East London Velo Spring Rumble

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 10 Apr 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

636/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 10th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Finch VC Deal Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan James Abergavenny Road Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Finch VC Deal Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ffion James Abergavenny Road Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lucy Harper Maldon & District CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Hannan Iceni Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Simon Asher VC Norwich Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Samuel King Wolfpax Riders Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Timothy Butt Unknown N/A 4

6. Timothy Butt -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Anthony Purcell Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Rob Jackson Inverse/ Cycling Components RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Daniel Young Glendene CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Peter Hardcastle Pearson Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
3.  Maryka Sennema Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Natalie Creswick Twickenham CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mathilde Pauls Pearson Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Elise Sherwell Pearson Cycling Club Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Dorchie Cockerell Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rachel Evatt London Dynamo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Lauren Whitmore London Dynamo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Elizabeth Chittenden Eagle RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Schwiening Cambridge Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Susan Wood Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Natasha Perry Rapha Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Katie Scotter Iceni Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Hannah Reynolds Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Annabel Rootes London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Sabine Homrighausen Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Karen Price Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Claire Leonard Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Dyanne Holland Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Wiesia Kuczaj Unknown N/A 0

23. Wiesia Kuczaj -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Sol Findley Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Vikki Filsell Pearson Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Angie Thorp VC Norwich Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Nicola Wheeler Team Wiggle Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Louise Croxon Unknown 0

28. Louise Croxon -

Points: 0 | Status: Unknown
29.  Astrid Wingler London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Charmaine Rees Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Helen Keaton Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Sara Flatt Thetford MTB Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Anna Buick Thetford MTB Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Liz Rice London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Lysandra Sinclaire Unknown 0

36. Lysandra Sinclaire -

Points: 0 | Status: Unknown

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ashley Cox Alpha Road Club Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Matthew Bailey Kuota - Road CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Felix English Pearson Cycling Club Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Conor Dunne Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Oliver Rossi Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jason White MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Kristian Downs Richardsons-Trek RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Jim Lewis Glendene CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Alexander Murison Glendene CC Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  David Barnes East London Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Luke Merrilees WyndyMilla Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Jason Kettle Eagle RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Owen Lake Cambridge CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Nick Calverey Finchley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ian Franklin Crest Cycling Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
24.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
25.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Simon Fox Team Synergy Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Mark Porter Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Robert Orr Team PB Performance Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
29.  Mark Daly Unknown 2nd 0

29. Mark Daly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
30.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Roy McGregor London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Jason Jeffers East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 14:00 Regional B Band 5 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
1hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 14:00 Women Only Band 4 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 14:00
Women Only, Band 4
1hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 15:30 National B Band 3 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 15:30
National B, Band 3
1hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

636/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 10th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Finch VC Deal Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan James Abergavenny Road Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Thomas Finch VC Deal Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ffion James Abergavenny Road Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lucy Harper Maldon & District CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Hannan Iceni Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Imogen Buick Thetford MTB Racing Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Simon Asher VC Norwich Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Samuel King Wolfpax Riders Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Timothy Butt Unknown N/A 4

6. Timothy Butt -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Anthony Purcell Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Rob Jackson Inverse/ Cycling Components RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Daniel Young Glendene CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
10.  Peter Hardcastle Pearson Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Jacqui Marshall Royal Air Force CA Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: A
3.  Maryka Sennema Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Natalie Creswick Twickenham CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mathilde Pauls Pearson Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Elise Sherwell Pearson Cycling Club Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Dorchie Cockerell Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rachel Evatt London Dynamo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Lauren Whitmore London Dynamo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Elizabeth Chittenden Eagle RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Schwiening Cambridge Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Susan Wood Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Natasha Perry Rapha Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Katie Scotter Iceni Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Hannah Reynolds Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Annabel Rootes London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Sabine Homrighausen Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Karen Price Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Claire Leonard Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Dyanne Holland Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Wiesia Kuczaj Unknown N/A 0

23. Wiesia Kuczaj -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Sol Findley Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Vikki Filsell Pearson Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Angie Thorp VC Norwich Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Nicola Wheeler Team Wiggle Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Louise Croxon Unknown 0

28. Louise Croxon -

Points: 0 | Status: Unknown
29.  Astrid Wingler London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Charmaine Rees Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Helen Keaton Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Sara Flatt Thetford MTB Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Anna Buick Thetford MTB Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Maria David Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Liz Rice London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Lysandra Sinclaire Unknown 0

36. Lysandra Sinclaire -

Points: 0 | Status: Unknown

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ashley Cox Alpha Road Club Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Matthew Bailey Kuota - Road CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Felix English Pearson Cycling Club Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Conor Dunne Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Oliver Rossi Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jason White MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Kristian Downs Richardsons-Trek RT Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Jim Lewis Glendene CC Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Alexander Murison Glendene CC Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  David Barnes East London Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Luke Merrilees WyndyMilla Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Jason Kettle Eagle RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Owen Lake Cambridge CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Graham Galvin East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Nick Calverey Finchley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ian Franklin Crest Cycling Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
24.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
25.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Simon Fox Team Synergy Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Mark Porter Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Robert Orr Team PB Performance Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
29.  Mark Daly Unknown 2nd 0

29. Mark Daly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
30.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Roy McGregor London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Jason Jeffers East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 10/04/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 10/04/10 – 13:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 14:00 Regional B Band 5 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
1hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 14:00 Women Only Band 4 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 14:00
Women Only, Band 4
1hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/04/10 15:30 National B Band 3 --- 1hr
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£13.00)
Sat 10/04/10 – 15:30
National B, Band 3
1hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk