Event URN:
238990
Start date:
Sun, 22nd Jan 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Thruxton Motor Circuit
Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
( View map )
Series:
Wessex League
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.behindthebikeshed.co.uk
Event organiser:
Mr Bernard Baker
29A Charlton
Andover
Hampshire
SP10 4AJ
01264 338794
bernard@behindthebikeshed.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 10:00 Under 12 Go-Cross None N/A, Under 12
22 Jan 12 10:30 Youth Category C Cyclo-Cross Category C Youth
22 Jan 12 11:30 Juniors Category C Cyclo-Cross Category C Junior
22 Jan 12 11:30 Vet 40-49 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 40-49

View All

Event Location:

Thruxton Aerodrome,
Andover,
Hampshire,
SP11 8PW

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 10:00 Go-Cross None N/A, Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 10:30 Category C Cyclo-Cross Category C Youth ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 11:30 Category C Cyclo-Cross Category C Junior ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 11:30 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 11:30 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 11:30 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:45 Category C Cyclo-Cross Category C Senior ---

Provisional Report and Results

Posted 22/01/2012 - British Cycling

Dan Lewis (RAF CC) wins final round of the Wessex League at Thruxton.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Under 12 0
2 Erin Baker Southdown Velo Finished Under 12 0
3 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
4 Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
5 Liam Sewell Swindon RC Finished Under 12 0
6 Conor Hutchinson Swindon RC Finished Under 12 0
7 Ben Bishop Charlotteville CC Finished Under 12 0
8 Ellis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
9 Alderney Baker Southdown Velo Finished Under 12 0
10 Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
11 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished Under 12 0
12 Anna Wadsworth Finished 0
13 Euan Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0
14 Natalie Moore Swindon RC Finished Under 12 0
15 Tyler Smith Swindon RC Finished Under 12 0
16 Hayden Grey Finished 0
17 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
18 Rohan Grey Finished 0
19 Olley Howlett Finished 0
20 Seren Jones Swindon RC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Bolwell VC St Raphael Finished Youth 6
2 Jack Saunders Swindon RC Finished Youth 4
3 Thomas Sewell Swindon RC Finished Youth 3
4 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 2
5 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 1
6 Jake Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 0
7 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 6
8 Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished Youth 4
9 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 3
10 Bethany George Swindon RC Finished Youth 2
11 Kieran Woods Charlotteville CC Finished Youth 0
12 Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth 1
13 Hannah Gibbs Swindon RC Finished Youth 0
14 Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished Youth 0
15 Ciara Hutchinson Swindon RC Finished Youth 0
16 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 6
2 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 4
3 Jason Pitt AW Cycles Finished Junior 3
4 William Macke AW Cycles Finished Junior 2
5 Jordan Wade Rossendale RC Finished Junior 1
6 Leon Mander Rossendale RC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Groves Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 40-49 6
2 Robin Wilmott GA Cycles Finished Vet 40-49 4
3 David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 3
4 David Hobbs Corinium CC Finished Vet 40-49 2
5 Kevin Blann Team Rose Blann Finished Vet 40-49 1
6 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 40-49 0
7 Gary Barlow Reading CC Finished Veteran 0
8 Jason Marriott Army Cycling Union Finished N/A 0
9 Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 40-49 0
10 Stephen Robinson North Hampshire RC Finished N/A 0
11 Fraser Kennedy Finished N/A 0
12 Sean Bolton Swindon RC Finished Vet 40-49 0
13 Clinton Sparrey Finished N/A 0
14 Anthony Turner Oxonian CC Finished Vet 40-49 0
15 Rob Houlme Finished 0
16 Martyn Dymond Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 40-49 0
17 Paul Axon Finished Veteran 0
18 Andy Smith Swindon RC Finished Vet 40-49 0
19 Darren Dollery Vectis Roads CC Finished Vet 40-49 0
20 Simon Guard Finished 0
21 Mitch Purvis Finished 0
22 J. Hodgson Finished 0
23 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
24 Andrew Pond Finished Vet 40-49 0
25 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 40-49 0
26 Lee King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 0
27 Rexford Pennington Finished N/A 0
28 Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
29 Harjinder Obhi Finished N/A 0
30 Peter McKewan Finished 0
31 Darren Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Vet 40-49 0
32 Jonathan York Somer Valley CC Finished N/A 0
33 Paul Langdon Hargroves Cycles - Ridley RT Finished N/A 0
34 David Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A 0
35 Richard Robinson Severn RC Finished N/A 0
36 Paul Wood Finished 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 6
2 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 4
3 Malcolm Cross Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 3
4 Raymond Robinson Team Rose Blann Finished Vet 50+ 2
5 Christopher Hutchings Finished N/A 0
6 Stuart Grace GA Cycles Finished Vet 50+ 0
7 Stephen Dines Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 50+ 0
8 Keith Allam Finished N/A 0
9 Geoffrey Booker Oxonian CC Finished N/A 0
10 Nick Adnitt Andover Whls Finished Vet 50+ 0
11 Alan Starsmeare East Grinstead CC Finished Vet 50+ 0
12 Andy Gibbs Swindon RC Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tamina Oliver Abergavenny Road Club Finished Senior 6
2 Sarah Woods Wight Mountain/Red Funnel Finished Veteran 4
3 Jennifer Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 0
4 Hazel Jowett Rossendale RC Finished N/A 2
5 Nicola Volley Rossendale RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Lewis Royal Air Force CC Finished Senior 6
2 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 4
3 Sean Williams Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 40-49 3
4 Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Senior 2
5 Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 1
6 Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A 0
7 James Cotty Cannondale Racing Finished Senior 0
8 Edward Sneddon Swindon RC Finished Senior 0
9 Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Senior 0
10 Ross Mallen Royal Air Force CC Finished N/A 0
11 Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Senior 0
12 Oscar Hutchings University of Exeter Cycling C... Finished Senior 0
13 Mark Kinchlea Behind The Bikeshed Finished N/A 0
14 Chris Chamberlin Finished 0
15 Barry Plank Behind The Bikeshed Finished Senior 0
16 Steve Clarke Finished Senior 0
17 Jonathan Wickham GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Senior 0
18 David Belcher Sotonia CC Finished N/A 0
19 Dainius Dilta Finished 0