Event URN:
238903
Start date:
Sun, 17th Jun 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Thu, 14th Jun 2012
Event promoted by:
Cleveland Wheelers
Event organiser:
Mr Stephen Binks
20 Esher Avenue
Normanby
Middlesbrough
TS6 0AF
07786 336123
Cheques payable to:
S Binks
Download Entry Form
Info for Riders:
No entry on the day. **Please note date change, event postponed from 29th April**
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 U10 Boys Race 1 Youth Only Youth D
17 Jun 12 10:00 U10 Girls Race 1 Youth Only Youth D
17 Jun 12 10:00 U12 Boys Race 1 Youth Only Youth C
17 Jun 12 10:00 U12 Girls Race 1 Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: U10 Boys Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 11:00 Youth Only Youth E ---

Provisional Report and Results

Posted 17/06/2012 - British Cycling

Charlie Tanfield wins Cleveland Wheelers CC Youth Race 1.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished C 2
3 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
3 Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Banks East Bradford CC Finished B 3
2 Samantha Verrill Finished B 2
3 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Tanfield TS Racing Team-Vankru Finished A 3
2 Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
3 Harry Craig Border City Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Cleveland Wheelers CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Annabelle Sefton Cleveland Wheelers CC Finished D 3
2 Lauren Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished C 3
2 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished C 2
3 Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
2 Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished B 2
3 William Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
2 Hannah Banks East Bradford CC Finished B 2
3 Samantha Verrill Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Tanfield TS Racing Team-Vankru Finished A 3
2 James Morgan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
3 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
2 Zachery Raw Cleveland Wheelers CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3