Omega Points Chaser Circuits

Closed Circuit , Portsmouth – Sunday, 23 Oct 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

238720

Start Date:

Sun, 23rd Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Nixon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Matt Bone Finished 0

1. Matt Bone -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Frazer Brown Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Harry Veale Finished 0

5. Harry Veale -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Mark Gregory Finished 4th 4

6. Mark Gregory -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Lindsay Finished 0

7. James Lindsay -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Gaylard Yeovil CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Wright Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graham Wade Bath Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Martin Green Bayeux Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  George Stainton Ellis Finished 0

12. George Stainton Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Atherton VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Julian Humphrey Sheffrec CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Warren Hannington I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Alan Thew I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Colin Stevens VC Meudon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Matt Tapping High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew McCombe Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Whitworth Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Purkiss Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Barnes Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Ottley VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Darryl Rice Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steven Cottington Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Rohan Battison For Viored Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leanne Rogers Toinfinity Road Club Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natasha Barry Progression Fitness Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Hobby WyndyMilla Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Darryl Rice Southdown Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 10:45
Regional C+, Band 5
40 mins
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 11:45 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 11:45
Regional B, Band 5
50 mins / plus 3 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 11:45 Women Only Band 4 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 11:45
Women Only, Band 4
50 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 13:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 13:00
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

238720

Start Date:

Sun, 23rd Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Nixon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rob Panter Portsmouth North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Matt Bone Finished 0

1. Matt Bone -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Frazer Brown Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Harry Veale Finished 0

5. Harry Veale -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Mark Gregory Finished 4th 4

6. Mark Gregory -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Lindsay Finished 0

7. James Lindsay -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Gaylard Yeovil CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Wright Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graham Wade Bath Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Martin Green Bayeux Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  George Stainton Ellis Finished 0

12. George Stainton Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  James Atherton VC St Raphael Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Julian Humphrey Sheffrec CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Warren Hannington I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Alan Thew I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Colin Stevens VC Meudon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Matt Tapping High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew McCombe Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Whitworth Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Purkiss Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Barnes Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Michael Ottley VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Darryl Rice Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steven Cottington Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Rohan Battison For Viored Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leanne Rogers Toinfinity Road Club Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natasha Barry Progression Fitness Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sarah Hobby WyndyMilla Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Darryl Rice Southdown Velo Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 23/10/11 – 10:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 10:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 10:45
Regional C+, Band 5
40 mins
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 11:45 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 11:45
Regional B, Band 5
50 mins / plus 3 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 11:45 Women Only Band 4 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 11:45
Women Only, Band 4
50 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/11 13:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sun 23/10/11 – 13:00
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk