Event URN:
237637
Start date:
Sun, 22nd Jan 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Abbey Farm
Abbey Road, Bardney, Lincoln, LN3 5XD
( View map )
Series:
Lincolnshire League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Lincoln ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr Jimmy Armstrong
Scotgrove Farm House
Henry Lane
Bardney
Lincoln
Lincolnshire
LN3 5TL
01526397067
jimscotgrove@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 10:30 Youth Category C Cyclo-Cross Category C Youth
22 Jan 12 11:15 U12 Go-Cross None Under 12
22 Jan 12 12:15 Junior Category C Cyclo-Cross Category D Junior
22 Jan 12 12:15 Sen/Jun/Vet/Women Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior,...

View All

Event Location:

Abbey Road,
Bardney,
Lincoln,
LN3 5XD

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 10:30 Category C Cyclo-Cross Category C Youth ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 11:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:15 Category C Cyclo-Cross Category D Junior ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:15 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:15 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:15 Category C Cyclo-Cross Category C Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jan 12 12:15 Category C Cyclo-Cross Category D Junior, Senior, Vet ... ---

Provisional Report and Results

Posted 22/01/2012 - British Cycling

Rick Lister wins Lincolnshire Presentation Cross.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 6
2 Samuel Bentley Spalding Cycling Club Finished Youth 4
3 Sian Botteley Bourne Whls CC Finished Youth 3
4 Jake Peel Spalding Cycling Club Finished Youth 3
5 Benjamin Wait Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 2
6 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 1
7 Alexander Poole Heanor Clarion CC Finished Youth 0
8 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 0
9 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth 2
10 Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished Youth 0
11 James Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
12 Tilly Wilks VC Lincoln Finished Youth 1
13 Robbie Sturdy Finished Youth 0
14 Daniel Burton Bourne Whls CC Finished Youth 0
15 Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
16 Joseph Collins Bourne Whls CC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
2 Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
3 Robert McAndrew Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
4 Bradley Sprogis Finished 0
5 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished Under 12 0
6 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Under 12 0
7 Abigail Armstrong Finished 0
8 Alex Armstrong Finished 0
9 Daniel Turner VC Lincoln Finished Under 12 0
10 James Broughton VC Lincoln Finished Under 12 0
11 Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished Under 12 0
12 George Waite Finished 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Lister Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Senior 6
2 Mark Cotton Bycka Sport Racing Finished Senior 4
3 Jonathon Wells VC Lincoln Finished Senior 3
4 Jordan Gell VC Lincoln Finished N/A 2
5 Adam Ellis Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 1
6 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
7 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 0
8 Mark Botteley Bourne Whls CC Finished Vet 40-49 0
9 David Perry Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Vet 40-49 0
10 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
11 Martin MacGregor VC Lincoln Finished Senior 0
12 Andrew Barnard Time RT Finished Veteran 0
13 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished Senior 0
14 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
15 Henry Heyes Finished N/A 0
16 Phil Malt VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
17 Gavin Waite Finished 0
18 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
19 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 0
20 George Hackney Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
21 Shane Norton Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 0
22 Douglas Malcolm Royal Air Force CC Finished N/A 0
23 Paul Clarke Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
24 Stephen Collins Finished 0
25 Sean East Finished N/A 0
26 Craig Turner Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
27 Clayton Maltby VC Lincoln Finished N/A 0
28 Simon Santry Finished N/A 0
29 Karl Brown Finished N/A 0
30 Graham McAndrew Spalding Cycling Club Finished N/A 0
31 Nicholas Appleyard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
32 Andy Stewart Finished 0
33 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
34 Barry Robinson Finished 0
35 Samantha Thoy Finished 0
36 Martin Wait Finished Senior 0
37 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
38 Raymond Quench Finished 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Ellis Spalding Cycling Club Finished Vet 40-49 6
2 Duncan Walmsley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 4
3 Graham Clark Time RT Finished Vet 40-49 3
4 Mark Botteley Bourne Whls CC Finished Vet 40-49 2
5 David Perry Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 6
2 Craig Turner Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 4
3 Karl Brown Finished N/A 0
4 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 2
5 Barry Robinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Diane Lee www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 3
2 Samantha Thoy Finished 0