South Region Road Race Championships

Road , Stockbridge – Sunday, 22 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236503

Start Date:

Sun, 22nd May 2011

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Test Valley Community School, Roman Road, Stockbridge, Hampshire, SO20 6HA

View map

Entry close date

Sat, 30th Apr 2011

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  James McLaughlin Pendragon Finished 2nd 04:03:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:03:00:000
2.  Richard Tanguy Pendragon Finished 1st 00:00:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:37:000
3.  Sam Redding GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:03:06:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:06:000
4.  James Dobbin Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:03:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:12:000
5.  Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:03:13:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:13:000
6.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:03:21:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:21:000
7.  Matthew Ullmer Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:03:30:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:30:000
8.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:03:35:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:35:000
9.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:03:40:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:000
10.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 00:03:45:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:45:000
11.  Jason Flooks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:03:56:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:56:000
12.  Conor Ryan Velo Club Montpellier Finished 2nd 00:04:06:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:06:000
13.  Wayne Coombs Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 00:04:10:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:10:000
14.  Chris Spence Caesarean CC Jersey Finished 2nd 00:07:06:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:06:000
15.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:07:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:10:000
16.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:07:29:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:29:000
17.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:07:34:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:34:000
18.  Matthew Osborn GVC Edmond De Rothschild Finished 3rd 00:07:44:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:44:000
19.  Leon Ogier Guernsey Velo Club Finished 3rd 00:07:46:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:46:000
20.  Jeremy Rayner Somer Valley CC Finished 2nd 00:07:47:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
21.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:53:000
22.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Scot Easter Felt Racing Finished 3rd 00:08:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:05:000
25.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 2nd 00:08:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:15:000
26.  Luke Dunbar Performance Cycles-CMI U23 Finished N/A 00:08:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:30:000
27.  Nicholas Le Cocq Velo Sport Jersey Finished 3rd 00:09:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:06:000
28.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Philip Touzeau Guernsey Velo Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joshua Gosselin Guernsey Velo Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  David Barnaville Felt Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Mark Munns Ride 24/7 Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4 Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Masters C+ - Results
1.  Peter Bolke Finished 3rd 15

1. Peter Bolke -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Thomas Bristol RC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Heffernan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Wheddon BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christopher Crowther Army Cycling Union Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Robert Jones Army Cycling Union Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Chris Hutchings Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adrian Colyer Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Page Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ashley Brookes BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Burch Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nicholas Williams New Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Freddie Lewton Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Wilde Finished 4th 21

3. Jake Wilde -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Stewart VC St Raphael Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Taylor Sotonia CC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Marianne Streather VC St Raphael Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gillian Taylor BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Wendy Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: 1st

Reports

South Regional RR Championships

Posted 22/05/2011 - British Cycling

Report, results and images from South Regional Road Race Championships

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Only open to riders residing in the South Region

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 146km / 91 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
146km / 91 miles
3/4 Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Regional Masters C+ Band 4 3rd, 4th 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Regional Masters C+, Band 4 | 3rd, 4th
85km / 53 miles
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Regional Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Regional Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

236503

Start Date:

Sun, 22nd May 2011

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Test Valley Community School, Roman Road, Stockbridge, Hampshire, SO20 6HA

View map

Entry close date

Sat, 30th Apr 2011

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  James McLaughlin Pendragon Finished 2nd 04:03:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 04:03:00:000
2.  Richard Tanguy Pendragon Finished 1st 00:00:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:37:000
3.  Sam Redding GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 00:03:06:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:06:000
4.  James Dobbin Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:03:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:12:000
5.  Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:03:13:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:13:000
6.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:03:21:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:21:000
7.  Matthew Ullmer Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:03:30:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:30:000
8.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:03:35:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:35:000
9.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:03:40:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:000
10.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 00:03:45:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:45:000
11.  Jason Flooks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:03:56:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:56:000
12.  Conor Ryan Velo Club Montpellier Finished 2nd 00:04:06:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:06:000
13.  Wayne Coombs Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 00:04:10:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:10:000
14.  Chris Spence Caesarean CC Jersey Finished 2nd 00:07:06:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:06:000
15.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:07:10:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:10:000
16.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:07:29:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:29:000
17.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 00:07:34:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:34:000
18.  Matthew Osborn GVC Edmond De Rothschild Finished 3rd 00:07:44:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:44:000
19.  Leon Ogier Guernsey Velo Club Finished 3rd 00:07:46:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:46:000
20.  Jeremy Rayner Somer Valley CC Finished 2nd 00:07:47:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
21.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:07:53:000
22.  Simon Healey Andover Whls Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Scot Easter Felt Racing Finished 3rd 00:08:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:05:000
25.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 2nd 00:08:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:15:000
26.  Luke Dunbar Performance Cycles-CMI U23 Finished N/A 00:08:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:30:000
27.  Nicholas Le Cocq Velo Sport Jersey Finished 3rd 00:09:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:06:000
28.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Philip Touzeau Guernsey Velo Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joshua Gosselin Guernsey Velo Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  David Barnaville Felt Racing Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Mark Munns Ride 24/7 Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Ian Savage Cadence Cannondale RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4 Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Masters C+ - Results
1.  Peter Bolke Finished 3rd 15

1. Peter Bolke -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Thomas Bristol RC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aled Jones Gloucester City Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Heffernan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Wheddon BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christopher Crowther Army Cycling Union Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Butterfield Somer Valley CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Robert Jones Army Cycling Union Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Chris Hutchings Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adrian Colyer Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Page Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ashley Brookes BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Burch Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nicholas Williams New Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Freddie Lewton Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Wilde Finished 4th 21

3. Jake Wilde -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Stewart VC St Raphael Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Taylor Sotonia CC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Marianne Streather VC St Raphael Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gillian Taylor BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Wendy Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: 1st

Reports

South Regional RR Championships

Posted 22/05/2011 - British Cycling

Report, results and images from South Regional Road Race Championships

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Only open to riders residing in the South Region

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 146km / 91 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
146km / 91 miles
3/4 Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Regional Masters C+ Band 4 3rd, 4th 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Regional Masters C+, Band 4 | 3rd, 4th
85km / 53 miles
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Regional Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Regional Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/05/11 10:40 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: Postal: (£20.00), On Day: (£25.00)
Sun 22/05/11 – 10:40
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk