Event URN:
238732
Start date:
Sat, 10th Mar 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Botolph Claydon Village Hall
St Marys Road, East Claydon, Buckingham, Buckinghamshire, MK18 2LS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hemel Hempstead CC ( website )
Event website:
http://www.hemelcycling.org.uk/event/roy-thame-cup
Event organiser:
Mr Paul Thomson
07973675052
paulthomo@aol.com
Cheques payable to:
Paul Thomson
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 09:30 Spring Chicken RR Regional B Band 4 3rd, 4th 75km / 47m
10 Mar 12 13:30 Roy Thame Cup National B Band 3 1st, 2nd, Elite 110km / 68m

View All

Event Location:

St Marys Road,
East Claydon,
Buckingham,
Buckinghamshire,
MK18 2LS

Race: Spring Chicken RR

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 75km / 47m

Race: Roy Thame Cup

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Mar 12 13:30 National B Band 3 1st, 2nd, Elite 110km / 68m

Provisional Report and Results - Roy Thame Cup

Posted 10/03/2012 - British Cycling

Irishman Philip Lavery wins Roy Thame Cup.. [more]

Provisional Report and Results - Spring Chicken

Posted 10/03/2012 - British Cycling

Matt Barrett wins Spring Chicken Road Race.. [more]


Confirmed Results

Race name: Spring Chicken RR

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Barrett cycle shack /forme coaching Finished 3rd 15
2 Gavin Atkins Hemel Hempstead CC Finished 3rd 12
3 Jason Lazard www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 10
4 James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 8
5 Richard John Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 6
6 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 5
7 Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished 3rd 4
8 Thomas McLaren East London Velo Finished 3rd 3
9 Sean Dines Corley Cycles - Drops RT Finished 3rd 2
10 Jason Painton rides on air Finished 3rd 1
11 Paul Bird Virgin Active Finished 3rd 0
12 Spencer Turnbull Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
13 Paul Bennett Team PB Performance Finished 3rd 0
14 Simon Oxenham VC10 Finished 3rd 0
15 Vaughan Luff De Ver Cycles Finished N/A 0
16 Christopher Stuart-Leach ICycle Cycling Club Finished 3rd 0
17 Luke Souter Banbury Star CC Finished 3rd 0
18 Joe Clark High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
19 Alex Toghill Twickenham CC Finished 3rd 0
20 Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
21 Dan Tamplin Aylesbury CC Finished 3rd 0
22 Lubomir Belak Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
23 Glenn McMenamin Richardsons-Trek RT Finished 3rd 0
24 Sacha Wilson Reading CC Finished 3rd 0
25 Peter Hudson Durham University Cycling Club Finished 3rd 0
26 Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
27 Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 0
28 Anthony Goodwin CC Luton Finished 3rd 0
29 Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
30 Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
31 Paul O'Sullivan London Phoenix CC Finished 3rd 0
32 Roland Clark Velo Club Rutland Finished 3rd 0
33 Stephen Goodman www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
34 Doug Baldock In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 0
35 Michael Ward Velo Club Montpellier Finished 3rd 0
36 Lindz Barral www.twenty3c.co.uk Finished 4th 0
37 Stuart Williams Reading CC Finished 3rd 0
38 William Macke AW Cycles Finished 3rd 0
39 Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
40 Simon Moss Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
41 Chris Parks Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
42 Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 3rd 0
43 Chris Clarke London Phoenix CC Finished 3rd 0
44 Simon Howes Spirit Racing Team Finished 3rd 0
45 Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0
46 Jacek Reder Finished 3rd 0
47 Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
48 Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
49 John Lacey TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
50 Joseph Crolla AW Cycles Finished 3rd 0
51 Sam Williamson Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
52 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
53 Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
54 Rich Cooper Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
55 Mark Lawn ViVelo-Bikes/Inverse CyClaim R... Finished 3rd 0
56 George Aston Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
57 Joshua Swords Pedal Heaven RT Finished N/A 0
Philip Adkins Strada Cycles Did not finish 3rd 0
Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Damien Breen Kingston Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Did not start 3rd 0
Paul Dring Team Echelon - Rotor Did not finish 3rd 0
Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Did not start 3rd 0
Henry Farrell Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Peter Giddings Zappi's Cycling Club Did not start 3rd 0
Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Edward Griffin Cycology Bikes Did not start 3rd 0
Rob Jackson Inverse/ Cycling Components RT Did not start 3rd 0
Steve James Bedfordshire Road Cycling Club Did not start 3rd 0
Timothy Kearley Rapha Cycling Club Did not finish 3rd 0
Rob Mackenzie Rapha Cycling Club Did not finish 3rd 0
Wayne Maguire Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish N/A 0
Stephen Morrell Aylesbury CC Did not finish 3rd 0
Glenn O'Brien CC Luton Did not start 3rd 0
Mark O'Brien Archer RC Did not finish N/A 0
Stefan Pantos ICycle Cycling Club Did not start 3rd 0
Brian Parry Swindon RC Did not start N/A 0
Eugene Rack TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Justin Radford Python Racing Team Did not finish N/A 0
James Roberts Amersham Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Duncan Thorp Arbis - Colbert Cycles RT Did not finish 3rd 0
Stuart Tillbrook Rossendale RC Did not finish 4th 0
Dean Wagner CAF/Operation Rebound Did not finish 0
Rowland Wallbank Bedfordshire Road Cycling Club Did not finish N/A 0
Harry Walton Cheltenham & County CC Did not finish N/A 0
Graham Warby Spirit Bikes Racing Team Did not finish 3rd 0
Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Mark Williams Python Racing Team Did not start N/A 0
George Withers AW Cycles Did not finish 3rd 0
Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Roy Thame Cup

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Lavery Node4 - Giordana Racing Finished 0
2 Richard Lang JLT Condor Finished Elite 25
3 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 00:01:04:790 0
3 Thomas Moses 100% ME Finished Elite 21
4 George Atkins 100% ME Finished Elite 17
5 Ben Stockdale SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 14
6 Simon Yates 100% ME Finished Elite 12
7 Yanto Barker Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 10
8 David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 8
9 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 7
10 Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
11 Michael Cuming JLT Condor Finished Elite 5
12 Harry Bulstrode Peter Hansford Cycles Finished 1st 4
13 Russell Falder Manchester BMX Club Finished Elite 3
14 Joseph Kelly 100% ME Finished Elite 2
15 Marcel Six SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 1
16 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 0
17 Dale Appleby SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 0
18 Oliver Rossi JLT Condor Finished Elite 0
19 Niklas Gustavsson Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 0
20 Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished Elite 0
21 Matthew Higgins Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
22 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
23 James Moss Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
24 Greg Mansell Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 0
25 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 0
26 Conor Ryan Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 0
27 Matthew Jones Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 0
28 Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 0
29 Kieran Frend Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 0
30 William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Finished Elite 0
31 Tim Elverson Pedal Heaven RT Finished Elite 0
32 Paul Robertson Spin-Rotor Racing Team Finished 2nd 0
33 James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 0
34 Richard Mardle Felt Racing Finished Elite 0
35 Daniel Crawley Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
36 Christopher Jennings JLT Condor Finished Elite 0
37 Richard Wood Team Milton Keynes Finished 1st 0
38 Joe Holloway VC10 Finished 2nd 0
39 Ashley Cox Alpha Road Club Finished Elite 0
40 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
41 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
42 Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0
43 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
44 Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 0
45 Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 0
46 Douglas Coleman CC Luton Finished 2nd 0
47 James Fox CC Luton Finished 1st 0
48 John Wager Felt Racing Finished Elite 0
49 William Jenkins Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
50 Alistair Slater 100% ME Finished Elite 0
51 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
52 Richard Cartland Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
53 Andy Betts Felt Racing Finished Elite 0
54 Simon Henley Alpha Road Club Finished 2nd 0
55 Andrew Hastings SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 0
56 Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
57 Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Marcin Bialoblocki Giordana-Mitsubishi Electric R... Did not finish Elite 0
Stephen Bradbury AW Cycles Did not finish 2nd 0
Kieran Brady City Cycle Centre.com Did not finish 2nd 0
James Cartridge Cadence Cannondale Did not finish 2nd 0
Edward Clemens VC10 Did not start 2nd 0
Wayne Coombs Spin Rotor Primal C-Originals ... Did not finish 1st 0
Owain Doull 100% ME Did not start Elite 0
George Farrell Welwyn Wheelers CC Did not finish 2nd 0
Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 2nd 0
Henry Furniss WyndyMilla Did not finish 1st 0
Matthew Gee SportGrub KUOTA Cycling Team Did not start Elite 0
Anthony Gibb SportGrub KUOTA Cycling Team Did not start 1st 0
Jake Hales ig markets/ sigma sport Did not finish Elite 0
Richard Handley JLT Condor Did not finish Elite 0
Todd Hotchkiss Performance Cycles-CMI U23 Did not finish 1st 0
Justin Hoy Felt Racing Did not start Elite 0
Alexander King Loughborough Students CC Did not finish 1st 0
James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Did not finish 2nd 0
Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Did not finish 2nd 0
James McCallum JLT Condor Did not finish Elite 0
David McGowan Team UK Youth (UCI Team) Did not start 1st 0
Gavin Moore Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 2nd 0
George Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Did not finish Elite 0
Jon Mozley Cycle Premier Racing Team Did not finish 1st 0
Alexander Murison Performance Cycles-CMI U23 Did not finish 1st 0
John Peters CC Luton Did not finish 2nd 0
Alex Peters Mosquito Bikes Did not finish 1st 0
Lee Smith Felt Racing Did not finish Elite 0
Tom Smith Felt Racing Did not finish Elite 0
James Stewart Team UK Youth (UCI Team) Did not finish Elite 0
Liam Stones Corley Cycles - Drops RT Did not finish 2nd 0
Harry Strudley AW Cycles Did not finish 2nd 0
Richard Tanguy Team UK Youth (UCI Team) Did not start 1st 0
Rory Townsend Prestige Velo Club Did not finish 2nd 0
Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Did not finish Elite 0
James Wilson www.supernovacycles.co.uk Did not finish 1st 0
Mike Wragg Team Milton Keynes Did not finish 1st 0