2 George Atkins 100% ME Finished Elite 0
3 Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite 0
4 Adam Duggleby Champion System/Club Roost/Max... Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:15:57:354 0
2 Jonathan Dibben Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 0
3 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 0
4 Fabio Close Velocity WD-40 Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Kelly 100% ME Finished Elite 00:05:46:963 0
2 George Atkins 100% ME Finished Elite 0
3 Sam Lowe Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 0
4 Jordan Hargreaves Hope Factory Racing Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:05:34:797 0
2 Jonathan Dibben Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 0
3 Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st 0
4 Fabio Close Velocity WD-40 Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Lowe Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 00:20:43:663 0
2 Adam Duggleby Champion System/Club Roost/Max... Finished Elite 0
3 Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
4 Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Duggleby Champion System/Club Roost/Max... Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:19:29:575 0
2 Owain Doull 100% ME Finished Elite 0
3 Jonathan Dibben Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished 1st 0
4 Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0