Event URN:
237204
Start date:
Thu, 14th Apr 2011
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Royal Suite
Royal Highland Centre, Ingliston, Newbridge, Midlothian, EH28 8NB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Edinburgh RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.edinburghrc.co.uk
Event organiser:
Mr Oisín Murphy-Lawless
12/5 Links Gardens
Edinburgh
Midlothian
EH6 7JG
oisinmurphl@gmail.com
Cheques payable to:
Edinburgh RC
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 17:50 U14 Boys Youth Only Youth B
14 Apr 11 17:50 U14 Girls Youth Only Youth B
14 Apr 11 17:50 U16 Boys Youth Only Youth A 40 mins
14 Apr 11 17:50 U16 Girls Youth Only Youth A

View All

Event Location:

Royal Highland Centre,
Ingliston,
Newbridge,
Midlothian,
EH28 8NB

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 17:50 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 17:50 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 17:50 Youth Only Youth A 40 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 17:50 Youth Only Youth A ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:15 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:15 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: Go-Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:35 Go-Race None 4th, N/A 30 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 18:35 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 30 mins

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Apr 11 19:10 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lulu Bartlett Edinburgh RC Finished B 3
2 Katie Mclean Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 3
2 Gavin Shuttleworth Velocity 44 Stirling Finished A 2
3 Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
4 Zak Loney Ythan CC Finished A 0
5 Hamish Carrick Edinburgh RC Finished A 0
6 Sean Noon Edinburgh RC Finished A 0
7 Calum Foster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 0
8 Kyle Petrie Stirling Bike Club Finished A 0
9 Aidan Quinn Finished A 0
10 Tenzin Stephen Peebles CC Finished A 0
11 Connor Telfer Hawick CC Finished A 0
12 Robbie Spence Discovery Junior Cycling Club Finished N/A 0
13 Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
14 Sean Gordon Peebles CC Finished A 0
15 Fraser Martin Finished A 0
16 Edward Salthouse Edinburgh RC Finished A 0
17 Keir Greatorex Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Grant Peebles CC Finished A 3
2 Jenna Fenwick Stewartry Wheelers Finished A 2
3 Catherine Angus Sandy Wallace Cycles Finished A 1
4 Polly Bartlett Edinburgh RC Finished A 0
5 Isla Short Peebles CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Fernie Edinburgh RC Finished D 3
2 Callum Reid Stirling Bike Club Finished E 3
3 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 2
4 Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished D 1
5 Louis Moore Finished 0
6 Toby Dawson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna McGorum Peebles CC Finished D 3
2 Keanna MacInnes Edinburgh RC Finished D 2
3 Catherine Mitchell Stirling Bike Club Finished D 1
4 Emma Forsyth Finished 0
5 Ellie Wilson Discovery Junior Cycling Club Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Martin Finished C 3
2 Calum Fernie Edinburgh RC Finished C 2
3 Joseph Nally Carnegie Cyclones Finished C 1
4 Calum Shackley Finished C 0
5 Jamie Willoughby Edinburgh RC Finished C 0
6 Tom Aitken Peebles CC Finished C 0
7 Cameron Mellis Finished C 0
8 Laurie Cunningham Ythan CC Finished C 0
9 Adam Loney Ythan CC Finished C 0
10 Ryan Ewing West Lothian Clarion CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished C 3
2 Helen Mitchell Finished C 2
3 Katie Allen Stirling Bike Club Finished C 1
4 Ellie Park Glasgow Riderz Finished C 0
5 Erin MacInnes Edinburgh RC Finished C 0
6 Morgan Binnie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Larner Edinburgh RC Finished 4th 0
2 Jesse Finch Gnehm Finished 0
3 Warren Crombie Finished 0
4 Roger Campbell-Crawford Finished 4th 0
5 David Hamill Pedal Power RT Finished 4th 0
6 Matthew Allen Edinburgh RC Finished N/A 0
7 Mats Alfsen Finished 0
8 Graeme Scott Edinburgh RC Finished 4th 0
9 Buchanan Paterson Finished 4th 0
10 Billy Mitchell Stirling Bike Club Finished 0
11 James Davidson Pedal Power RT Finished N/A 0
12 Bob Hayley Law Wheelers CC Finished N/A 0
13 Iain Taylor Dunfermline CC Finished N/A 0
14 Keith Stewart Finished 4th 0
15 Andy Spenceley Finished 0
16 John Reid Stirling Bike Club Finished 4th 0
17 Jonny Ogg Finished 0
18 David Greeney Finished N/A 0
19 Scott Ross Pedal Power RT Finished 4th 0
20 Jason Fogary Finished 0
21 James Wilson Finished 0
22 Stephen Doherty Law Wheelers CC Finished 4th 0
23 John McComisky Edinburgh RC Finished 4th 0
24 Robert Milton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jenny Stanning Edinburgh RC Finished 4th 15
2 Alexa Mair Edinburgh RC Finished 3rd 12
3 Natalie Milne Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 4th 10
4 Kimberley Preston Finished 0
5 Lettie Chambers Stirling Bike Club Finished 3rd 6
6 Madeleine Robinson Velo Club Moulin Finished 3rd 5
7 Brenda Callander Stirling Bike Club Finished 4th 4
8 Hannah Ferguson WXC Mountain Bike Team UK Finished 3rd 3
9 Victoria Ware Squadra Donne Finished 3rd 2
10 Katia Hiersemenzel Edinburgh RC Finished 4th 0
11 Denise Schofield Finished 4th 0