Dudley Grand Prix

Track , Halesowen – Saturday, 09 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

237029

Start Date:

Sat, 9th Jul 2011

Finish date:

Sun, 10th Jul 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Halesowen A & CC, Manor Way, Halesowen, West Midlands, B62 8RW
View map

Series:

National Hard Track Endurance League
National Womens Omnium League
National Sprinters League

Entry close date

Fri, 1st Jul 2011

Results

Confirmed Results

B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint - Results
1.  Alexander James Worcester St Johns CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

BC Sprinter's League

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Sprinter's League - Results
1.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Donal Bailey Finished 4th 0

10. Donal Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Pulford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Points Race - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Jack Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Scratch Race - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Tipper Teamwallis Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Jack Twickenham CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Harris Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Hayley Edwards Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch)

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

12. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

BC Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Women's Omnium - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Ciara Horne Finished 3rd 0

3. Ciara Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Marianne Britten VC St Raphael Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Hayley Edwards Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Womersley Aire Valley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anselma Gallinat VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry Fees = Senior £25 Two Days or £15 Per Day; Youth £14 for two Days or £8 per day; Freewheelers or Novice Fixed riders £3 per day or £5 both days. BC National Sprinters League Round on Saturday 9th and BC National Women's Omnium and Endurance Leagues on Sunday 10th.

The Races

B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C None ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C, None
BC Sprinter's League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C None ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C, None
Open Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
Open Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
BC Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 3
Open Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
Open Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C None ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C, None
Open Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

237029

Start Date:

Sat, 9th Jul 2011

Finish date:

Sun, 10th Jul 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Halesowen A & CC, Manor Way, Halesowen, West Midlands, B62 8RW
View map

Series:

National Hard Track Endurance League
National Womens Omnium League
National Sprinters League

Entry close date

Fri, 1st Jul 2011

Results

Confirmed Results

B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Sprint - Results
1.  Alexander James Worcester St Johns CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

BC Sprinter's League

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Sprinter's League - Results
1.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Heald VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Baker Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Donal Bailey Finished 4th 0

10. Donal Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Stephen Pulford Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Points Race - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Jack Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Scratch Race - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jacob Tipper Teamwallis Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Jack Twickenham CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Harris Halesowen A & CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Hayley Edwards Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch)

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

12. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

BC Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Women's Omnium - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Ciara Horne Finished 3rd 0

3. Ciara Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Marianne Britten VC St Raphael Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Hayley Edwards Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Womersley Aire Valley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Eleanor Jones VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anselma Gallinat VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry Fees = Senior £25 Two Days or £15 Per Day; Youth £14 for two Days or £8 per day; Freewheelers or Novice Fixed riders £3 per day or £5 both days. BC National Sprinters League Round on Saturday 9th and BC National Women's Omnium and Endurance Leagues on Sunday 10th.

The Races

B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C None ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C, None
BC Sprinter's League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C None ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C, None
Open Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
Open Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 09/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
BC Endurance League (Billy Jones 40 lap Scratch) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
BC Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 3 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 3
Open Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5
Open Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C None ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C, None
Open Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/11 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 10/07/11 – 11:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk