Event URN:
237815
Start date:
Mon, 26th Dec 2011
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Southampton Sports Centre
Thornhill Road, Southampton, Hampshire, SO16 7AY
( View map )
Series:
Wessex League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Crabwood CC ( website )
Event website:
http://www.wessexcx.org.uk
Event organiser:
Mr Kerie Wallace
Calmore Cottage
Loperwood Lane
Calmore
Southampton
Hampshire
SO40 2RL
07850172929
kerie.wallace@trant.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Dec 11 11:30 Youth Category C Cyclo-Cross Category C Youth
26 Dec 11 12:15 U12 Go-Cross None Under 12
26 Dec 11 13:00 Jun/Vet/Women Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior,...
26 Dec 11 14:15 Seniors Category C Cyclo-Cross Category C Senior

View All

Event Location:

Thornhill Road,
Southampton,
Hampshire,
SO16 7AY

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Dec 11 11:30 Category C Cyclo-Cross Category C Youth ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Dec 11 12:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Dec 11 13:00 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Dec 11 14:15 Category C Cyclo-Cross Category C Senior ---

Graham robins' images

Click on the thumbnail to enlarge

Posted 27/12/2011

Posted 27/12/2011 - British Cycling

Cotty Boxing clever in Wessex League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 6
2 Harvey Lowe Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 4
3 Robert Bolwell Wight Mountain/Red Funnel Finished Youth 3
4 Jack Saunders Swindon RC Finished Youth 2
5 Thomas Sewell Swindon RC Finished Youth 1
6 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 6
7 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 0
8 Bethany George Swindon RC Finished Youth 4
9 Daniel Tuley Finished Youth 0
10 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 3
11 Zoe Sheehan Swindon RC Finished Youth 2
12 Kerrie Hutchinson Swindon RC Finished Youth 1
13 Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth 0
14 Kieran Woods Charlotteville CC Finished Youth 0
15 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 0
16 Ciara Hutchinson Swindon RC Finished Youth 0
17 Lucy Burrows Poole Whls CC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Tulett Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
2 Liam Sewell Swindon RC Finished Under 12 0
3 Erin Baker Southdown Velo Finished Under 12 0
4 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Under 12 0
5 Alderney Baker Southdown Velo Finished Under 12 0
6 Conor Hutchinson Swindon RC Finished Under 12 0
7 Anna Wadsworth Finished 0
8 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
9 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished Under 12 0
10 Jason Blann Finished 0
11 Ellis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
12 Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
13 Euan Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0
14 Natalie Moore Swindon RC Finished Under 12 0
15 Tyler Smith Swindon RC Finished Under 12 0
16 Seren Jones Swindon RC Finished Under 12 0
17 Thomas Wadsworth Finished 0
18 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
19 Kit Freemantle Finished 0

Confirmed Results

Race name: Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 6
2 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 4
3 Sean Williams Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 40-49 6
4 Michael Groves Stevens-bikes.co.uk Finished Vet 40-49 4
5 Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 6
6 William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 3
7 David Phillips Corinium CC Finished Vet 50+ 4
8 Malcolm Cross Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 3
9 Peter Hutchinson Corinium CC Finished Vet 40-49 2
10 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 40-49 1
11 Kevin Blann Team Rose Blann Finished Vet 40-49 0
12 David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 0
13 Robin Wilmott GA Cycles Finished Vet 40-49 0
14 Joanne McRae Look Mum No Hands! Finished Senior 6
15 Andrew MacDonald GA Cycles Finished N/A 0
16 Martyn Dymond Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 40-49 0
17 Raymond Robinson Team Rose Blann Finished Vet 50+ 1
18 Andy Smith Swindon RC Finished Vet 40-49 0
19 Clinton Sparrey Finished N/A 0
20 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
21 Paul Axon Finished Veteran 0
22 Philip Siebert North Hampshire RC Finished N/A 0
23 Jordan Wade Poole Whls CC Finished Junior 3
24 Anthony Turner Oxonian CC Finished Vet 40-49 0
25 David Hobbs Corinium CC Finished Vet 40-49 0
26 Tim Collins Finished Junior 2
27 Simon Guard Finished 0
28 Jonathan Thomas South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 0
29 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 40-49 0
30 Mitch Purvis Finished 0
31 Claire Smith Swindon RC Finished 0
32 Jonathan Hodgson Finished Junior 1
33 Stuart Grace GA Cycles Finished Vet 50+ 0
34 Keith Allam Finished N/A 0
35 Robert Tutt GS Europa Finished N/A 0
36 Matthew Fowler Swindon RC Finished Junior 0
37 Geoffrey Booker Oxonian CC Finished N/A 0
38 Andrew Pond Finished Vet 40-49 0
39 Stephen Dines Wight Mountain/Red Funnel Finished Vet 50+ 0
40 Paul Sewell Swindon RC Finished N/A 0
41 Sarah Woods Wight Mountain/Red Funnel Finished Veteran 3
42 S. Wallach Finished 0
43 Darren Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished Vet 40-49 0
44 Hazel Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A 2
45 Vernon Moore Crabwood CC Finished N/A 0
46 Mike Woods Finished N/A 0
47 Stephen Cook Finished N/A 0
48 Jennifer Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 0
49 David Wade Poole Whls CC Finished N/A 0
50 Rich Chasemoore Finished 0
51 John Burrows Poole Whls CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 6
2 Stuart Bowers Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 4
3 Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 3
4 Matt Macdonald Stevens-bikes.co.uk Finished Senior 2
5 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 1
6 James Cotty Cannondale Racing Finished Senior 0
7 Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior 0
8 Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 0
9 Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A 0
10 Michael Warner Cannondale Racing Finished Senior 0
11 Chris Boote Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
12 Mark Kinchlea Behind The Bikeshed Finished N/A 0
13 Chris Hutchins Finished 0
14 Jeremy Bishop Look Mum No Hands! Finished Senior 0
15 Stephen Rush Twickenham CC Finished Vet 40-49 0