BC West Thames/Team Quest Circuit Race

Road , Hayes – Tuesday, 27 Jun 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

061/EN/007/2006

Start Date:

Tue, 27th Jun 2006

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rachel Hills Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rory Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sky Draper Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Emily Barnes Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Pieter Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Morgan Sparrow Unknown 0

9. Morgan Sparrow -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Mark Passey Team 22 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  William Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rebecca Pressner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Daniel Radlett Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Barnes Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Alex Ward Unknown 4th 0

7. Alex Ward -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Edward Wyatt High Wycombe Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Craig Butland Unknown 0

5. Craig Butland -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Benjamin Lowe Twickenham CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Christopher Doel Get Racing Maxtrax Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

4/W/J

Position Name Club name Rider status Category Points
4/W/J - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tim Brass Thames Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Ledingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Edward Jakszta Hillingdon Slipstreamers Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jeff Tan Dulwich Paragon CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Milt Warner Team Quest - The Bike Shop Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Iain Taylor Twickenham CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Individual registration fee for season - £10 (Youth £5). EOL only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U14

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U8

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 18:45 Regional C+ Youth --- 25 mins
Entry: Online: (£1.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£1.50)
Tue 27/06/06 – 18:45

U16

Regional C+, Youth
25 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 19:15 Regional C+ Band 6 --- 75km / 47 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Tue 27/06/06 – 19:15
Regional C+, Band 6
75km / 47 miles
4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 19:16 Regional C+ Band 6 --- 45km / 28 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Tue 27/06/06 – 19:16
Regional C+, Band 6
45km / 28 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

061/EN/007/2006

Start Date:

Tue, 27th Jun 2006

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rachel Hills Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rory Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Sky Draper Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Emily Barnes Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Pieter Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Morgan Sparrow Unknown 0

9. Morgan Sparrow -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Mark Passey Team 22 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  William Atkins Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rebecca Pressner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Daniel Radlett Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Barnes Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Alex Ward Unknown 4th 0

7. Alex Ward -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Edward Wyatt High Wycombe Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason Ormston Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Craig Butland Unknown 0

5. Craig Butland -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Benjamin Lowe Twickenham CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Christopher Doel Get Racing Maxtrax Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

4/W/J

Position Name Club name Rider status Category Points
4/W/J - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Danni Murray Angliasport Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tim Brass Thames Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Paul Ledingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Edward Jakszta Hillingdon Slipstreamers Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jeff Tan Dulwich Paragon CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Milt Warner Team Quest - The Bike Shop Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Iain Taylor Twickenham CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Individual registration fee for season - £10 (Youth £5). EOL only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U14

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Tue 27/06/06 – 00:00

U8

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 18:45 Regional C+ Youth --- 25 mins
Entry: Online: (£1.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£1.50)
Tue 27/06/06 – 18:45

U16

Regional C+, Youth
25 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 19:15 Regional C+ Band 6 --- 75km / 47 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Tue 27/06/06 – 19:15
Regional C+, Band 6
75km / 47 miles
4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 27/06/06 19:16 Regional C+ Band 6 --- 45km / 28 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Tue 27/06/06 – 19:16
Regional C+, Band 6
45km / 28 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk