Ludgershall Summer Series 8

Closed Circuit , Andover – Monday, 18 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236416

Start Date:

Mon, 18th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Webber Andover Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Barney Cox Finished 0

3. Barney Cox -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Carson Performance Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Wilkinson Dream Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jason Hopkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Swinford Cheltenham & County CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tony Gray Finished 3rd 2

8. Tony Gray -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Perry Bristol RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Adam Herridge VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Darren Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Newland Finished 0

14. Richard Newland -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jake Wilde Finished 3rd 0

19. Jake Wilde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matt Woodeson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Christopher Cardy Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Mark Skeates Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Brevin Beeson Finished 4th 0

24. Brevin Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Stephen Biddulph Born To Bike Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Garry Clark Felt Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Iain Cade Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Cooper AW Cycles Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Max Holloway VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Barnaville Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert King AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. This event is held on an active military base, all entrants must notify the organiser of the vehicle registration details before arrival.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 18/07/11 – 18:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins / plus 2 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 18/07/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr / plus 2 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

236416

Start Date:

Mon, 18th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Webber Andover Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Barney Cox Finished 0

3. Barney Cox -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Carson Performance Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Wilkinson Dream Cycling Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jason Hopkins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jack Reed Performance Cycles-CMI U23 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Swinford Cheltenham & County CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tony Gray Finished 3rd 2

8. Tony Gray -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Scott Leakey Cadence Cannondale RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Perry Bristol RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Adam Herridge VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Darren Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Newland Finished 0

14. Richard Newland -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Joshua Day Offcamber Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Harvey Lowe Hargroves-Montezuma's Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jake Wilde Finished 3rd 0

19. Jake Wilde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matt Woodeson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Christopher Cardy Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jamie Shearer Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Mark Skeates Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Brevin Beeson Finished 4th 0

24. Brevin Beeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Stephen Biddulph Born To Bike Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Garry Clark Felt Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Iain Cade Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Michael Cripps Army Cycling Union Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Cooper AW Cycles Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Toby Eichler Adeo Cadence RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Max Webber VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Harper VC St Raphael Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Max Holloway VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Barnaville Felt Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert King AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. This event is held on an active military base, all entrants must notify the organiser of the vehicle registration details before arrival.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 18/07/11 – 18:00
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 18:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 18/07/11 – 18:30

3/4

Regional B, Band 5
45 mins / plus 2 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/07/11 19:30 National B Band 3 --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 18/07/11 – 19:30
National B, Band 3
01 hr / plus 2 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk