Herne Hill Track League 21

Track League , London – Monday, 21 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

966/EN/011/2008

Start Date:

Mon, 21st Jul 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results

"A" Warm up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
"A" Warm up Scratch Race - Results
1.  Simon Lewis Unknown N/A 0

1. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

"B" Warm up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
"B" Warm up Scratch Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jake Martin Unknown 0

4. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Michael Levy Unknown 0

5. Michael Levy -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A & B 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B 500m Handicap - Results
1.  David Bradley Brixton Cycles Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Yasukuki Samurai Unknown 0

4. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Julene Knox Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Lewis Unknown N/A 0

2. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Philip Jones Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Cat Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Cat Elimination Race - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Lewis Unknown N/A 0

2. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Philip Jones Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B 30 Lap Scratch Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

B Cat - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Cat - Elimination Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Conor Bunn Unknown N/A 0

2. Conor Bunn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Martin Unknown 0

3. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  J Martin Unknown 0

3. J Martin -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 2 Lap Kieran Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 2 Lap Kieran Group A - Results
1.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 2 Lap Kieran Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 2 Lap Kieran Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 200m Flying Start TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m Flying Start TT - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 300m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m Handicap Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 300m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m Handicap Group B - Results
1.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 5 Lap Points Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Points Race Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 5 Lap Points Race Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Points Race Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 5 Lap Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Scratch Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Elimination Race Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination Race Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Elimintation Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimintation Race Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth 5 Lap Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Scratch Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Registration Fee £5 (for season) - No Licence Points. Twice weekly league - Mondays and Wednesdays.

The Races

EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 18/07/08 19:00 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Fri 18/07/08 – 19:00
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 18/07/08 19:00 --- ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Fri 18/07/08 – 19:00
"A" Warm up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
"B" Warm up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A & B 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A Cat Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
B 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
B Cat - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 2 Lap Kieran Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 2 Lap Kieran Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 200m Flying Start TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 300m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 300m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Points Race Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Points Race Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth Elimination Race Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth Elimintation Race Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Mon 21/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

966/EN/011/2008

Start Date:

Mon, 21st Jul 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results

"A" Warm up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
"A" Warm up Scratch Race - Results
1.  Simon Lewis Unknown N/A 0

1. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

"B" Warm up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
"B" Warm up Scratch Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jake Martin Unknown 0

4. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Michael Levy Unknown 0

5. Michael Levy -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A & B 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B 500m Handicap - Results
1.  David Bradley Brixton Cycles Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Yasukuki Samurai Unknown 0

4. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Julene Knox Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A 30 Lap Scratch Race - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Lewis Unknown N/A 0

2. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Philip Jones Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A Cat Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Cat Elimination Race - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Lewis Unknown N/A 0

2. Simon Lewis -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Yasukuki Samurai Unknown 0

3. Yasukuki Samurai -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Philip Jones Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B 30 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B 30 Lap Scratch Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

B Cat - Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Cat - Elimination Race - Results
1.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Conor Bunn Unknown N/A 0

2. Conor Bunn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Martin Unknown 0

3. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  William Knapp VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Brooks VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Iain Cook VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  James Thorne VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jules Birks Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Felix English Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  J Martin Unknown 0

3. J Martin -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 2 Lap Kieran Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 2 Lap Kieran Group A - Results
1.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 2 Lap Kieran Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 2 Lap Kieran Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 200m Flying Start TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m Flying Start TT - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 300m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m Handicap Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 300m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m Handicap Group B - Results
1.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 5 Lap Points Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Points Race Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth 5 Lap Points Race Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Points Race Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth 5 Lap Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Scratch Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Elimination Race Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination Race Group B - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josh Sweeney Peckham Challengers BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Calum Lewis VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Elimintation Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimintation Race Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Youth 5 Lap Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 5 Lap Scratch Group A - Results
1.  Wim Geberbauer VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Conceicao VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Stephanie Golding Go-Ride Bexley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Registration Fee £5 (for season) - No Licence Points. Twice weekly league - Mondays and Wednesdays.

The Races

EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 18/07/08 19:00 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Fri 18/07/08 – 19:00
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 18/07/08 19:00 --- ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Fri 18/07/08 – 19:00
"A" Warm up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
"B" Warm up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A & B 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
A Cat Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
B 30 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
B Cat - Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 2 Lap Kieran Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 2 Lap Kieran Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 200m Flying Start TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 300m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 300m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Points Race Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Points Race Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth Elimination Race Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth Elimintation Race Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 21/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Youth 5 Lap Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 21/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Mon 21/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk