Cardiff JIF Lungopeners 3

Closed Circuit , Vale of Glamorgan – Sunday, 27 Mar 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

236382

Start Date:

Sun, 27th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rhys Thomas Abergavenny Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rhys Roberts Towy Riders Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Brett Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Rees Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Molly Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Graeme Boswell Cardiff Ajax CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Cai Thompson Bynea CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Horswill Newport Olympic Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Bernard Brown Cardiff Ajax CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Chick Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Kevin Hughes Finished 0

6. Kevin Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Allan Wardhaugh Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Purkiss Ystwyth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Hier Forza Cycles Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  John Rawnsley Cardiff JIF Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Owen Thomas Cardiff Ajax CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ronan Graham Maindy Flyers Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Bees Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Fenaroli Cardiff Ajax CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Sheppard Cardiff JIF Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Finn Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 27/03/11 – 11:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 12:15 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 27/03/11 – 12:15

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

236382

Start Date:

Sun, 27th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rhys Thomas Abergavenny Road Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rhys Roberts Towy Riders Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Brett Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Rees Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Molly Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Graeme Boswell Cardiff Ajax CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Cai Thompson Bynea CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Horswill Newport Olympic Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Bernard Brown Cardiff Ajax CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christopher Chick Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Kevin Hughes Finished 0

6. Kevin Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Allan Wardhaugh Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Purkiss Ystwyth Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Hier Forza Cycles Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  John Rawnsley Cardiff JIF Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Owen Thomas Cardiff Ajax CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ronan Graham Maindy Flyers Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Bees Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jamie Fenaroli Cardiff Ajax CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Sheppard Cardiff JIF Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Finn Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:30
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 09:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 09:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:00
Youth Only, Youth
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 27/03/11 – 11:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 27/03/11 – 11:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/03/11 12:15 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 27/03/11 – 12:15

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk