Event URN:
238498
Start date:
Sat, 10th Sep 2011
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
The TT Grandstand
Glencrutchery Road, Douglas, Isle Of Man, IM3 4BD
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Isle of Man Cycling Association ( website )
Event organiser:
Mr James Smettem
14a Claughbane Ave
Ramsey
Isle of Man
IM8 2BF
07624210555
iomyt@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
International event - invitation to Commonwealth Countries only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Sep 11 10:00 Road Race - Junior Women National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50m
10 Sep 11 13:30 Road Race - Junior Men National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 120km / 75m

View All

Race: Road Race - Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Sep 11 10:00 National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th 80km / 50m

Race: Road Race - Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Sep 11 13:30 National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th 120km / 75m

Provisional Report and Results

Posted 11/09/2011 - British Cycling

Gold for Garner in Commonwealth Youth Games Road Race.. [more]


Confirmed Results

Race name: Road Race - Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Garner Motorpoint Cycling Finished 1st 01:08:00:000 30
2 Emily Roper (AUS) Finished 01:08:01:000 0
3 Hannah Barnes Motorpoint Cycling Finished 1st 21
4 Jess Mundy (AUS) Finished 0
5 Elinor Barker Cardiff Ajax CC Finished 1st 14
6 Ciara Mulholland (IRL) Finished 0
7 Harriet Owen Motorpoint Cycling Finished 1st 01:08:02:000 10
8 Ju pha Som net (MAL) Finished 0
9 Amy Roberts For Viored Finished 1st 01:08:03:000 7
10 Jess Allen (AUS) Finished 0
11 Janie Rioux-Coulombe (CAN) Finished 01:08:11:000 0
12 Allison Rice (AUS) Finished 01:08:15:000 0
13 Claire Oakley (IRL) Finished 01:11:40:000 0
14 Vera Adrian (NAM) Finished 01:11:43:000 0
15 Allyson Gillard (CAN) Finished 01:14:52:000 0
16 Tennessee Mayer (CAN) Finished 01:16:01:000 0
17 Nurul Nadia Mohamad Fauzi (MAL) Finished 0
Anjitha Thykkoottam Parambil (IND) Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Road Race - Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caleb Ewan (AUS) Finished 02:34:27:000 0
2 Owain Doull Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 1st 25
3 Jack Beckinsale (AUS) Finished 0
4 Jonathan Dibben Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 1st 17
5 Jayde Julius (RSA) Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 0
6 Grant Ferguson Boardman Elite Finished 2nd 02:34:28:000 12
7 Charles Matte (CAN) Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 02:36:22:000 0
8 Robert McCarthy (AUS) Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 0
9 Matthew Holmes Raleigh GAC Finished 1st 02:36:23:000 7
10 Sam Lowe Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 1st 02:37:22:000 6
11 Christos Loizou (CYP) Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 0
12 Daniel Pearson Port Talbot Wheelers Finished 2nd 02:37:23:000 4
13 Jonathan Cregeen Team Manx Telecom Finished 2nd 02:37:24:000 3
14 Alexander Wilson GVC Edmond De Rothschild Finished 3rd 2
15 Simon-Pierre Gauthier (CAN) Finished 0
16 Taylor Johnstone Team De Ver Finished 1st 0
17 James Fourie (RSA) Finished 02:37:26:000 0
18 Tom Mazzone Manx Viking Whls CC Finished 3rd 0
19 Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
20 Jack Barrett Stirling Bike Club Finished 2nd 0
21 Till Drobisch (NAM) Finished 0
22 Elliott Doyle (CAN) Finished 0
23 Emile Jacobs (RSA) Finished 0
24 David Onsow (CAN) Finished 0
25 Warwick Sanderson Manx Viking Whls CC Finished N/A 0
26 Daniel Stewart (IRL) Finished 0
27 Elroy Laud (ANG) Finished 0
28 Matthew Adair (IRL) Finished 0
29 Alexander Haddock Manx Viking Whls CC Finished 4th 0
30 Russell Elcock (BAR) Finished 0
31 Joel Borland (Belize) Finished 0
32 Deion Richardson (AUG) Finished 0
33 Tre'Shun Correia (BER) Finished 0
34 Dominique Mayho (BER) Finished 0
35 Hamdan Himidun (MAL) Finished 0
36 John Erot Emekwi (KEN) Finished 0
37 Frank Warwick (GIB) Finished 0
38 Lawrence Kyagulanyi (UGA) Finished 0
39 Shaquiel Samuel (BVI) Finished 0
40 Brandon Wilkie (BAR) Finished 0
41 James Sidigu Okong'o (KEN) Finished 0
Muhd arfy quairant Amran (MAL) Did not finish 0
Richard Kiyegga (UGA) Did not finish 0
Juan Mauricio Umana (Belize) Did not finish 0
Alex Morgan (AUS) Did not finish 0