Cycling Nuts - an afternoon of racing at Hillingdon

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 01 Oct 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236583

Start Date:

Sat, 1st Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Modell East London Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Maddy Davy Finished 0

1. Maddy Davy -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Scott Richardson Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Reynolds Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex McKerrell Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Stokes Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alun Jones Finished N/A 7

3. Alun Jones -

Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Peter Owen Norwood Paragon CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dan Mitchell Redhill CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Carl Adams Aylesbury CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Warren Hannington I-Team Cyclists' Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Conrad Addo London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Wright Finished 4th 1

10. Andrew Wright -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Suzetta Guerrini London Dynamo Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karla Boddy High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jo Haley DHCyclesport Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Natasha Barry Progression Fitness Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dyanne Holland Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jo-Anne Perry Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Charmaine Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Leanne Rogers Toinfinity Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tracy Corbett London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Victoria Collins London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Reports

Road: Big Sprinters Contest Cycling Nuts

Posted 11/10/2011 - British Cycling

Double-win for youth Rory Townsend

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sat 01/10/11 – 14:45
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:46 Women Only Band 4 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sat 01/10/11 – 14:46
Women Only, Band 4
01 hr / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

236583

Start Date:

Sat, 1st Oct 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Modell East London Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Maddy Davy Finished 0

1. Maddy Davy -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Scott Richardson Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Reynolds Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex McKerrell Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Brian Stokes Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alun Jones Finished N/A 7

3. Alun Jones -

Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Peter Owen Norwood Paragon CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Dan Mitchell Redhill CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Carl Adams Aylesbury CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Warren Hannington I-Team Cyclists' Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Conrad Addo London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Wright Finished 4th 1

10. Andrew Wright -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Suzetta Guerrini London Dynamo Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karla Boddy High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jo Haley DHCyclesport Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Natasha Barry Progression Fitness Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dyanne Holland Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jo-Anne Perry Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Charmaine Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Leanne Rogers Toinfinity Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tracy Corbett London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Victoria Collins London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Reports

Road: Big Sprinters Contest Cycling Nuts

Posted 11/10/2011 - British Cycling

Double-win for youth Rory Townsend

View Full Report

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 13:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 01/10/11 – 14:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sat 01/10/11 – 14:45
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/10/11 14:46 Women Only Band 4 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: Postal: (£13.00), On Day: (£18.00)
Sat 01/10/11 – 14:46
Women Only, Band 4
01 hr / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk