Event URN:
237150
Start date:
Sun, 24th Jul 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Lee Quarry
Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Brownbacks ( website )
Event website:
http://www.brownbacksracing.co.uk
Event organiser:
Mr Paul McKeown
info@brownbacksracing.co.uk
Cheques payable to:
Brownbacks
Download Entry Form
Info for Riders:
See website for advance entry fees and discounts for full series
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:00 Racer Men MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ...
24 Jul 11 10:00 Racing Divas MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ...
24 Jul 11 10:01 Weekend Warriors Non-Ranking None N/A
24 Jul 11 10:20 Have-a-go Hero Non-Ranking None N/A

View All

Event Location:

Futures Park,
Bacup,
Lancashire,
OL13 0BB

Race: Racer Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Racing Divas

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Weekend Warriors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:01 Non-Ranking None N/A ---

Race: Have-a-go Hero

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:20 Non-Ranking None N/A ---

Race: Have-a-go Heroines

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:20 Non-Ranking None N/A ---

Race: Lads/Lasses

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 11 10:40 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth ---

Posted 01/08/2011 - British Cycling

Full report and images from the Brownbacks crew.. [more]


Confirmed Results

Race name: Racer Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Albutt Finished Sport 40
2 Jiri Klekner Finished Expert 34
3 Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 30
4 Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished Sport 26
5 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 23
6 Richard Binks Holme Valley Whls Finished Veteran 20
7 Matthew Fretwell Finished 0
8 Chris Bailey Inverse/ Cycling Components RT Finished Sport 16
9 Christopher Edmondson Blackburn & District CTC Finished Sport 14
10 Mike Aitchison Finished 0
11 Christopher Francis Team Cystic Fibrosis Finished Sport 10
12 Graham Bryce G M C Fire Services Finished Veteran 9
13 Timothy Buckley Velo Club Melyd Finished Expert 8
14 Mike Tyrie Finished 0
15 Jonathan Kenyon Columbia-Bikefood Finished Sport 6
16 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Junior 5
17 Christopher Harrop The Tribe MBC/Leisure Lakes Finished N/A 0
18 Dean Harwood Richmond Cycling Club Finished N/A 0
19 James Perkins Finished 0
20 Timothy Evans East Bradford CC Finished Veteran 1
21 Pat Rowland Finished N/A 0
22 Andrew Harwood Richmond Cycling Club Finished N/A 0
23 Keith Bailey Chorlton Velo Finished Master 0
24 Paul Davies Finished 0
25 Robert Allen Finished Veteran 0
26 Simon Goldman Finished N/A 0
27 Colin Humphreys Red Rose Olympic CC Finished Veteran 0
28 Luke Goodchild Finished 0

Confirmed Results

Race name: Racing Divas

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 40
2 Steph Fountain Finished N/A 0
3 Jo Holden Finished 0
4 Emma Peasland Finished Master 0

Confirmed Results

Race name: Weekend Warriors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Howe Finished Sport 0
2 Rob Farrer Finished 0
3 David Beeley Malton Wheelers Road Club Finished N/A 0
4 Graham Broad Finished 0
5 Nigel Furness Wheelbase Altura MGD Finished N/A 0
6 Joe Spencer Finished N/A 0
7 Paul Hesketh Finished 0
8 Lee Perie Finished 0
9 Simon Mellor Finished 0
10 Dominic Conway Finished 0
11 Richard McGuire Finished 0
12 John Harvey Finished 0
13 Tom Willis Finished 0
14 Simon Vasquez Finished 0
15 Mark Spittlehouse Finished 0
16 Rob Lyons Finished 0
17 Henry Exon Finished 0
18 Arron Whitehead Finished 0
19 Dean Whitefield Finished 0
20 Peter Lyons Finished 0
21 Dan Bullock Finished 0
22 Simon Ainscough Finished 0
23 Morgan Lloyd Finished N/A 0
24 Nick Adamson Finished 0
25 Daniel Kean Finished 0
26 Fergal Kelly Finished 0
27 Richard Wilson Finished 0
28 Jools Chesters Finished Veteran 0
29 Greg Kershaw Finished 0
30 Lee Roberts Finished 0
31 Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished Sport 0
32 Edwin White Finished 0

Confirmed Results

Race name: Have-a-go Hero

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Inman Finished 0
2 Ralph Wilding Ribble Valley CRC Finished N/A 0
3 Tim Roper Finished 0
4 Stephen Sears Sowerby Brothers CRT Finished Veteran 0
5 William Britton Lomond Roads CC Finished N/A 0
6 Ashley Bonsall Finished 0
7 Darren Stringer Kirklees Cycling Academy Finished G/Vet 0
8 Alistair Brown Finished 0
9 Ed Steele Finished 0
10 Martin Stott Finished 0
11 Graham Britton Southend Wheelers Finished 0
12 Gareth Jones Finished 0
13 Chris Doney Finished N/A 0
14 Nick Williamson Finished 0
15 Simon Pierce Finished 0
16 Richard Peasland Finished 0
17 David Mallabourn Finished 0
18 Aaron Williamson Finished 0
19 Paul Rushton Finished N/A 0
20 Darren Williamson Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Have-a-go Heroines

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Holden Finished Juvenile 0
2 Melody Dark Finished 0

Confirmed Results

Race name: Lads/Lasses

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 40
2 Alex Turner Finished 0
3 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Youth 30
4 Milton Ashworth Rossendale RC Finished Youth 26