Event URN:
238632
Start date:
Sun, 11th Dec 2011
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Govilon Football Club
Govilon, Abergavenny, NP7 9PT
( View map )
Series:
Welsh League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Abergavenny Road Club ( website )
Event organiser:
Mr Nick Lane
Sunnybank
Twyn Allwys Road
Govilon
Abergavenny
Gwent
NP7 9RT
01873 832151
nick.lane@lineone.net
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 10:30 Under 10 Go-Cross None Under 12 10 mins
11 Dec 11 10:45 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
11 Dec 11 11:15 Novice Women Go-Cross None 30 mins
11 Dec 11 11:15 Youth Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

View All

Event Location:

Govilon,
Abergavenny,
NP7 9PT

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 10:30 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 10:45 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Novice Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 11:15 Go-Cross None --- 30 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 11:15 Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 12:15 Category B Cyclo-Cross Category C Junior 40 mins

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 12:15 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 12:15 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 12:15 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Dec 11 12:15 Category B Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Provisional Report and Results

Posted 11/12/2011 - British Cycling

Joe Lally wins Welsh League Round 10.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Guto Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
2 Rhys Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
3 Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
4 Iwan Evans Builth and District Cycle Club Finished Under 12 0
5 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Eluned King Towy Riders Finished Under 12 0
7 Ashley Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
8 Harry Cockroft Finished 0
9 James Smith Finished Under 12 0
10 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
11 Taylor Simpson Abergavenny Road Club Finished 0
12 Dyfan Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
13 George Marshall Finished 0
14 Thomas Crapper Finished 0
15 Isabelle Bennett Cardiff JIF Finished Under 12 0
16 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
17 Heledd Hunt Towy Riders Finished Under 12 0
18 Garan Jones Towy Riders Finished Under 12 0
19 Morgan Townsend Finished 0
20 James Sims Finished 0
21 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
22 Alex Hughes Finished 0
23 Jacob Allen Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
24 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
25 Erin Beer Finished 0
26 Freya Evans Finished 0
27 Chloe Thomas Towy Riders Finished Under 12 0
28 Cian Evans Finished 0
29 Toby Chaisty Finished 0
Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
2 Megan James Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
3 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
4 Owain Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
5 Mitchell Cole Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Tomos Lane Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
7 Oliver Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 Jai Thomas Towy Riders Finished Under 12 0
9 Charlie Firth Towy Riders Finished Under 12 0
10 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
11 Joel Baylis Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
12 Jasper Roberts Finished 0
13 Alex Powell Finished 0
14 Rhys Barter Finished 0
15 Thomas Chaplin Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
16 Harriet Marshall Finished 0
17 Felicity Allen Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophie Adams Towy Riders Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Holt Bynea CC Finished Youth 20
2 Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Finished N/A 16
3 Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Youth 12
4 Jared Brooks Abergavenny Road Club Finished Youth 9
5 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 7
6 Harry Sowden Finished Youth 5
7 Ben Dunster Finished N/A 4
8 Jack Sowden Finished Youth 3
9 Hefin Evans Towy Riders Finished Youth 2
10 Samuel Tillett Cardiff JIF Finished Youth 1
11 Emily Haycox Cardiff Ajax CC Finished Youth 6
12 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth 0
13 Manon Lloyd Towy Riders Finished Youth 4
14 Dominic Davies Finished 0
15 Rowan Miller Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 0
16 Jacob Phelps Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 0
17 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished Youth 3
18 Tanwen Jones Towy Riders Finished Youth 2
19 Emily Tillett Cardiff JIF Finished Youth 1
20 Sophie Wylie-Morris Finished 0
Lowri Thomas Abergavenny Road Club Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 6
2 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 4
3 James Nixon John Lloyd Racing Finished Junior 3
4 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
5 Daniel Colman TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Junior 1
6 Gareth Fenn Bynea CC Finished Junior 0
Alexander Brace TRCC (Towy Racing Cycle Club) Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 20
2 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 16
3 Philip Morris XCracer.com Finished Senior 12
4 Luke Cornish Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 9
5 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 7
6 Andrew Baum Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 5
7 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 4
8 James Nixon John Lloyd Racing Finished Junior 3
9 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 2
10 Simon Nurse Cardiff JIF Finished Vet 40-49 1
11 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 0
12 Andrew Wilton Finished 0
13 David Seward Bynea CC Finished Vet 50+ 0
14 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
15 Christopher Bates Bynea CC Finished Senior 0
16 Grant Johnson Finished 0
17 Huw Pullen Finished Senior 0
18 Christopher Lewis Finished N/A 0
19 Julian Beere Maindy Flyers Youth CC Finished 0
20 Alan Gardner Brecon MTB Club Finished N/A 0
21 Mark Ayling CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished N/A 0
22 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
23 Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
24 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
25 Adam Smith Finished 0
26 Paul Colman TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
27 Daniel Colman TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Junior 0
28 Owen Davies Abergavenny Road Club Finished N/A 0
29 Paul Streets Finished 0
30 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 0
31 Mike Barne Finished Vet 40-49 0
32 Claire Bowen XCracer.com Finished N/A 0
33 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
34 Luke Bradford Finished 0
35 Emma Hurrell Hereford & District Wheele... Finished 0
36 Robert Storey Finished N/A 0
37 Russell White Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
38 Pete Sowden Clayton Cars BMW & Mini Finished Vet 40-49 0
39 David Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
40 Shaun Lewis Cycling Club Blaenau Gwent Finished Vet 40-49 0
41 Philip Caunt Cardiff JIF Finished N/A 0
42 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
43 Terence Tuckley Finished N/A 0
44 Ricky Macgough Finished N/A 0
45 Chris Davies Ogmore Valley Wheelers Finished N/A 0
46 Gareth Fenn Bynea CC Finished Junior 0
47 Stuart Renshaw Cardiff JIF Finished N/A 0
48 Manon Morgans Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
49 Philip Harries Cardiff Ajax CC Finished Vet 50+ 0
50 Tom Hall Finished 0
51 Carol Miller Finished Veteran 0
52 Michael Davies Finished N/A 0
Paul Bennett Cardiff JIF Did not finish Vet 50+ 0
Richard Bowen Abergavenny Road Club Did not finish N/A 0
Alexander Brace TRCC (Towy Racing Cycle Club) Did not finish Junior 0
Andy Hoskins Cardiff JIF Did not finish Senior 0
Will Jenkins Pembrokeshire Velo Did not finish N/A 0
Andrew Sims Abergavenny Road Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 20
2 Ross Porter Team AC/DC Finished Vet 40-49 16
3 Simon Nurse Cardiff JIF Finished Vet 40-49 12
4 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 9
5 Grant Johnson Finished 0
6 Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 5
7 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 4
8 Paul Streets Finished 0
9 Mike Barne Finished Vet 40-49 2
10 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 20
2 David Seward Bynea CC Finished Vet 50+ 16
3 Julian Beere Maindy Flyers Youth CC Finished 0
4 Paul Colman TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
5 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 7
6 Robert Storey Finished N/A 0
7 Terence Tuckley Finished N/A 0
8 Chris Davies Ogmore Valley Wheelers Finished N/A 3
9 Philip Harries Cardiff Ajax CC Finished Vet 50+ 2
10 Tom Hall Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Bowen XCracer.com Finished N/A 6
2 Emma Hurrell Hereford & District Wheele... Finished 0
3 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
4 Manon Morgans Cardiff Ajax CC Finished Senior 2
5 Carol Miller Finished Veteran 1