Reading Velodrome Racing Track League 12

Track League , Reading – Monday, 21 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

612/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 21st Jul 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 1 lap Time Trial - Results
1.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Devil - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Devil - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Devil - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Unknown Distance - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Bikehaus by Ridley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Unknown Distance - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Unknown Distance - Results
1.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Unknown Distance - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Sprint - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Sprint - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Sprint - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Devil - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - A Riders - Results
1.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Devil - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - B Riders - Results
1.  John Paul Unknown 0

1. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint Final 500m - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - A Riders - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Sprint Final 500m - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - B Riders - Results
1.  John Paul Unknown 0

1. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint Final 500m - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - Ladies - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Nicola Drinkwater Bristol BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Central Regional Olympic Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Regional Olympic Sprint Final - Results
1.  Team Terminator Unknown 0

1. Team Terminator -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  AW Cycles.co.uk Unknown 0

2. AW Cycles.co.uk -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Twickenham CC Unknown 0

3. Twickenham CC -

Points: 0 | Status: Unknown

AW Cycles 20km - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - B Riders - Results
1.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U10 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U12 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U10 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
Senior Devil - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior Devil - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Senior Sprint Final 500m - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:15
Senior Sprint Final 500m - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:16
Senior Sprint Final 500m - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:17
Central Regional Olympic Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:18 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:18
AW Cycles 20km - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:19 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:20
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:21 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:21
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

612/EN/007/2008

Start Date:

Mon, 21st Jul 2008

Finish date:

Mon, 8th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 1 lap Time Trial - Results
1.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Devil - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Devil - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Devil - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Devil - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Unknown Distance - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Bikehaus by Ridley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Unknown Distance - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Unknown Distance - Results
1.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Unknown Distance - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Sprint - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Sprint - Results
1.  Rosie Serruya Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Metalli Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Sprint - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Devil - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - A Riders - Results
1.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Senior Devil - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - B Riders - Results
1.  John Paul Unknown 0

1. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint Final 500m - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - A Riders - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Sprint Final 500m - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - B Riders - Results
1.  John Paul Unknown 0

1. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint Final 500m - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint Final 500m - Ladies - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Nicola Drinkwater Bristol BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Central Regional Olympic Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Regional Olympic Sprint Final - Results
1.  Team Terminator Unknown 0

1. Team Terminator -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  AW Cycles.co.uk Unknown 0

2. AW Cycles.co.uk -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Twickenham CC Unknown 0

3. Twickenham CC -

Points: 0 | Status: Unknown

AW Cycles 20km - A Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - A Riders - Results
1.  Christopher Legg AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles 20km - B Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - B Riders - Results
1.  Robert Richardson Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles 20km - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track league meetings with no licence ranking points for EL/1/2/3/4/J/W/U16/U14/U12. Annual membership fees:- Sen £12, Jun £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Sen/Jun £2, Youth £1 (max 3 times). Race entry fees:- Sen £8, Jun £5, Youth £3. Start times:- Youth 7pm, others 7.20pm except Sun 25th May start 1pm.

The Races

U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
U14 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
U12 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
U10 - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
U14 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
U12 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
U10 - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
U14 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:09 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
U12 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:10 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:10
Regional C, MTB IA
U10 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:11 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:11
Regional C, MTB IA
Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:12 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:12
Regional C, MTB IA
Senior Devil - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Senior Devil - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Senior Sprint Final 500m - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:15
Senior Sprint Final 500m - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:16
Senior Sprint Final 500m - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:17
Central Regional Olympic Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:18 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:18
AW Cycles 20km - A Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:19 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - B Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:20 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:20
Regional C, MTB IA
AW Cycles 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:21 Regional C MTB IA ---
Mon 21/07/08 – 00:21
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk