Event URN:
238851
Start date:
Sat, 12th May 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Meon Hall
Pound Lane, Meonstoke, Fareham, SO32 3NP
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 23rd Apr 2011
Event promoted by:
Team Axiom ( website )
Event website:
http://www.team-axiom.co.uk/road.html
Event organiser:
Mr Andrew West
5 Middlesex Road
Southsea
Hampshire
PO4 8EF
02392732523
team.axiom@ntlworld.com
Cheques payable to:
Andy West
Download Entry Form
Info for Riders:
The Tour of the Milburys is a two stage race: a 6km time trial and 107km road race on a demanding circuit around the Meon Valley in South Hampshire.
Time trial bikes are allowed for the morning TT.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 May 12 10:00 Stage 1 - Time Trial Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 116km / 72m
12 May 12 12:00 Stage 2 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
12 May 12 18:00 General Classification Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th

View All

Event Location:

Pound Lane,
Meonstoke,
Fareham,
SO32 3NP

Race: Stage 1 - Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 12 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 116km / 72m

Race: Stage 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 12 12:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th ---

Race: General Classification

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 May 12 18:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th ---

Provisional Report and Results

Posted 12/05/2012 - British Cycling

Danny Axford wins Roy Ludford Memorial.. [more]


Confirmed Results

Race name: Stage 1 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alec Baskaya Dream Cycling Race Team Finished 2nd 00:10:39:000 10
2 Mike Simpson G.S. Henley Finished 2nd 00:11:03:000 8
3 Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 00:11:03:000 7
4 Martin Williamson London Dynamo Finished 3rd 00:11:06:000 6
5 Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 00:11:07:000 5
6 Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished 2nd 00:11:11:000 4
7 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 3rd 00:11:18:000 3
8 Charles Coleman Cadence Cannondale Finished 2nd 00:11:18:000 2
9 Freddie Lewton Dream Cycling Race Team Finished 2nd 00:11:18:000 1
10 Ben Jacobs London Dynamo Finished 2nd 00:11:23:000 1
11 Thomas Crouch High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 00:11:35:000 0
12 Alan Spurden Andover Whls Finished 3rd 00:11:39:000 0
13 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished 2nd 00:11:40:000 0
14 Simon Healey Andover Whls Finished N/A 00:11:42:000 0
15 Charles Mitchell Owens Cycles Finished 3rd 00:11:44:000 0
16 Robert Gough Cadence Cannondale Finished 2nd 00:11:49:000 0
17 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 00:11:50:000 0
18 Niall Digby La Fuga.CC Finished 3rd 00:11:52:000 0
19 Edward Clemens VC10 Finished 2nd 00:11:56:000 0
20 Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:11:57:000 0
21 Rowan Marshall Urban Cyclery Finished 2nd 00:11:59:000 0
22 Simon Ernest AW Cycles Finished 2nd 00:12:00:000 0
23 Bryce Dyer VC St Raphael Finished 2nd 00:12:01:000 0
24 Peter Giddings Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:12:03:000 0
25 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:12:03:000 0
26 Matthew Melville Python Racing Team Finished 3rd 00:12:04:000 0
27 James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 00:12:09:000 0
28 Sam Humphrey VC St Raphael Finished 2nd 00:12:09:000 0
29 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 00:12:09:000 0
30 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:12:12:000 0
31 Thom Hayward Andover Whls Finished 3rd 00:12:14:000 0
32 Jason Duckworth Royal Navy & Royal Marines... Finished 2nd 00:12:15:000 0
33 Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:12:21:000 0
34 Justin Harcourt Urban Cyclery Finished 2nd 00:12:21:000 0
35 William Hunt Army Cycling Union Finished 4th 00:12:25:000 0
36 Matthew Derrick Dream Cycling Race Team Finished 3rd 00:12:28:000 0
37 Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:12:28:000 0
38 Michael Thelwell Loughborough Students CC Finished 2nd 00:12:30:000 0
39 David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:12:30:000 0
40 Duncan Lancashire Finished 3rd 00:12:31:000 0
41 Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 00:12:33:000 0
42 Adam Morris Army Cycling Union Finished 3rd 00:12:35:000 0
43 James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:12:40:000 0
44 Shaun Green Army Cycling Union Finished 3rd 00:12:43:000 0
45 Alex Cohen Finsbury Park CC Finished 3rd 00:12:43:000 0
46 John Wilkinson Dream Cycling Race Team Finished 2nd 00:12:44:000 0
47 Doug Baldock In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 00:12:53:000 0
48 Peter Bolke Finished 3rd 00:12:59:000 0
49 John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 00:13:03:000 0
50 Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 00:13:03:000 0
51 Edward Sneddon Swindon RC Finished 3rd 00:13:04:000 0
52 Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 00:13:08:000 0
53 Chris Hutchings Finished 3rd 00:13:13:000 0
54 Osama Assem Finchley Racing Team Finished 4th 00:13:18:000 0
55 Iain Horlock Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 00:13:21:000 0
56 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 00:14:02:000 0
57 Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 00:14:56:000 0
Nicholas Avery Mid Devon CC Did not start 3rd 0
Michael Betts Zappi's Cycling Club Did not start 2nd 0
Stephen Campbell Twickenham CC Did not start 2nd 0
Ross Clayton Climb On Bikes CC Did not start 2nd 0
Paul Derrick Strada Cycles Did not start 2nd 0
John Fitzpatrick Abergavenny Road Club Did not start 3rd 0
Mark Gibbs I-Ride.co.uk Did not start 3rd 0
James Gray VC St Raphael Did not start 2nd 0
Alex Harding Andover Whls Did not start 2nd 0
Nick Hinze Zappi's Cycling Club Did not start N/A 0
Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Did not start 3rd 0
Robert Stimpson Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 02:53:49:000 10
2 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 02:53:50:000 8
3 Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 02:53:51:000 7
4 Mike Simpson G.S. Henley Finished 2nd 02:54:53:000 6
5 Simon Ernest AW Cycles Finished 2nd 02:54:56:000 5
6 Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished 2nd 02:54:56:000 4
7 Sam Humphrey VC St Raphael Finished 2nd 02:54:56:000 3
8 James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 02:55:10:000 2
9 Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 02:55:10:000 1
10 Alan Spurden Andover Whls Finished 3rd 02:55:10:000 1
11 Matthew Derrick Dream Cycling Race Team Finished 3rd 02:55:10:000 0
12 Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 02:55:10:000 0
13 Niall Digby La Fuga.CC Finished 3rd 02:55:10:000 0
14 Simon Healey Andover Whls Finished N/A 02:55:10:000 0
15 Doug Baldock In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 02:55:10:000 0
16 Peter Giddings Zappi's Cycling Club Finished 3rd 02:55:10:000 0
17 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 3rd 02:55:10:000 0
18 John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 02:55:10:000 0
19 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished 2nd 02:55:10:000 0
20 Edward Clemens VC10 Finished 2nd 02:55:10:000 0
21 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 02:55:10:000 0
22 Charles Coleman Cadence Cannondale Finished 2nd 02:55:10:000 0
23 Jason Duckworth Royal Navy & Royal Marines... Finished 2nd 02:55:10:000 0
24 Justin Harcourt Urban Cyclery Finished 2nd 02:55:10:000 0
25 Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 02:55:10:000 0
26 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 02:55:10:000 0
27 Rowan Marshall Urban Cyclery Finished 2nd 02:55:10:000 0
28 Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 02:55:10:000 0
29 Ben Jacobs London Dynamo Finished 2nd 02:55:10:000 0
30 Duncan Lancashire Finished 3rd 02:55:10:000 0
31 James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 02:55:15:000 0
32 William Hunt Army Cycling Union Finished 4th 02:58:31:000 0
33 Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 02:58:36:000 0
34 Martin Williamson London Dynamo Finished 3rd 03:01:43:000 0
35 Alec Baskaya Dream Cycling Race Team Finished 2nd 03:01:43:000 0
36 Thom Hayward Andover Whls Finished 3rd 03:06:20:000 0
37 Chris Hutchings Finished 3rd 03:09:04:000 0
38 Robert Gough Cadence Cannondale Finished 2nd 03:10:39:000 0
39 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 03:10:39:000 0
40 Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 03:10:49:000 0
41 Peter Bolke Finished 3rd 03:10:49:000 0

Confirmed Results

Race name: General Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 03:04:52:000 30
2 Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 03:05:03:000 25
3 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 03:05:39:000 21
4 Mike Simpson G.S. Henley Finished 2nd 03:05:52:000 17
5 Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished 2nd 03:06:06:000 14
6 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 3rd 03:06:24:000 12
7 Charles Coleman Cadence Cannondale Finished 2nd 03:06:28:000 10
8 Ben Jacobs London Dynamo Finished 2nd 03:06:33:000 8
9 Alan Spurden Andover Whls Finished 3rd 03:06:49:000 7
10 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished 2nd 03:06:50:000 6
11 Simon Healey Andover Whls Finished N/A 03:06:52:000 5
12 Simon Ernest AW Cycles Finished 2nd 03:06:56:000 4
13 Edward Clemens VC10 Finished 2nd 03:06:59:000 3
14 Niall Digby Long Eaton Cycles Finished 3rd 03:07:02:000 2
15 Sam Humphrey Long Eaton Cycles Finished 2nd 03:07:05:000 1
16 Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 03:07:07:000 0
17 Rowan Marshall Urban Cyclery Finished 2nd 03:07:07:000 0
18 Peter Giddings Zappi's Cycling Club Finished 3rd 03:07:12:000 0
19 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 03:07:13:000 0
20 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 03:07:19:000 0
21 James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 03:07:24:000 0
22 Jason Duckworth Royal Navy & Royal Marines... Finished 2nd 03:07:25:000 0
23 Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 03:07:31:000 0
24 Justin Harcourt Urban Cyclery Finished 2nd 03:07:31:000 0
25 Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 03:07:38:000 0
26 Matthew Derrick Dream Cycling Race Team Finished 3rd 03:07:38:000 0
27 James Norris 1st Chard Whls Finished 2nd 03:07:40:000 0
28 Duncan Lancashire 1st Chard Whls Finished 3rd 03:07:41:000 0
29 Doug Baldock In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 03:08:03:000 0
30 John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 03:08:13:000 0
31 Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 03:08:18:000 0
32 Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 03:09:36:000 0
33 William Hunt Army Cycling Union Finished 4th 03:10:56:000 0
34 Alec Baskaya Dream Cycling Race Team Finished 2nd 03:12:22:000 0
35 Martin Williamson London Dynamo Finished 3rd 03:12:49:000 0
36 Thom Hayward Andover Whls Finished 3rd 03:18:30:000 0
37 Chris Hutchings Finished 3rd 03:22:17:000 0
38 Robert Gough Cadence Cannondale Finished 2nd 03:22:28:000 0
39 Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 03:23:22:000 0
40 Peter Bolke Finished 3rd 03:23:48:000 0
41 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 03:24:41:000 0