WWCC Shrewsbury Circuits No 3

Closed Circuit , Shrewsbury – Saturday, 03 Sep 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236603

Start Date:

Sat, 3rd Sep 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Adam Phillips Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Katie Britton Wolverhampton Whls Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Thomson Finished E 1

3. Alex Thomson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mae Perrin Finished 0

2. Mae Perrin -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Imogen Gage Finished 0

3. Imogen Gage -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Law Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Smail MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Gee Raleigh GAC Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Bertie Newey VCUK Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Mike Curtis Aire Valley Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  John Cooper University Of Manchester CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jacob Tipper Teamwallis Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Lee Ward Derby Mercury RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chris Coyle Finished 0

15. Chris Coyle -

Points: 0 | Status: Finished

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lauren Creamer Abergavenny Road Club Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Wainwright Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Adam Tempest Lichfield City CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Studzinski Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Mattinson PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Kyte Wolverhampton Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Fotheringham Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Postponed from 16th July.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:30 Youth Only Youth --- 25km / 16 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:30
Youth Only, Youth
25km / 16 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 12:15 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 12:15
National B, Band 3
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 13:15 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 13:15
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 14:00 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

236603

Start Date:

Sat, 3rd Sep 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Adam Phillips Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Katie Britton Wolverhampton Whls Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Alex Thomson Finished E 1

3. Alex Thomson -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Mae Perrin Finished 0

2. Mae Perrin -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Imogen Gage Finished 0

3. Imogen Gage -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alice Law Wolverhampton Whls Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Smail MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Gee Raleigh GAC Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Bertie Newey VCUK Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  William Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Mike Curtis Aire Valley Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  John Cooper University Of Manchester CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Robert Orr Forme Impsport Sanlamere Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jacob Tipper Teamwallis Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Lee Ward Derby Mercury RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chris Coyle Finished 0

15. Chris Coyle -

Points: 0 | Status: Finished

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lauren Creamer Abergavenny Road Club Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louise Wainwright Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Adam Tempest Lichfield City CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adam Studzinski Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Mattinson PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Kyte Wolverhampton Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Gibson Warrington RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Fotheringham Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Postponed from 16th July.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 11:30 Youth Only Youth --- 25km / 16 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 03/09/11 – 11:30
Youth Only, Youth
25km / 16 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 12:15 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 12:15
National B, Band 3
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 13:15 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 13:15
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/11 14:00 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 03/09/11 – 14:00

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk