National Trophy Series Round 3

Cyclo-Cross , Southampton – Sunday, 13 Nov 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

238099

Start Date:

Sun, 13th Nov 2011

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Southampton Sports Centre, Thornhill Road, Southampton, Hampshire, SO16 7AY
View map

Series:

National Trophy

Entry close date

Mon, 24th Oct 2011

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 00:39:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:25:000
2.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:39:56:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:56:000
3.  Noel Clough Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:02:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:02:000
4.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:17:000
5.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:40:34:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:34:000
6.  Sean Williams Wight Mountain RT Finished Vet 40-49 00:41:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:03:000
7.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:41:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:14:000
8.  Kenny Johnson Science In Sport.com Finished Vet 40-49 00:41:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:21:000
9.  Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:41:33:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:000
10.  Michael Groves Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 40-49 00:41:39:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:39:000
11.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Vet 40-49 00:41:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:46:000
12.  William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 00:41:51:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:51:000
13.  Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:41:58:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:58:000
14.  Keith Sheridan Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:21:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:21:000
15.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 00:42:38:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:38:000
16.  Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 00:43:02:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:02:000
17.  Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:43:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:14:000
18.  David Perry Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Vet 40-49 00:43:29:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:29:000
19.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Vet 40-49 00:43:44:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:44:000
20.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:43:44:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:44:000
21.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:44:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:25:000
22.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 40-49 00:44:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:33:000
23.  Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 00:44:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:38:000
24.  Lee Edmonds Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:44:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:49:000
25.  Peter Hutchinson Corinium Cycling Club Finished Vet 40-49 00:44:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:000
26.  Stephen Booth Matlock CC Finished Vet 40-49 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:00:000
27.  Gareth Dridge Southdown Velo Finished Veteran 00:45:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:04:000
28.  Mike Welburn Lichfield City CC Finished Vet 40-49 00:45:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:07:000
29.  Adrian Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 40-49 00:45:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:15:000
30.  Stephen Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:45:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:46:000
31.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 40-49 00:45:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:53:000
32.  Peter Scott Swindon RC Finished Vet 40-49 00:46:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:16:000
33.  Andy Smith Swindon RC Finished N/A 00:46:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:58:000
34.  Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 00:47:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:24:000
35.  Charles Warren Finished Vet 40-49 00:47:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:40:000
36.  Martyn Dymond Wight Mountain RT Finished Vet 40-49 00:48:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:09:000
37.  Anthony Turner Oxonian CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Simon Hookway SF Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Stephen Robinson North Hampshire RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:41:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:40:000
2.  Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 00:42:10:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:10:000
3.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:42:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:30:000
4.  Malcolm Cross Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:42:56:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:56:000
5.  Roy Hunt Dutch & Wolf Finished Vet 50+ 00:43:11:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:11:000
6.  Ian Wright Finished Vet 50+ 00:43:16:000 20

6. Ian Wright -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:16:000
7.  David Stevens Finished Vet 50+ 00:43:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:37:000
8.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:44:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:05:000
9.  Garry Clark Felt Racing Finished Vet 50+ 00:44:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:42:000
10.  Michael Rowson 365 4 Bikes Academy Finished N/A 00:44:51:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:51:000
11.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:44:55:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:55:000
12.  Martin Eadon Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 50+ 00:45:11:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:11:000
13.  Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 00:45:26:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:26:000
14.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:45:58:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:58:000
15.  Nick Welsh GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:46:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:42:000
16.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Vet 50+ 00:47:38:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:38:000
17.  Philip Cooper Finished Vet 50+ 00:48:39:000 4

17. Philip Cooper -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:39:000
18.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 00:49:11:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:11:000
19.  Geoffrey Booker Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  David Wade Poole Wheelers CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  John Burrows Poole Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Hugo Robinson XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:37:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:36:000
2.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:38:13:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:13:000
3.  Alexander Welburn Finished Junior 00:38:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:25:000
4.  Joe Kirkham Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:38:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:43:000
5.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:38:53:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:53:000
6.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:39:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:05:000
7.  Arne POelvoorde Finished 00:39:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:09:000
8.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 00:39:33:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:33:000
9.  Matthew Woods Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:39:49:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:49:000
10.  Adam Martin Cestria Cycles RT Finished Junior 00:40:11:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:11:000
11.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:40:13:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:13:000
12.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:40:18:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:000
13.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished Junior 00:40:18:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:000
14.  Adam King Cardiff JIF Finished N/A 00:40:36:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:36:000
15.  Joe Griffiths Dream Cycling Finished Junior 00:40:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:51:000
16.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Junior 00:40:54:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:54:000
17.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:16:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:16:000
18.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:41:21:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:21:000
19.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 00:42:29:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:000
20.  Edward McParland GT Muc-Off Racing Finished Junior 00:42:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:45:000
21.  Joe Atkins Coventry Road Club Finished Junior 00:43:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:40:000
22.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished Junior 00:44:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:06:000
23.  Richard Robinson North Hampshire RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Lucy Garner Motorpoint Cycling Finished Junior 00:35:49:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:35:49:000
2.  Adela Carter WXC Mountain Bike Team UK Finished Senior 00:35:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:35:55:000
3.  Hannah Payton The Kinesis Morvelo Project Finished Junior 00:36:05:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:36:05:000
4.  Delia Beddis Inverse/ Cycling Components RT Finished Senior 00:37:14:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:37:14:000
5.  Keira McVitty www.Buzzcycles.co.uk Finished Junior 00:38:33:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:33:000
6.  Nicola Hamilton Look Mum No Hands! Finished Senior 00:38:47:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:38:47:000
7.  Nikola Matthews Inverse/ Cycling Components RT Finished Senior 00:39:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:37:000
8.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished Senior 00:39:56:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:56:000
9.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Junior 00:40:08:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:08:000
10.  Imogen Buick Moda-Bikemagic Racing Team Finished Junior 00:40:20:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:20:000
11.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:41:19:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:19:000
12.  Louise Heywood-Mahé Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:41:44:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:44:000
13.  Sarah Woods Wight Mountain RT Finished Veteran 00:42:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:00:000
14.  Hazel Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:31:27:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:27:000
2.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:32:22:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:22:000
3.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 00:32:39:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
4.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:32:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
5.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:32:39:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:39:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
7.  Ben Chapman Giro Prestige Finished Youth 00:33:06:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:06:000
8.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:33:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:20:000
9.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:33:26:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:26:000
10.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:33:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:26:000
11.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished Youth --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Tomas Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:34:16:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:16:000
13.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:34:29:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:29:000
14.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:35:27:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:27:000
15.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:35:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:34:000
16.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:35:49:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:49:000
17.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:35:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:51:000
18.  Robert Bolwell Wight Mountain RT Finished Youth 00:35:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:54:000
19.  Oliver Maxwell Velo Club Rutland Finished Youth 00:36:37:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:37:000
20.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:36:49:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:49:000
21.  Calum Anderton VC Deal Finished Youth 00:37:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:26:000
22.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Finished N/A 00:37:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:40:000
23.  Jack Saunders Swindon RC Finished Youth 00:38:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:26:000
24.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:38:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:47:000
25.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished Youth 00:40:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:09:000
--- Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Lewis Hutton Oxonian CC Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Harvey Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Oliver Lowthorpe Jersey Cycling Association Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Joshua Nelson Halesowen A & CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Christopher Welburn Lichfield City CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:33:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:34:000
2.  David Barnes Condor Cycles Finished Youth 00:35:08:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:08:000
3.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished Youth 00:35:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:22:000
4.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:35:32:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:32:000
5.  William Gascoyne Heanor Clarion CC Finished Youth 00:35:49:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:49:000
6.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Youth 00:36:46:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:46:000
7.  Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 00:37:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:14:000
8.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:37:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:43:000
9.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:38:01:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:01:000
10.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 00:38:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:37:000
11.  Scott Hookway SF Racing Finished Youth 00:39:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:54:000
12.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished Youth 00:40:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:11:000
13.  Xavier Sullivan-Touye Halesowen A & CC Finished N/A 00:40:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:44:000
14.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 00:41:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:24:000
15.  Jack Phillips Banjo Cycles Finished Youth 00:41:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:30:000
16.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bailey Waters Plan B Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:37:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:40:000
2.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:38:21:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:21:000
3.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth 00:38:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:40:000
4.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:39:07:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:07:000
5.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth 00:39:08:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:08:000
6.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:39:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:09:000
7.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:39:51:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:51:000
8.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:40:07:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:07:000
9.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 00:40:31:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:31:000
10.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth 00:40:45:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:45:000
11.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:41:11:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:11:000
12.  Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:43:36:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:36:000
13.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:46:03:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:03:000
14.  Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Kerrie Hutchinson Swindon RC Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:29:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:09:000
2.  Jessica Roberts Towy Riders Finished Youth 00:31:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:49:000
3.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Youth 00:32:48:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:48:000
4.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:35:40:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:40:000
5.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished Youth 00:36:01:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:01:000
6.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:37:07:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:07:000

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Floris de Tier Finished 01:02:47:000 0

1. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:47:000
2.  Jelle Brackman Finished 01:03:04:000 0

2. Jelle Brackman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:04:000
3.  Xandro Meurisse Finished 01:03:16:000 0

3. Xandro Meurisse -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:16:000
4.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:36:000
5.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:58:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:58:000
6.  Kris Lapere Finished 01:04:48:000 0

6. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:48:000
7.  Kristof Kop Finished 01:04:48:000 0

7. Kristof Kop -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:48:000
8.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:05:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:17:000
9.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Senior 01:05:27:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:27:000
10.  Michael Cotty Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:05:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:38:000
11.  Luke Gray Finished N/A 01:05:44:000 20

11. Luke Gray -

Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:44:000
12.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:06:02:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:02:000
13.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 01:06:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:23:000
14.  William Bjergfelt Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Senior 00:01:06:051 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:01:06:051
15.  Matt Macdonald Stevens-bikes.co.uk Finished N/A 01:06:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:55:000
16.  Lee Westwood Raleigh Racing Team Finished Senior 01:06:55:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:55:000
17.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:07:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:23:000
18.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:30:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
19.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:07:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
20.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:07:38:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:000
21.  Kenta Gallagher Team Scott UK Finished Senior 01:07:49:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:49:000
22.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 01:08:08:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:08:000
23.  Paul Young Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:08:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:19:000
24.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:08:20:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:20:000
25.  Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:08:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:22:000
26.  Andrew Nichols Ciclos Uno Finished Senior 01:08:32:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:32:000
27.  Dieter Droger Team Cystic Fibrosis Finished Senior 01:09:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:00:000
28.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:09:37:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:37:000
29.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 01:09:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:47:000
30.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Andrew Waterman ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Grant Ferguson Boardman Elite Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Bruce Dalton Finished Senior --- 0

34. Bruce Dalton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  James Astbury Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Mark Davies Southfork Racing.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Scot Easter Felt Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  James Cotty Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Michael Warner Cannondale Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Colin Miller Coventry Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Matthew Hinshelwood ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  David Barnaville Felt Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Reports

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12

Posted 14/06/2012 - British Cycling

Event information, previews, reports, videos and results from the 2011-12 National Trophy Series

View Full Report

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12 Points Table

Posted 17/01/2012 - British Cycling

Latest series standings

View Full Report

Report: 2011-12 National Trophy Cyclo-Cross Round 3

Posted 30/11/2011 - British Cycling

De Tier wins in Southampton as Belgians dominate

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Closing date 24 October 2011 for postal entries, 31 October for on-line. Under 12s entry on the day only. Organiser: Kerie Wallace, 07850 172929, kerie.wallace@trant.co.uk

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 10:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 10:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 12:30 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 13/11/11 – 12:30
Go-Cross, None
15 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:32 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:32
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:33 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:33
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

238099

Start Date:

Sun, 13th Nov 2011

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Southampton Sports Centre, Thornhill Road, Southampton, Hampshire, SO16 7AY
View map

Series:

National Trophy

Entry close date

Mon, 24th Oct 2011

Results

Confirmed Results

Veteran 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 00:39:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:25:000
2.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:39:56:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:56:000
3.  Noel Clough Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:02:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:02:000
4.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:17:000
5.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:40:34:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:34:000
6.  Sean Williams Wight Mountain RT Finished Vet 40-49 00:41:03:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:03:000
7.  Matt Denby www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:41:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:14:000
8.  Kenny Johnson Science In Sport.com Finished Vet 40-49 00:41:21:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:21:000
9.  Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:41:33:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:000
10.  Michael Groves Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 40-49 00:41:39:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:39:000
11.  Greg Simcock Alpha Road Club Finished Vet 40-49 00:41:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:46:000
12.  William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 00:41:51:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:51:000
13.  Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:41:58:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:58:000
14.  Keith Sheridan Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:42:21:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:21:000
15.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 00:42:38:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:38:000
16.  Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 00:43:02:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:02:000
17.  Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:43:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:14:000
18.  David Perry Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Vet 40-49 00:43:29:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:29:000
19.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Vet 40-49 00:43:44:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:44:000
20.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:43:44:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:44:000
21.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:44:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:25:000
22.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 40-49 00:44:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:33:000
23.  Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 00:44:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:38:000
24.  Lee Edmonds Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:44:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:49:000
25.  Peter Hutchinson Corinium Cycling Club Finished Vet 40-49 00:44:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:000
26.  Stephen Booth Matlock CC Finished Vet 40-49 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:00:000
27.  Gareth Dridge Southdown Velo Finished Veteran 00:45:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:45:04:000
28.  Mike Welburn Lichfield City CC Finished Vet 40-49 00:45:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:07:000
29.  Adrian Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 40-49 00:45:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:15:000
30.  Stephen Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:45:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:46:000
31.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 40-49 00:45:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:53:000
32.  Peter Scott Swindon RC Finished Vet 40-49 00:46:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:16:000
33.  Andy Smith Swindon RC Finished N/A 00:46:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:58:000
34.  Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 00:47:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:24:000
35.  Charles Warren Finished Vet 40-49 00:47:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:40:000
36.  Martyn Dymond Wight Mountain RT Finished Vet 40-49 00:48:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:09:000
37.  Anthony Turner Oxonian CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Simon Hookway SF Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Stephen Robinson North Hampshire RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 50+ Trophy - Results
1.  Steven Davies Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:41:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:41:40:000
2.  Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 00:42:10:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:10:000
3.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:42:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:42:30:000
4.  Malcolm Cross Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:42:56:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:42:56:000
5.  Roy Hunt Dutch & Wolf Finished Vet 50+ 00:43:11:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:11:000
6.  Ian Wright Finished Vet 50+ 00:43:16:000 20

6. Ian Wright -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:16:000
7.  David Stevens Finished Vet 50+ 00:43:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:43:37:000
8.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:44:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:05:000
9.  Garry Clark Felt Racing Finished Vet 50+ 00:44:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:42:000
10.  Michael Rowson 365 4 Bikes Academy Finished N/A 00:44:51:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:51:000
11.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:44:55:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:44:55:000
12.  Martin Eadon Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 50+ 00:45:11:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:11:000
13.  Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 00:45:26:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:45:26:000
14.  Steven Barron VC Lincoln Finished N/A 00:45:58:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:58:000
15.  Nick Welsh GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 50+ 00:46:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:42:000
16.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Vet 50+ 00:47:38:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:38:000
17.  Philip Cooper Finished Vet 50+ 00:48:39:000 4

17. Philip Cooper -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:48:39:000
18.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 00:49:11:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:49:11:000
19.  Geoffrey Booker Oxonian CC Finished Vet 50+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  David Wade Poole Wheelers CC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  John Burrows Poole Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Hugo Robinson XRT - Elmy Cycles Finished Junior 00:37:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:37:36:000
2.  Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:38:13:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:13:000
3.  Alexander Welburn Finished Junior 00:38:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:25:000
4.  Joe Kirkham Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:38:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:43:000
5.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:38:53:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:53:000
6.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:39:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:05:000
7.  Arne POelvoorde Finished 00:39:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:09:000
8.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 00:39:33:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:33:000
9.  Matthew Woods Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:39:49:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:49:000
10.  Adam Martin Cestria Cycles RT Finished Junior 00:40:11:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:11:000
11.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:40:13:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:13:000
12.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:40:18:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:000
13.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished Junior 00:40:18:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:000
14.  Adam King Cardiff JIF Finished N/A 00:40:36:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:36:000
15.  Joe Griffiths Dream Cycling Finished Junior 00:40:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:51:000
16.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished Junior 00:40:54:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:54:000
17.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Junior 00:41:16:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:16:000
18.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:41:21:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:21:000
19.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 00:42:29:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:000
20.  Edward McParland GT Muc-Off Racing Finished Junior 00:42:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:45:000
21.  Joe Atkins Coventry Road Club Finished Junior 00:43:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:40:000
22.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished Junior 00:44:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:06:000
23.  Richard Robinson North Hampshire RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Trophy - Results
1.  Lucy Garner Motorpoint Cycling Finished Junior 00:35:49:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:35:49:000
2.  Adela Carter WXC Mountain Bike Team UK Finished Senior 00:35:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:35:55:000
3.  Hannah Payton The Kinesis Morvelo Project Finished Junior 00:36:05:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:36:05:000
4.  Delia Beddis Inverse/ Cycling Components RT Finished Senior 00:37:14:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:37:14:000
5.  Keira McVitty www.Buzzcycles.co.uk Finished Junior 00:38:33:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:33:000
6.  Nicola Hamilton Look Mum No Hands! Finished Senior 00:38:47:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:38:47:000
7.  Nikola Matthews Inverse/ Cycling Components RT Finished Senior 00:39:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:37:000
8.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished Senior 00:39:56:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:39:56:000
9.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished Junior 00:40:08:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:08:000
10.  Imogen Buick Moda-Bikemagic Racing Team Finished Junior 00:40:20:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:20:000
11.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:41:19:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:19:000
12.  Louise Heywood-Mahé Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:41:44:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:44:000
13.  Sarah Woods Wight Mountain RT Finished Veteran 00:42:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:42:00:000
14.  Hazel Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:31:27:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:27:000
2.  Danny Fox Solihull CC Finished Youth 00:32:22:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:22:000
3.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 00:32:39:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
4.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 00:32:39:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
5.  Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:32:39:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:32:39:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:39:000
7.  Ben Chapman Giro Prestige Finished Youth 00:33:06:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:06:000
8.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:33:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:20:000
9.  Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:33:26:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:26:000
10.  Jack King Langdale Lightweights Finished Youth 00:33:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:26:000
11.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished Youth --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Tomas Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:34:16:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:16:000
13.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:34:29:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:34:29:000
14.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:35:27:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:27:000
15.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:35:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:34:000
16.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:35:49:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:49:000
17.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:35:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:51:000
18.  Robert Bolwell Wight Mountain RT Finished Youth 00:35:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:54:000
19.  Oliver Maxwell Velo Club Rutland Finished Youth 00:36:37:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:37:000
20.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:36:49:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:49:000
21.  Calum Anderton VC Deal Finished Youth 00:37:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:26:000
22.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Finished N/A 00:37:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:40:000
23.  Jack Saunders Swindon RC Finished Youth 00:38:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:26:000
24.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:38:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:47:000
25.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished Youth 00:40:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:09:000
--- Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Lewis Hutton Oxonian CC Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Harvey Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Oliver Lowthorpe Jersey Cycling Association Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Joshua Nelson Halesowen A & CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Christopher Welburn Lichfield City CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:33:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:33:34:000
2.  David Barnes Condor Cycles Finished Youth 00:35:08:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:08:000
3.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished Youth 00:35:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:22:000
4.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:35:32:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:32:000
5.  William Gascoyne Heanor Clarion CC Finished Youth 00:35:49:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:49:000
6.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Youth 00:36:46:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:46:000
7.  Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 00:37:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:14:000
8.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:37:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:43:000
9.  Joshua Waters Plan B Racing Finished Youth 00:38:01:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:01:000
10.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 00:38:37:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:37:000
11.  Scott Hookway SF Racing Finished Youth 00:39:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:54:000
12.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished Youth 00:40:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:11:000
13.  Xavier Sullivan-Touye Halesowen A & CC Finished N/A 00:40:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:44:000
14.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 00:41:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:24:000
15.  Jack Phillips Banjo Cycles Finished Youth 00:41:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:30:000
16.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Bailey Waters Plan B Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:37:40:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:40:000
2.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:38:21:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:21:000
3.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth 00:38:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:40:000
4.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:39:07:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:07:000
5.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth 00:39:08:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:08:000
6.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 00:39:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:09:000
7.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:39:51:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:51:000
8.  Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 00:40:07:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:07:000
9.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 00:40:31:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:31:000
10.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth 00:40:45:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:45:000
11.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:41:11:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:11:000
12.  Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:43:36:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:36:000
13.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:46:03:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:03:000
14.  Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Kerrie Hutchinson Swindon RC Finished Youth --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished Youth 00:29:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:29:09:000
2.  Jessica Roberts Towy Riders Finished Youth 00:31:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:31:49:000
3.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Youth 00:32:48:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:32:48:000
4.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 00:35:40:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:35:40:000
5.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished Youth 00:36:01:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:36:01:000
6.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:37:07:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:07:000

Senior / U23 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Trophy - Results
1.  Floris de Tier Finished 01:02:47:000 0

1. Floris de Tier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:47:000
2.  Jelle Brackman Finished 01:03:04:000 0

2. Jelle Brackman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:04:000
3.  Xandro Meurisse Finished 01:03:16:000 0

3. Xandro Meurisse -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:16:000
4.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:36:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:36:000
5.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:03:58:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:58:000
6.  Kris Lapere Finished 01:04:48:000 0

6. Kris Lapere -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:48:000
7.  Kristof Kop Finished 01:04:48:000 0

7. Kristof Kop -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:48:000
8.  Crispin Doyle Swindon RC Finished Senior 01:05:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:17:000
9.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Senior 01:05:27:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:27:000
10.  Michael Cotty Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:05:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:38:000
11.  Luke Gray Finished N/A 01:05:44:000 20

11. Luke Gray -

Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:44:000
12.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:06:02:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:02:000
13.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 01:06:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:23:000
14.  William Bjergfelt Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Senior 00:01:06:051 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:01:06:051
15.  Matt Macdonald Stevens-bikes.co.uk Finished N/A 01:06:55:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:55:000
16.  Lee Westwood Raleigh Racing Team Finished Senior 01:06:55:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:55:000
17.  Jamie Newall Alpha Road Club Finished Senior 01:07:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:23:000
18.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 01:07:30:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
19.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:07:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
20.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:07:38:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:000
21.  Kenta Gallagher Team Scott UK Finished Senior 01:07:49:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:49:000
22.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 01:08:08:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:08:000
23.  Paul Young Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:08:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:19:000
24.  Stuart Bowers Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 01:08:20:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:20:000
25.  Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Senior 01:08:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:22:000
26.  Andrew Nichols Ciclos Uno Finished Senior 01:08:32:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:32:000
27.  Dieter Droger Team Cystic Fibrosis Finished Senior 01:09:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:00:000
28.  Robert Burns Wolverhampton Whls Finished Senior 01:09:37:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:37:000
29.  Simon Maudsley Crosstrax Finished Senior 01:09:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:47:000
30.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Thomas Payton Cult Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Andrew Waterman ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Grant Ferguson Boardman Elite Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Bruce Dalton Finished Senior --- 0

34. Bruce Dalton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  James Astbury Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Mark Davies Southfork Racing.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Scot Easter Felt Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  James Cotty Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Michael Warner Cannondale Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Colin Miller Coventry Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Matthew Hinshelwood ViCiOUS VELO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  David Barnaville Felt Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Reports

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12

Posted 14/06/2012 - British Cycling

Event information, previews, reports, videos and results from the 2011-12 National Trophy Series

View Full Report

National Trophy Cyclo-Cross Series 2011-12 Points Table

Posted 17/01/2012 - British Cycling

Latest series standings

View Full Report

Report: 2011-12 National Trophy Cyclo-Cross Round 3

Posted 30/11/2011 - British Cycling

De Tier wins in Southampton as Belgians dominate

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Closing date 24 October 2011 for postal entries, 31 October for on-line. Under 12s entry on the day only. Organiser: Kerie Wallace, 07850 172929, kerie.wallace@trant.co.uk

The Races

Veteran 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Veteran 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 10:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 10:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 11:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 11:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 11:31 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 11:31
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 12:30 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 13/11/11 – 12:30
Go-Cross, None
15 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:31 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:31
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:32 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:32
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 13:33 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: Online: (£8.50 + £0.60 Application fee), Postal: (£8.50)
Sun 13/11/11 – 13:33
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Senior / U23 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/11/11 14:30 Premier Cyclo-Cross Premier --- 01 hr
Entry: Online: (£18.00 + £0.60 Application fee), Postal: (£18.00)
Sun 13/11/11 – 14:30
Premier, Cyclo-Cross Premier
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk