Ryedale Grand Prix

Road , North Yorkshire – Sunday, 05 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

237065

Start Date:

Sun, 5th Jun 2011

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

St Alban Sports Centre, Ampleforth College, Ampleforth, North Yorkshire, YO62 4HA
View map

Series:

Premier Calendar

Entry close date

Sun, 8th May 2011

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Jonathan Tiernan-Locke JLT Condor Finished Elite 04:26:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 04:26:33:000
2.  Evan Oliphant Endura Racing Finished Elite --- 85
Points: 85 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Dan Fleeman Raleigh GAC Finished Elite --- 75
Points: 75 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Robin Sharman Richardsons-Trek RT Finished 1st 00:00:02:000 66
Points: 66 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:02:000
5.  Stephen Gallagher MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:18:000 58
Points: 58 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:18:000
6.  James Sharp York Cycleworks Finished 2nd 00:00:19:000 51
Points: 51 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:19:000
7.  Scott Thwaites Endura Racing Finished Elite 00:01:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:48:000
8.  Dan Craven JLT Condor Finished Elite --- 39
Points: 39 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Dale Appleby MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 29
Points: 29 | Status: Finished | Category: Elite
11.  William Bjergfelt Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
12.  David Clarke Endura Racing Finished Elite --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Ashley Cox Alpha Road Club Finished Elite --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Richard Handley Raleigh GAC Finished Elite --- 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Magnus Backstedt Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Alex Higham WyndyMilla Finished Elite --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st 00:01:57:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:57:000
18.  Gael Le Bellec Raleigh GAC Finished 1st 00:02:01:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:01:000
19.  Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:07:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:51:000
20.  James Sampson Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:07:53:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:53:000
21.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:08:00:000
22.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 00:08:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:08:08:000
23.  Alastair Kay Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Liam Holohan Raleigh GAC Finished Elite 00:10:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:10:42:000
25.  Robert Partridge Endura Racing Finished Elite 00:11:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:11:21:000
26.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Matthew Jones Raleigh GAC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Matt Cronshaw Raleigh GAC Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Simon Richardson Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
32.  Rafael Rodriguez Segarra Richardsons-Trek RT Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  David McGowan Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Kristian House JLT Condor Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
35.  Joshua Edmondson Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  John Tanner Polypipe Cycling Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Zakkari Dempster JLT Condor Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
38.  Dexter Gardias Forme Impsport Sanlamere Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Michael Cuming Richardsons-Trek RT Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
40.  Jack Cutsforth Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Martin Ford Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
42.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
43.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:30:000
44.  Dougie Young Endura/Pedalpower Development ... Finished 2nd 00:13:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:33:000
45.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
46.  Jamie Shirlaw Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Robert Smail MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Junior Heffernan Pendragon Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Adam Cotterell WSC Hand in Hand Baal Finished 2nd 00:13:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:35:000
51.  Philip Mooney Raleigh GAC Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
52.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Ross Creber MG-Maxifuel Pro Cycling Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Luke Dunbar Performance Cycles-CMI U23 Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Andrew Beattie InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Jake Hales Alpha Road Club Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Christopher Mark TS Racing Team - OTR Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Scott Law Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Jake Tanner Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Joe Norledge Finished 2nd 00:13:39:000 0

60. Joe Norledge -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:39:000
61.  Hugh Wilson Wilier/Live to Ride Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
62.  Will Fox Forme Impsport Sanlamere Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
63.  Paul Londors Python Racing Team Finished 1st 00:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:42:000
64.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 00:13:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:52:000
65.  David Lines Endura/Pedalpower Development ... Finished Elite 00:13:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:13:54:000
66.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
67.  Kristian Downs Richardsons-Trek RT Finished 1st 00:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:58:000
68.  James Stewart Team UK Youth (UCI Team) Finished N/A 00:13:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:59:000
69.  Michael Dales TS Racing Team - OTR Finished 2nd 00:14:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:02:000
70.  Ian Knight Alpha Road Club Finished 1st 00:14:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:14:15:000
71.  Kevin Dawson Polypipe Cycling Team Finished N/A 00:14:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:18:000
72.  Collin Humphrey Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
73.  Niklas Gustavsson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
74.  Maarten De Jonge Finished --- 0

74. Maarten De Jonge -

Points: 0 | Status: Finished
75.  Tom Barras MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
76.  James Sparling Raleigh GAC Finished Elite 00:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:14:29:000
77.  Simon Gaywood Alpha Road Club Finished Elite 00:14:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:14:51:000

Reports

British Cycling National Road Series Information

Posted 18/03/2015 - British Cycling

Information and coverage for British Cycling's road series.

View Full Report

Report: Ryedale Grand Prix

Posted 07/06/2011 - British Cycling

Rapha's Tiernan-Locke takes first Premier Calendar

View Full Report

Rapha Condor Sharp's Ryedale GP

Posted 06/06/2011 - British Cycling

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Round 4 of the Premier Calendar Series. Please note, entry info in printed calendar is incorrect. Details are as shown on this page.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/06/11 11:30 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 181km / 112 miles
Entry: Postal: (£27.00)
Sun 05/06/11 – 11:30
National A, Band 1 | 1st, 2nd, Elite
181km / 112 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

237065

Start Date:

Sun, 5th Jun 2011

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

St Alban Sports Centre, Ampleforth College, Ampleforth, North Yorkshire, YO62 4HA
View map

Series:

Premier Calendar

Entry close date

Sun, 8th May 2011

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Jonathan Tiernan-Locke JLT Condor Finished Elite 04:26:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 04:26:33:000
2.  Evan Oliphant Endura Racing Finished Elite --- 85
Points: 85 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Dan Fleeman Raleigh GAC Finished Elite --- 75
Points: 75 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Robin Sharman Richardsons-Trek RT Finished 1st 00:00:02:000 66
Points: 66 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:02:000
5.  Stephen Gallagher MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:18:000 58
Points: 58 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:18:000
6.  James Sharp York Cycleworks Finished 2nd 00:00:19:000 51
Points: 51 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:19:000
7.  Scott Thwaites Endura Racing Finished Elite 00:01:48:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:48:000
8.  Dan Craven JLT Condor Finished Elite --- 39
Points: 39 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Dale Appleby MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 29
Points: 29 | Status: Finished | Category: Elite
11.  William Bjergfelt Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite --- 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
12.  David Clarke Endura Racing Finished Elite --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Ashley Cox Alpha Road Club Finished Elite --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Richard Handley Raleigh GAC Finished Elite --- 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Magnus Backstedt Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Alex Higham WyndyMilla Finished Elite --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Ben Greenwood JLT Condor Finished 1st 00:01:57:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:57:000
18.  Gael Le Bellec Raleigh GAC Finished 1st 00:02:01:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:01:000
19.  Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:07:51:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:51:000
20.  James Sampson Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:07:53:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:53:000
21.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:08:00:000
22.  Daniel Smith TS Racing Team - OTR Finished 1st 00:08:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:08:08:000
23.  Alastair Kay Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Liam Holohan Raleigh GAC Finished Elite 00:10:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:10:42:000
25.  Robert Partridge Endura Racing Finished Elite 00:11:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:11:21:000
26.  Rob Carter TS Racing Team - OTR Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Matthew Jones Raleigh GAC Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Matt Cronshaw Raleigh GAC Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Simon Richardson Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
32.  Rafael Rodriguez Segarra Richardsons-Trek RT Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  David McGowan Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Kristian House JLT Condor Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
35.  Joshua Edmondson Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  John Tanner Polypipe Cycling Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Zakkari Dempster JLT Condor Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
38.  Dexter Gardias Forme Impsport Sanlamere Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Michael Cuming Richardsons-Trek RT Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
40.  Jack Cutsforth Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Martin Ford Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
42.  Ian Wilkinson Endura Racing Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
43.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:13:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:30:000
44.  Dougie Young Endura/Pedalpower Development ... Finished 2nd 00:13:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:33:000
45.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
46.  Jamie Shirlaw Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
48.  Robert Smail MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Junior Heffernan Pendragon Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Adam Cotterell WSC Hand in Hand Baal Finished 2nd 00:13:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:35:000
51.  Philip Mooney Raleigh GAC Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
52.  Gruffudd Lewis Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Ross Creber MG-Maxifuel Pro Cycling Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Luke Dunbar Performance Cycles-CMI U23 Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Andrew Beattie InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Jake Hales Alpha Road Club Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Christopher Mark TS Racing Team - OTR Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Scott Law Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Jake Tanner Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Joe Norledge Finished 2nd 00:13:39:000 0

60. Joe Norledge -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:39:000
61.  Hugh Wilson Wilier/Live to Ride Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
62.  Will Fox Forme Impsport Sanlamere Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
63.  Paul Londors Python Racing Team Finished 1st 00:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:42:000
64.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 00:13:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:13:52:000
65.  David Lines Endura/Pedalpower Development ... Finished Elite 00:13:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:13:54:000
66.  Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
67.  Kristian Downs Richardsons-Trek RT Finished 1st 00:13:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:13:58:000
68.  James Stewart Team UK Youth (UCI Team) Finished N/A 00:13:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:59:000
69.  Michael Dales TS Racing Team - OTR Finished 2nd 00:14:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:14:02:000
70.  Ian Knight Alpha Road Club Finished 1st 00:14:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:14:15:000
71.  Kevin Dawson Polypipe Cycling Team Finished N/A 00:14:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:18:000
72.  Collin Humphrey Polypipe Cycling Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
73.  Niklas Gustavsson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
74.  Maarten De Jonge Finished --- 0

74. Maarten De Jonge -

Points: 0 | Status: Finished
75.  Tom Barras MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
76.  James Sparling Raleigh GAC Finished Elite 00:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:14:29:000
77.  Simon Gaywood Alpha Road Club Finished Elite 00:14:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:14:51:000

Reports

British Cycling National Road Series Information

Posted 18/03/2015 - British Cycling

Information and coverage for British Cycling's road series.

View Full Report

Report: Ryedale Grand Prix

Posted 07/06/2011 - British Cycling

Rapha's Tiernan-Locke takes first Premier Calendar

View Full Report

Rapha Condor Sharp's Ryedale GP

Posted 06/06/2011 - British Cycling

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Round 4 of the Premier Calendar Series. Please note, entry info in printed calendar is incorrect. Details are as shown on this page.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/06/11 11:30 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 181km / 112 miles
Entry: Postal: (£27.00)
Sun 05/06/11 – 11:30
National A, Band 1 | 1st, 2nd, Elite
181km / 112 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk