Event URN:
238062
Start date:
Sun, 23rd Oct 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Black Park Country Park
Black Park Road, Wexham, Slough, Buckinghamshire, SL3 6DS
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 19th Oct 2011
Event promoted by:
WDMBC/Specialized Ruislip ( website )
Event website:
http://www.blackparkraces.co.uk
Event organiser:
Mr Christopher Denman
29 Cleveland Road
Uxbridge
Middlesex
UB8 2DR
07860126356
chris@westdraytonmbc.co.uk
Cheques payable to:
WDMBC
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Open Female Non-Ranking None Elite, Expert, ...
23 Oct 11 00:00 Team Female Non-Ranking None Elite, Expert, ...
23 Oct 11 00:00 Team Mixed Non-Ranking None Elite, Expert, ...
23 Oct 11 00:00 Vet Female Non-Ranking None Elite, Expert, ...

View All

Event Location:

Black Park Road,
Wexham,
Slough,
Buckinghamshire,
SL3 6DS

Race: Open Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Team Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Team Mixed

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Vet Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Vet Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 00:00 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Open Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 10:00 Non-Ranking None N/A 5km / 3m

Race: Team Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Oct 11 10:00 Non-Ranking None N/A 5km / 3m

Confirmed Results

Race name: Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Maddie Horton Certini Finished Elite 0
2 Kate Robson Finished 0
3 Fay Cripps Finished 0
4 Anna McGlaughlin Finished N/A 0
5 Sheena Waites Finished 0
6 Helen Livingstone Finished 0
7 Alexandra Hewitt Finished 0
8 Michelle Youngman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Team Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anne Porter Finished 0
1 Karen Sawkins Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Team Mixed

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Turton WDMBC/Specialized Ruislip Finished Junior 0
1 Rebecca Turton Finished N/A 0
2 Phillip Bowden Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished N/A 0
2 Ben Hawker Mountain Trax RT Finished N/A 0
3 Liz O'Connor Finished 0
3 Matt Steven Finished 0
4 Sue Fraser Finished 0
4 Rupert Turtoon Finished 0
5 Philip Earl WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
5 Natalie Earl Finished 0
6 Caroline White Finished 0
6 David White Finished 0
7 Ray Collins Finished N/A 0
7 Louise Martin Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Vanessa Taylor Finished 0
2 Sarah Whelan Finished N/A 0
3 Claire Muir Finished 0

Confirmed Results

Race name: Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Horton Certini Finished Veteran 0
2 Dean Ricketts Summit MTB Club Finished N/A 0
3 Colin Smith WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 0
4 Darren Blackwell Finished 0
5 Peter Stainer Hemel Hempstead CC Finished N/A 0
6 Kevin Lawley Finished 0
7 Christopher Ness Finished N/A 0
8 Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 0
9 Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 0
10 Simon North Summit MTB Club Finished G/Vet 0
11 Justin Radford Python Racing Team Finished N/A 0
12 Mark Hanby Chippenham & Dist Whls Finished Veteran 0
13 Nick Dorey Finished Veteran 0
14 Steven Bingham Matlock CC Finished Junior 0
15 Damon Lawrence Finished 0
16 Jim O'Donovan Finished 0
17 Stuart McGovan Bike & Run London Finished N/A 0
18 Darren Lovelock Finished 0
19 Mark Stevens Finished 0
20 Martin Gibson Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 0
21 Stephen Setter Finished 0
22 Steve Buchanan Finished 0
23 Michael Willett Finished 0
24 Mike Towesey Finished 0
25 Howard Nankiwell Finished 0
26 Paul Streeter Finished N/A 0
27 Steve Parsons Finished 0
28 Chris Russey Finished 0

Confirmed Results

Race name: Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Barry Stewart Kent Cycles Road Club/Solo Sup... Finished N/A 0
2 Jez Cox Finished Master 0
3 Kall Norfolk Finished 0
4 Andy Towersey Finished N/A 0
5 Peter Flewitt Finished 0
6 Roger Fowkes Finished Master 0
7 Nick Summers Finished 0
8 Anthony Jordan Finished Veteran 0
9 Matthew Williams Finished 0
10 Ben Leavre Finished 0
11 John Johnson Finished 0
12 Henry Cook Finished 0
13 Simon Weaver-Poole Finished 0
14 David Bradbury Finished 0
15 Stephen Fitzsimmons Finished 0
16 Alan McGuinness Easterley RC Finished N/A 0
17 Steve Little-Eames Finished 0
18 Tom Welsh Finished 0
19 keith Verrallis Finished 0
20 Daniel Parker Finished 0
21 James Bainton Finished 0
22 Wayne Clark Finished 0
23 Marc Thomas John Lloyd Race Events Ltd. Finished Junior 0
24 Steve hawker Finished 0
25 Mitch Henny Finished 0
26 Pablo Fuentes Finished 0
27 Alistair Hill Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 0
28 Adrian Flack Finished 0
29 Ben Taylor Finished 0
30 Michael Petrie Finished 0
31 Sam Dalton Finished N/A 0
32 Steven Ponting Finished 0

Confirmed Results

Race name: Team Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Hill Finished 0
1 Henry Howe Finished 0
2 Chris fenn Finished 0
2 Darren Taylor Finished 0
3 Jamie Gamblin Finished 0
3 David martin Finished 0
4 Ray Collins Finished N/A 0
4 Jamie Gamblin Finished 0
5 John badman Finished 0
5 Nick Feinberg Finished 0