Ludgershall Summer Series 10

Closed Circuit , Andover – Monday, 01 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236418

Start Date:

Mon, 1st Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Webber Andover Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Trebert Finished 0

4. Harry Trebert -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Calver Finished 0

3. Liam Calver -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jonathan Munns North Road CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Cardy Andover Whls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Swinford Cheltenham & County CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Harper Andover Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Herridge VC Meudon Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Gibbs Finished 3rd 3

7. Mark Gibbs -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Will Robbins Cardiff JIF Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Smith Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Powell Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Terence Smith Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Owen Watkins Cheltenham & County CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  John Fradgley Finished 4th 0

16. John Fradgley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lewis Andrews Finished N/A 0

17. Lewis Andrews -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Coles Finished 4th 0

19. Paul Coles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Chris Mattocks Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Mixell Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Biddulph Born To Bike Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Matthew Clarke Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Sean Calver Finished 4th 0

26. Sean Calver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Jake Wilde Finished 3rd 0

27. Jake Wilde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Aaron Tayler Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Richard Morris Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Stuart Morton Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Matthew England Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Robert Lester Finished N/A 0

36. Robert Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Alistair Bunting Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Brevin Beeson Finished 4th 0

39. Brevin Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Raymond Duckett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Andrew Gibson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Kevin Harding Finished 3rd 0

42. Kevin Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Andrew Perry Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Andrew Crocker Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Richard Watson Finished 0

45. Richard Watson -

Points: 0 | Status: Finished
46.  Karl Smith Finished 3rd 0

46. Karl Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Simon Snowden Adeo Cadence RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Henry Newbury VC St Raphael Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Paul Carson Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Yetman Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jonathan Munns North Road CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Richard Mardle Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  John Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Flavio Zappi Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Thomas Bowering WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Paul Pickup Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Adie Kirby Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Paul Dring Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Ben Anstie Adeo Cadence RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. This event is held on an active military base, all entrants must notify the organiser of the vehicle registration details before arrival.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 01/08/11 – 18:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins / plus 2 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 01/08/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr / plus 2 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

236418

Start Date:

Mon, 1st Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Webber Andover Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Trebert Finished 0

4. Harry Trebert -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Liam Calver Finished 0

3. Liam Calver -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jonathan Munns North Road CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Cardy Andover Whls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Swinford Cheltenham & County CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Harper Andover Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Herridge VC Meudon Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Gibbs Finished 3rd 3

7. Mark Gibbs -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Will Robbins Cardiff JIF Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Smith Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Powell Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Terence Smith Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Owen Watkins Cheltenham & County CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  John Fradgley Finished 4th 0

16. John Fradgley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lewis Andrews Finished N/A 0

17. Lewis Andrews -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Coles Finished 4th 0

19. Paul Coles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Chris Mattocks Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Mixell Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Biddulph Born To Bike Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Matthew Clarke Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Sean Calver Finished 4th 0

26. Sean Calver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Jake Wilde Finished 3rd 0

27. Jake Wilde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Aaron Tayler Swindon RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Richard Morris Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Stuart Morton Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Matthew England Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Robert Lester Finished N/A 0

36. Robert Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Alistair Bunting Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Brevin Beeson Finished 4th 0

39. Brevin Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Raymond Duckett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Andrew Gibson Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Kevin Harding Finished 3rd 0

42. Kevin Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Andrew Perry Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Andrew Crocker Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Richard Watson Finished 0

45. Richard Watson -

Points: 0 | Status: Finished
46.  Karl Smith Finished 3rd 0

46. Karl Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Simon Snowden Adeo Cadence RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Henry Newbury VC St Raphael Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Paul Carson Performance Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Yetman Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jonathan Munns North Road CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Richard Mardle Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  John Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Flavio Zappi Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Thomas Bowering WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Paul Pickup Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  Adie Kirby Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Paul Dring Team Echelon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Ben Anstie Adeo Cadence RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. This event is held on an active military base, all entrants must notify the organiser of the vehicle registration details before arrival.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 01/08/11 – 18:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 18:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 01/08/11 – 18:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins / plus 2 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/08/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 01/08/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr / plus 2 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk