BC West Thames/Hounslow & Dist Whls Circuit Races

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 26 Jun 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

317/EN/007/2007

Start Date:

Tue, 26th Jun 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jacob North Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Richard Allen Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Stephanie May Steve Peat Syndicate Global Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jordan Allen Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Cirah Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Symes Unknown 4th 4

6. Nick Symes -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Darren Waters Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jerzy Kuzminski Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Richard Viney Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  David Brown Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tom Smith AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Nigel Carpenter Norwood Paragon CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Wouter Sybrandy Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Unidentified Rider Unknown 0

6. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Gary Dodd Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Unidentified Rider Unknown 0

9. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Tim Bedingfield AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Hime Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Desmond Gayler Kenton RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Brian Biggs Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Mark Northover CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youth £5). Entries on the day only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 26/06/07 – 18:46

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Tue 26/06/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 70km / 43 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Tue 26/06/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
70km / 43 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

317/EN/007/2007

Start Date:

Tue, 26th Jun 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jacob North Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Richard Allen Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Stephanie May Steve Peat Syndicate Global Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jordan Allen Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Cirah Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Chris Jones Bynea CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Walls Eastway Supporters Lge Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Innes Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Symes Unknown 4th 4

6. Nick Symes -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Darren Waters Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jerzy Kuzminski Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Richard Viney Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  David Brown Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tom Smith AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Nigel Carpenter Norwood Paragon CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Wouter Sybrandy Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Unidentified Rider Unknown 0

6. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Gary Dodd Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Unidentified Rider Unknown 0

9. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Tim Bedingfield AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Hime Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Desmond Gayler Kenton RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Brian Biggs Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Mark Northover CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youth £5). Entries on the day only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Tue 26/06/07 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 26/06/07 – 18:46

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Tue 26/06/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
45km / 28 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 26/06/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 70km / 43 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Tue 26/06/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
70km / 43 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk