The Cornish Series Race 2

Closed Circuit , Cornwall – Saturday, 23 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236477

Start Date:

Sat, 23rd Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RAF Portreath, Portreath, Redruth, Cornwall, TR16 4RA
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Porter Finished 4th 0

2. James Porter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jeffrey Houghton http://www.giant-helston.co.uk Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sean Sumner St Ives CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Houvenaghel One and All Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alessandro Gourley Penzance Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Miles Earl YOGi Cycling Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matthew Cummins One and All Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nigel Holmes One and All Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Ellis http://www.giant-helston.co.uk Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Mark Hooper One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adam Thompson Camel Valley Cycling & Tria Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Antony Farnell One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Phillip Walker One and All Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nigel Ware 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Gray Finished 4th 0

16. Andrew Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Hari Slade Penzance Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Phil Johnson Penzance Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daniel Deakin One and All Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Tom Moran Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Mullen Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Littlejohns Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Talbot Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gus Gustensen Finished 0

6. Gus Gustensen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Sam Chapman Finished 0

7. Sam Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Alex Accleton One and All Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Chris Mattocks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  James Walbridge Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary Chambers Wilier/Live to Ride Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mark Barlow Southfork Racing.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Scott Tomkinson Southfork Racing.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Craig Bellew Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Brennan Townshend Mid Devon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Chris Lobb One and All Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Richard Pascoe One and All Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Toby Peters Dales Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Georgia Dolan Mid Devon CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Peters Dales Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Dolan Mid Devon CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Wherry Cornwall BMX Racing Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Clarke Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Williams One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Railton One and All Cycling Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Heather Booth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Telfer Brunton One and All Cycling Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Judith Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Regional B Band 5 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 National B Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
National B, Band 3
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Women Only Band 4 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Women Only, Band 4

Event Summary

Event Details

Event URN:

236477

Start Date:

Sat, 23rd Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RAF Portreath, Portreath, Redruth, Cornwall, TR16 4RA
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Porter Finished 4th 0

2. James Porter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jeffrey Houghton http://www.giant-helston.co.uk Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Sean Sumner St Ives CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Houvenaghel One and All Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alessandro Gourley Penzance Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Miles Earl YOGi Cycling Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matthew Cummins One and All Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nigel Holmes One and All Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Ellis http://www.giant-helston.co.uk Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Mark Hooper One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adam Thompson Camel Valley Cycling & Tria Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Antony Farnell One and All Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Phillip Walker One and All Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nigel Ware 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andrew Gray Finished 4th 0

16. Andrew Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Hari Slade Penzance Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Phil Johnson Penzance Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daniel Deakin One and All Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Tom Moran Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Mullen Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Littlejohns Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Talbot Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Haydon Revo Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gus Gustensen Finished 0

6. Gus Gustensen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Sam Chapman Finished 0

7. Sam Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Alex Accleton One and All Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Chris Mattocks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  James Walbridge Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary Chambers Wilier/Live to Ride Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mark Barlow Southfork Racing.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Scott Tomkinson Southfork Racing.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jamie Howard Exeter Wheelers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Craig Bellew Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Brennan Townshend Mid Devon CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Chris Lobb One and All Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Richard Pascoe One and All Cycling Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Toby Peters Dales Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Georgia Dolan Mid Devon CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Peters Dales Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Dolan Mid Devon CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Wherry Cornwall BMX Racing Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Clarke Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Williams One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Railton One and All Cycling Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Heather Booth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Fiona Telfer Brunton One and All Cycling Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Judith Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Regional B Band 5 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 National B Band 3 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
National B, Band 3
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/04/11 13:00 Women Only Band 4 ---
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sat 23/04/11 – 13:00
Women Only, Band 4

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk