Scottish Track Championships

Track , Edinburgh – Friday, 28 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

268/SC/044/2009

Start Date:

Fri, 28th Aug 2009

Finish date:

Sun, 30th Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Senior 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 1km Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Callum Skinner Bikehaus by Ridley Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Ben McCullough Young Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Jeremy Greengrass Glasgow Nightingale CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Nick Yeats Musselburgh RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jonathan Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kyle Yates Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Samuel Downing Isle Of Mull Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robbie Spence Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 500m Time Trial - Results
1.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Emma Baird Unknown 4th 0

4. Emma Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jacqui Marshall Yeovil CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Pursuit - Results
1.  Patrick Galbraith Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kyle Yates The Racers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 500m TT - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jonathan Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kyle Yates Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joe Evans Unknown 0

6. Joe Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robbie Spence Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mark Stewart Unknown B 0

9. Mark Stewart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Samuel Downing MK EVOLUTION Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sean Noon Unknown N/A 0

11. Sean Noon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 500m TT - Results
1.  Eleanor Corkhill Spokes Racing Team Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rosie Yeats The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint - Results
1.  Gregory Robertson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Pursuit - Results
1.  Arthur Doyle dooleys cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kevin Barclay Endura Racing Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Pursuit - Results
1.  Mari Todd Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jessica Wilson-Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jessica Wilson-Young Edinburgh RC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Louise Haston Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Scott McCrossan Pedal Power RT Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Keirin - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Joseph Sutherland Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Sprint - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Bremner Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Joseph Sutherland Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Keirin - Results
1.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yeats Musselburgh RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gregory Robertson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emma Borthwick Edinburgh RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joanna Stewart Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Octavia Sherwood Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Eliza Yeats Unknown D 0

4. Eliza Yeats -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Kate Mccullough Young The Racers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Rosie Yeats The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin - Results
1.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daisy Sherwood Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Emma Baird Unknown 4th 0

4. Emma Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sarah Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Louise Haston Unknown 3rd 0

10. Louise Haston -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Veterans Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Andrew Laing Muckle Cycle Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nick Yeats University of Brighton - Refle... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jeremy Greengrass Glasgow Nightingale CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Joe Evans The Racers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sean Noon Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Andrew Merry Unknown D 0

3. Andrew Merry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Entry on official entry form only. Entry form available from www.scottishtrackchamps.com. Band 5 points for events over 3km. Start times are Fri - 19:30, Sat 10:00 and Sun 10:00

The Races

Senior 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 1 mile
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
Womens 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:01 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:01
Regional C+, Youth
U16 Boys Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:02 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:02
Regional C+, Youth
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:03 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:03
Regional C+, Youth
U16 Boys 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:04 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:04
Regional C+, Youth
U16 Girls 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:05 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:05
Regional C+, Youth
B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Womens Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:03 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:03
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Mens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Junior Mens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
Women's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Veterans Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:02 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 30/08/09 – 00:02
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:06 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:06
Regional C+, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:07 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:07
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

268/SC/044/2009

Start Date:

Fri, 28th Aug 2009

Finish date:

Sun, 30th Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Senior 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 1km Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Callum Skinner Bikehaus by Ridley Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Ben McCullough Young Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Jeremy Greengrass Glasgow Nightingale CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Nick Yeats Musselburgh RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jonathan Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kyle Yates Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Samuel Downing Isle Of Mull Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robbie Spence Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 500m Time Trial - Results
1.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jennifer Davis City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Emma Baird Unknown 4th 0

4. Emma Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Louise Haston Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jacqui Marshall Yeovil CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Pursuit - Results
1.  Patrick Galbraith Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kyle Yates The Racers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 500m TT - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jonathan Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kyle Yates Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joe Evans Unknown 0

6. Joe Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robbie Spence Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Mark Stewart Unknown B 0

9. Mark Stewart -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Samuel Downing MK EVOLUTION Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sean Noon Unknown N/A 0

11. Sean Noon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 500m TT - Results
1.  Eleanor Corkhill Spokes Racing Team Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rosie Yeats The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint - Results
1.  Gregory Robertson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Pursuit - Results
1.  Arthur Doyle dooleys cycles Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kevin Barclay Endura Racing Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Derek Timmins Musselburgh RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Pursuit - Results
1.  Mari Todd Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jessica Wilson-Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jessica Wilson-Young Edinburgh RC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Louise Haston Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Scott McCrossan Pedal Power RT Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Keirin - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Joseph Sutherland Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Sprint - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Bremner Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Joseph Sutherland Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Keirin - Results
1.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yeats Musselburgh RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Callum Skinner City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ben McCullough Young City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gregory Robertson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Brynley Davies Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emma Borthwick Edinburgh RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joanna Stewart Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Octavia Sherwood Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Eliza Yeats Unknown D 0

4. Eliza Yeats -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Kate Mccullough Young The Racers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Louise Borthwick Edinburgh RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rebecca Leith Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Rosie Yeats The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin - Results
1.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Daisy Sherwood Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Emma Baird Unknown 4th 0

4. Emma Baird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Duncan Sandy Wallace Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sarah Mitchell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rachel Henderson Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Louise Haston Unknown 3rd 0

10. Louise Haston -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Veterans Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Andrew Laing Muckle Cycle Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Allan Maclean Glasgow Wheelers Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nick Yeats University of Brighton - Refle... Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jeremy Greengrass Glasgow Nightingale CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Joe Evans The Racers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sean Noon Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Andrew Merry Unknown D 0

3. Andrew Merry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Entry on official entry form only. Entry form available from www.scottishtrackchamps.com. Band 5 points for events over 3km. Start times are Fri - 19:30, Sat 10:00 and Sun 10:00

The Races

Senior 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 1 mile
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
Womens 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 28/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:01 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:01
Regional C+, Youth
U16 Boys Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:02 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:02
Regional C+, Youth
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:03 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:03
Regional C+, Youth
U16 Boys 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:04 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:04
Regional C+, Youth
U16 Girls 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 28/08/09 00:05 Regional C+ Youth ---
Fri 28/08/09 – 00:05
Regional C+, Youth
B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Womens Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/08/09 00:03 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 29/08/09 – 00:03
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Mens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Junior Mens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C+, Youth
Women's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 30/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Veterans Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:02 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 30/08/09 – 00:02
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:06 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:06
Regional C+, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 30/08/09 00:07 Regional C+ Youth ---
Sun 30/08/09 – 00:07
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk