Event URN:
237924
Start date:
Sat, 4th Feb 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Darley Moor Sports Centre
A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Ashfield RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Dr Andrew Naylor
26 Ashgate Road
Hucknall
Nottingham
NG15 7UT
07775594842
andrew.n1@ntlworld.com
Cheques payable to:
Dr Andrew Naylor
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 12:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
4 Feb 12 12:30 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
4 Feb 12 13:00 Youth Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins
4 Feb 12 14:15 Junior Category B Cyclo-Cross Category D Junior 50 mins

View All

Event Location:

A515,
Ashbourne,
Derbyshire,
DE6 2ET

Race: Under 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 12:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 12:30 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 14:15 Category B Cyclo-Cross Category D Junior 50 mins

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 14:15 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... 50 mins

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 14:15 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 14:15 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Feb 12 14:15 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... ---

Provisional Report and Results

Posted 05/02/2012 - British Cycling

Ace RT’s Rick Lister wins last SRAM Notts and Derby League race.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Chilton Finished 0
2 Alex Coleston-Shields Finished Under 12 0
3 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
4 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
5 Lance Ash Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
6 Sam Gould Finished 0
7 Fred Shenton Finished 0
8 Lotta Mansfield Finished Under 12 0
9 Daniel Reynolds Finished 0
10 Thomas Hadfield Finished 0
11 Elizabeth Webster Matlock CC Finished Under 12 0
12 Stani Chmiel Nottingham Clarion CC Finished 0
13 Louis Swindell Matlock CC Finished Under 12 0
14 Otto Otte Finished 0
15 Nathan Gould Finished 0
16 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
17 Samuel Hadfield Finished 0
18 Dominic Hubner Finished 0
19 Evie Hobday Finished 0
20 Jessica Batten-Plowright Finished 0
21 Harriet Limb Finished 0
22 Charlie Coleston-Shields Finished 0
23 Rosie Mansfield Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
2 Toby Barnes Lichfield City CC Finished Under 12 0
3 John Webster Matlock CC Finished Under 12 0
4 Emile Alexander Wyre Forest CRC Finished Under 12 0
5 George Swindell Matlock CC Finished Under 12 0
6 Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
7 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Under 12 0
8 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Under 12 0
9 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Under 12 0
10 Edward Woodward Coventry Road Club Finished Under 12 0
11 Timothy Elsmore-Martin Matlock CC Finished Under 12 0
12 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
13 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
14 Ann Mansfield Finished 0
15 Christian Boon Belper BC Finished Under 12 0
16 Joshua Scales Finished 0
17 Taylor Marshall Belper BC Finished Under 12 0
18 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
19 Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Under 12 0
20 Reuben Orr Matlock CC Finished Under 12 0
21 Ffyona Booker Finished 0
22 Amelie Wayte Finished 0
23 Jack Husslebee Finished 0
24 Jacob Gray Derby Mercury RC Finished Under 12 0
25 Oliver Price Derby Mercury RC Finished Under 12 0
26 Edward Warbrick Belper BC Finished Under 12 0
27 Finn Reilly Finished 0
28 Alice Warbrick Belper BC Finished Under 12 0
29 Sara Gould Finished 0
30 Lewis Rivers Finished 0
31 Alec Gregory Finished 0
32 Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
33 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
34 Anna Butcher Derby Mercury RC Finished Under 12 0
35 Reuben Blakeman Finished 0
36 Callum Batten-Plowright Finished N/A 0
37 Sarah Briggs Finished 0
38 Carter Howe Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Under 12 0
39 Amber Scales Finished 0
40 Stanley Butcher Derby Mercury RC Finished Under 12 0
41 Peter Avery Finished Under 12 0
42 Sandy Jarvis Finished 0
43 Charlie Craig Team Scott UK Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth 20
2 William Perrett Heanor Clarion CC Finished Youth 16
3 Oliver Maxwell Velo Club Rutland Finished Youth 12
4 Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished Youth 9
5 Arthur Green Matlock CC Finished Youth 7
6 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished Youth 5
7 William Gascoyne Matlock CC Finished Youth 4
8 Olivier Arnoux Derby Mercury RC Finished Youth 3
9 Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Youth 2
10 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
11 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth 0
12 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 0
13 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
14 Owyn Wallace Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
15 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
16 Harry Lewis Finished 0
17 Alexander Poole Heanor Clarion CC Finished Youth 0
18 Isabelle Boon Belper BC Finished Youth 6
19 Chloe Astle South Pennine RC Finished Youth 4
20 Scott Hookway Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
21 Kieran Howarth Finished 0
22 Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished Youth 3
23 Emma Price Derby Mercury RC Finished Youth 2
24 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
25 Eve Lyon Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
26 Callum Furber Finished 0
27 Ethan Drake Ashfield RC Finished N/A 0
28 Chris Booth Finished 0
29 Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Youth 0
30 Sam Jones Lichfield City CC Finished Youth 0
31 Thomas Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth 0
32 Jack Mansfield Finished Youth 0
33 Georgia Husselbee Finished 0
34 Sophie Wallwin Belper BC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Parker Heanor Clarion CC Finished Junior 3
2 Benjamin Poole Heanor Clarion CC Finished Junior 2
3 Robin Grundy Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Lister Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Senior 20
2 Robert Parkin www.Buzzcycles.co.uk Finished Senior 16
3 Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior 12
4 Lee Shunburne Matlock CC Finished Senior 9
5 Philip Roach Rugby Velo Finished Vet 40-49 7
6 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 5
7 Andrew Stuart Finished Senior 4
8 Matt Denby Finished Vet 40-49 3
9 Matthew Crouch Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 2
10 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 1
11 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 0
12 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 0
13 Geoff Giddings www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
14 Chris Bradley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
15 Jonathan Marshall Belper BC Finished Vet 40-49 0
16 Robert Wimble www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
17 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished 0
18 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 0
19 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 0
20 Roland Sutton Derby Mercury RC Finished N/A 0
21 Chi Tang www.Buzzcycles.co.uk Finished Senior 0
22 Michael Perrin Ashfield RC Finished Vet 50+ 0
23 Kyle Burleigh Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
24 David Banks Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 0
25 Ben Staley University Of Manchester CC Finished Senior 0
26 Stephen Seamark Beeston Cycling Club Finished N/A 0
27 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Veteran 0
28 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 0
29 Patrick Gould Finished 0
30 Paul Simmons Finished Vet 40-49 0
31 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
32 Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club Finished Senior 0
33 Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Vet 40-49 0
34 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
35 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
36 Lee Perkins Heanor Clarion CC Finished N/A 0
37 Jess Elliott Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
38 Stephen Plowright Beeston Cycling Club Finished N/A 0
39 Nick Bates Belper BC Finished N/A 0
40 Nigel Gregory Finished 0
41 Daniel Watts Finished Senior 0
42 Robert Orr Matlock CC Finished Veteran 0
43 David Smith Finished N/A 0
44 Shaun Warbrick Belper BC Finished N/A 0
45 Ian Watts Wrekinsport CC Finished 0
46 Tristan Mayor Finished Senior 0
47 Paul Shaw South Pennine RC Finished N/A 0
48 Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 0
49 David Husselbee Belper BC Finished N/A 0
50 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
51 Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 0
52 Michael McDermott Finished N/A 0
53 Alan Duncan Finished 0
54 Peter Reilly VC Long Eaton Finished N/A 0
55 Andrew Tilford Finished N/A 0
56 Paul Parker Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
57 Matthew Bishop Lincoln Wheelers CC Finished Senior 0
58 Richard Lewis Kenilworth Wheelers CC Finished 0
59 Benjamin Bell Finished N/A 0
60 Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ 0
61 Alan Gascoigne Matlock CC Finished N/A 0
62 Nigel Bathurst Finished N/A 0
63 Tim Roberts Finished 0
64 Ian Gregson TFN Triathlon Club Finished N/A 0
65 Craig Ingram VC Long Eaton Finished N/A 0
66 Andrew Bryan Finished 0
67 Alastair Parker Heanor Clarion CC Finished Junior 0
68 James Crew Derby Mercury RC Finished N/A 0
69 Ricky Wildman Nottingham Clarion CC Finished 0
70 Justin Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 0
71 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 0
72 N. Chilton Finished 0
73 Gareth Ferguson Matlock CC Finished N/A 0
74 Adam Weeks Finished N/A 0
75 Karl Webster Matlock CC Finished N/A 0
76 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
77 Craig Devonshire Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
78 Ross Minton VC Long Eaton Finished N/A 0
79 Tracey Fletcher VC Long Eaton Finished Veteran 0
80 Michael Bradley Matlock CC Finished Veteran 0
81 Gary Ditheridge Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
82 Scott Barnes Lichfield City CC Finished N/A 0
83 Ian Drake Ashfield RC Finished N/A 0
84 Graham Snodden Finished N/A 0
85 Simon Hookway Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 40-49 0
86 Mark Gray Derby Mercury RC Finished N/A 0
87 Eric Varley Finished 0
88 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
89 Marianne Heffron Matlock CC Finished 0
90 Steven Robertson Matlock CC Finished N/A 0
91 David Luscombe Ashfield RC Finished N/A 0
92 Martin Limbert Finished 0
93 Chris Abraham Finished 0
94 Christopher Thacker TFN Triathlon Club Finished N/A 0
95 Vernon Richardson Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
96 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished 0
97 Craig Turner Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
98 Andrew Mucklestone Finished 0
99 Edward Mosley Leicestershire Road Club Finished N/A 0
100 Terence Taylor Matlock CC Finished N/A 0
101 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
102 Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
103 Christine Howard Matlock CC Finished Veteran 0
104 Nicholas Weatherall Finished Vet 40-49 0
105 Hilary Johnson Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
106 Chris Russell Finished 0
107 Benjamin Poole Heanor Clarion CC Finished Junior 0
108 Mandie James Finished N/A 0
109 Julie Phelan Finished Vet 40-49 0
110 Nick Hook South Pennine RC Finished N/A 0
111 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
112 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 0
113 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished 0
114 Alan Maddocks Finished 0
115 Gary Bush Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
116 Charley Davies Finished 0
117 Tam Seamark Finished N/A 0
118 Robin Grundy Finished 0
119 C Kelly Finished 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Roach Rugby Velo Finished Vet 40-49 20
2 Matt Denby Finished Vet 40-49 16
3 Matthew Crouch Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 12
4 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 9
5 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 7
6 Geoff Giddings www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 5
7 Jonathan Marshall Belper BC Finished Vet 40-49 4
8 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished 0
9 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 2
10 Roland Sutton Derby Mercury RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 20
2 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 16
3 Michael Perrin Ashfield RC Finished Vet 50+ 12
4 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Veteran 0
5 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 7
6 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
7 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 4
8 Ian Watts Wrekinsport CC Finished 0
9 Paul Shaw South Pennine RC Finished N/A 2
10 Michael McDermott Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 20
2 Tracey Fletcher VC Long Eaton Finished Veteran 16
3 Marianne Heffron Matlock CC Finished 0
4 Christine Howard Matlock CC Finished Veteran 9
5 Hilary Johnson Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 7
6 Mandie James Finished N/A 0
7 Julie Phelan Finished Vet 40-49 4
8 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished N/A 3
9 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished 0
10 Tam Seamark Finished N/A 0