Event URN:
238690
Start date:
Sat, 7th Apr 2012
Finish date:
Sun, 8th Apr 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Kidland Forest
Northumberland, NK
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 24th Mar 2012
Event promoted by:
Northerndownhill ( website )
Event website:
http://www.northerndownhill.co.uk
Event organiser:
Mr Carl Davison
davisoncarl@hotmail.com
Cheques payable to:
Northern Downhill
Info for Riders:
registration 8am-12pm 7th April
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 12 12:00 Women MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
8 Apr 12 12:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
8 Apr 12 12:00 Grand Veteran MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet
8 Apr 12 12:00 Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior

View All

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Expert

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Grand Veteran

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet ---

Race: Junior

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Youth

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 12:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Race: Elite

Online entry closed 3 years 2 months 6 hours 41 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Apr 12 13:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 melissa pearson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Calum McRitchie Northern Downhill Finished Expert 60
2 Peter Walton Finished Expert 50
3 Bradly Illingworth Finished Expert 45
4 Steven Turnbull Northerndownhill team chr Finished Expert 40
5 Jamie Scott Finished Expert 37
6 Thomas Pollock Team CHR Finished Expert 34
Nick Turner The development/ FTW Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Turnbull Team CHR Finished G/Vet 60

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matty Leggett Finished Junior 60
2 Ruaridh McRitchie Finished Junior 50
3 Jack Bell Finished Junior 45
4 Peter Hook Cyclescene Finished Senior 0
5 Anthony Preston Finished Junior 37
6 Michael Newbould Finished Junior 34
7 James Wilson Finished N/A 0
8 Blake Walden Finished 0
9 Alex Connor Finished 0
10 Adam Hurst Finished Junior 26
11 Benjamin Tomlinson Finished Junior 24
12 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 23
13 Fraser Grice Finished 0
14 Aidan warren Finished 0
15 Corey Anderson Team CHR Finished N/A 0
16 Oliver Bates Finished 0
17 Ben Gregg Finished 0
Dean Douglas Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Juvenile 60

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Weightman Finished Master 60
2 Alastair Ward TWR Finished Senior 0
3 Jayson Cavill The Bike Outlet Finished Master 0
4 Philip Grimes Descend/Hamsterley Finished N/A 0
5 James Dalleywater Swinemoor Primary Finished Master 0
6 Neil Irving Finished Master 34
7 Jonathan Taylor Finished 0
8 Owen Allison Finished Master 30
9 Marc Purkiss Finished Senior 0
10 ashton ogden Finished Master 0
11 Stuart Jackson Cynosure Racing Finished Master 24
12 neal jarrett Finished 0
13 Steven Jones Finished Senior 0
14 Gavin Sweeney Finished Master 21
15 Anthony Dalton Finished N/A 0
Robert Jarman Did not start Master 0
Chris Lazenby Did not start Master 0
Dan Stringer Cynosure Racing Did not start N/A 0
Daz Westwood Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Coupe Finished Senior 60
2 Lee Kermode Richmond Cycling Club Finished 0
3 Simon Gummer kinkybikes.com Finished Senior 45
4 Matthew Atkinson KinkyBikes.com Finished Senior 0
5 Edd McIntosh Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Senior 0
6 Russel Walsh Team CHR Finished 0
7 Gavin Hancock Finished 0
8 Shane Craig Team CHR Finished Senior 30
9 Dan Mainprize Finished 0
10 Aidan Oliver Finished Senior 0
11 Lee Baines Finished N/A 24
12 Michael Blenkinsop Finished 0
13 James Joyce-Gibbons Finished Junior 0
14 James Ward Finished Senior 21
15 Robert Ellison BJ Racing Finished N/A 0
16 Tom Bolton Finished 0
17 Felix Rudd Bollocknack UK / North Pennine... Finished Senior 18
18 Rob Hall-Patch Finished 0
19 mike dyson spinny hill syndicate Finished 0
Gareth Friend Did not start 0
Tim Graham Did not start Senior 0
Hayden Green Did not start 0
Reece Langhorn Grizedale MTB Did not start Senior 0
Max Neely Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Kelly Finished 0
2 ian horton Finished 0
3 Michael Hill Finished Veteran 45
4 Michael Strangeways Team CHR Finished N/A 40
5 James Nicholls Finished Veteran 37
6 David Gragory Team CHR Finished 0
7 Kevin Clark Team CHR Finished N/A 0
8 Trevor Byrne Army Cycling Union Finished 0
9 Richie Molloy Finished Veteran 28
Dave English Tyne&Wear Fire&Rescue ... Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 60
2 Andrew Dorritt Lapierre - Cadets Finished Youth 50
3 Rowan Carpenter All Terrain Cycles Finished Youth 45
4 Jordan Byers Fietsen Tempo Finished Youth 40
5 Jordan Wilson Finished Youth 37
6 James Hurst Crosstrax Finished Youth 34
7 James Bowers Finished Youth 32
8 James Hurst Crosstrax Finished Youth 30
9 Jacob Browne Finished Youth 28
kieran brookes Did not start 0
Dan Franklin Did not start 0
Oliver Tandy Did not start Youth 0
Jonathan Thirwall Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brayton Finished Elite 60
2 Jack Reading Finished Elite 50
3 Scott Mears Finished Elite 45
4 Alasdair Maclennan Finished Elite 40
5 Liam Little Finished Elite 37