Event URN:
238965
Start date:
Wed, 23rd May 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 21st May 2012
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
W.W.C.C
Info for Riders:
On Line Entry Available Up Until Monday of Each Week. Rider League Registration on arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Freewheelers A Keirin Youth Only C, D
23 May 12 01:00 Freewheelers B Devil Youth Only None C, D
23 May 12 01:00 Freewheelers B Keirin Youth Only None C, D
23 May 12 01:00 Senior A/B/Sel Youth TT Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers A Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Youth Only --- C, D ---

Race: Freewheelers B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Youth Only None C, D ---

Race: Senior A/B/Sel Youth TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 01:00 Youth Only None A, B, C ---

Race: Freewheelers A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:00 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:01 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:02 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:03 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:04 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:05 Youth Only None C, D, E ---

Race: Senior B Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:06 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:07 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth 4 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:08 Youth Only None B, C ---

Race: Senior B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:09 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:10 Regional C None 2nd, 3rd ---

Race: Youth Points Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:11 Youth Only None B, C ---

Race: Senior B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:12 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:14 Youth Only None B, C ---

Race: Senior A/B & Selected Youth Handicap...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Senior A/B & Selected Youth Block Ha...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 May 12 19:16 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Finished D 0
5 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Thomson Finished E 0
3 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
5 Max Preston Halesowen A & CC Finished D 0
6 Luke Macfarlane Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
2 Max Preston Halesowen A & CC Finished D 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Alex Thomson Finished E 0
6 Luke Macfarlane Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B/Sel Youth TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 2nd 00:12:63:000 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 00:12:97:000 0
3 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 00:13:03:000 0
4 Lee Aris Wolverhampton Whls Finished 3rd 00:13:20:000 0
5 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:13:25:000 0
6 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 00:13:28:000 0
7 Neal Preston Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:13:31:000 0
8 George Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:13:34:000 0
9 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 00:13:36:000 0
10 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:13:38:000 0
11 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 00:13:46:000 0
12 Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 00:13:63:000 0
13 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 00:13:78:000 0
14 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 00:14:03:000 0
15 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:14:15:000 0
16 Ashley Britton Wolverhampton Whls Finished A 00:14:22:000 0
17 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 00:14:25:000 0
18 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 00:14:30:000 0
19 Nicholas Selibas Lichfield City CC Finished 3rd 00:14:31:000 0
20 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 00:14:53:000 0
21 Mark Lewis Wolverhampton Whls Finished 4th 00:14:53:000 0
22 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 00:14:65:000 0
23 Steve Anslow Newport Shropshire CC Finished 4th 00:14:68:000 0
24 Paige Milward Lyme RC Finished A 00:14:69:000 0
25 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished A 00:14:72:000 0
26 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 00:14:90:000 0
27 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 00:14:94:000 0
28 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished A 00:15:06:000 0
29 Peter Garrad Newport Shropshire CC Finished 4th 00:15:09:000 0
30 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 00:15:18:000 0
31 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 00:15:25:000 0
32 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 00:15:63:000 0
33 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:15:65:000 0
34 Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished A 00:15:66:000 0
35 Josef Feiven Finished B 00:15:74:000 0
36 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:15:81:000 0
37 Oliver Dighton Beacon Roads CC Finished B 00:16:15:000 0
38 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 00:16:16:000 0
39 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 00:16:19:000 0
40 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 00:16:37:000 0
41 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished C 00:16:50:000 0
42 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 00:16:62:000 0
43 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 00:16:72:000 0
44 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished C 00:17:56:000 0
45 Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished B 00:18:47:000 0
46 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished C 00:18:79:000 0
47 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 00:19:00:000 0
48 Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished B 00:20:08:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
2 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
4 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Alice Hopkins Finished D 0
6 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Max Preston Halesowen A & CC Finished D 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Alex Thomson Finished E 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
6 Luke Macfarlane Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Katie Britton Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Alice Hopkins Finished D 0
6 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Preston Halesowen A & CC Finished D 0
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Alex Thomson Finished E 0
6 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
7 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
8 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
9 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
10 Katie Britton Wolverhampton Whls Finished C 0
11 Alice Hopkins Finished D 0
12 Luke Macfarlane Wolverhampton Whls Finished D 0
13 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
14 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
2 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
3 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0
6 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 2nd 0
4 Neal Preston Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
5 Lee Aris Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 George Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
5 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Steve Anslow Newport Shropshire CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 0
2 Jack Escritt Finished 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
6 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Points Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
2 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
3 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
5 Josef Feiven Finished B 0
6 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
2 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Paige Milward Lyme RC Finished A 0
4 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
5 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Ashley Britton Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
4 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 2nd 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
3 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
4 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 0
5 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth Handicap Intermediate Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
3 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
6 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 2nd 0
4 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 0
5 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
6 Lee Aris Wolverhampton Whls Finished 3rd 0