Manchester Regional Track League 2012 - Premier Division

Track League , Manchester – Tuesday, 23 Oct 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

239090

Start Date:

Tue, 23rd Oct 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Luc Hall Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 00:12:20:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:12:20:350
2.  Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:12:06:807 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:12:06:807
2.  Harry Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 3 - 50 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Group 1 - Results
1.  Luc Hall Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 00:16:25:921 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:25:921
2.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 4 - 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:16:06:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:16:06:220
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Nicholson Lotto-Predictor-VC Ardennes Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 5 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Group 1 - Results
1.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished 1st 00:05:37:816 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:05:37:816
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Group 2 - Results
1.  Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st 00:03:49:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:49:194
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite 00:20:59:282 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:20:59:282
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:20:16:997 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:20:16:997
2.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Youth A entry subject to rider position in Friday Track League. Women Entry by Invitation Only.

The Races

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 3 - 50 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 4 - 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 5 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Regional C, None
Event 6 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Regional C, None
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45

Event Summary

Event Details

Event URN:

239090

Start Date:

Tue, 23rd Oct 2012

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Luc Hall Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 00:12:20:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:12:20:350
2.  Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:12:06:807 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:12:06:807
2.  Harry Tanfield Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 3 - 50 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Group 1 - Results
1.  Luc Hall Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 00:16:25:921 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:25:921
2.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 4 - 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:16:06:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:16:06:220
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Nicholson Lotto-Predictor-VC Ardennes Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 5 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Group 1 - Results
1.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished 1st 00:05:37:816 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:05:37:816
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 6 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Group 2 - Results
1.  Sam Boast Hope Factory Racing Finished 1st 00:03:49:194 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:49:194
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Adam Yates UVCA Troyes Finished Elite 00:20:59:282 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:20:59:282
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 2nd 00:20:16:997 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:20:16:997
2.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gabriel Cullaigh RST Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Youth A entry subject to rider position in Friday Track League. Women Entry by Invitation Only.

The Races

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£7.00)
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 3 - 50 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 4 - 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 5 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Regional C, None
Event 6 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Regional C, None
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45
Event 8 - 64 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/12 19:45 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/10/12 – 19:45

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016