Event URN:
236358
Start date:
Sat, 2nd Jul 2011
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Whitecraigs RC
199-201 Aurs Road, Newton Mearns, Glasgow, Renfrewshire, G77 6PX
Online Entry FAQs
Payment instructions
enter online at entrycentral
Entry close date
Sat, 18th Jun 2011
Event promoted by:
Glasgow Wheelers CC
Event website:
http://www.glasgowwheelers.com/ArthurCRR.php
Event organiser:
Mr David Lang
07710 129777
david.lang5@ntlworld.com
Cheques payable to:
Glasgow Wheelers
Download Entry Form
Info for Riders:
Part of the Sup6r Six Series - enter online at entrycentral.com
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Jul 11 10:00 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 120km / 75m
2 Jul 11 11:05 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 75km / 47m

View All

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Jul 11 10:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 120km / 75m

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Jul 11 11:05 Regional B Band 4 3rd, 4th 75km / 47m

Provisional Report and Results

Posted 04/07/2011 - British Cycling

Robbie Hassan Wins Arthur Campbell Memorial.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Hassan Endura/Pedalpower Development ... Finished 1st 03:29:09:000 60
2 Jason Allen Finished 0
3 Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 45
4 Matthew Kipling Raleigh GAC Finished Elite 40
5 Gary Hand Endura/Pedalpower Development ... Finished 1st 00:00:03:000 35
6 Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:04:000 31
7 Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:09:000 27
8 Gordon Murdoch Team Cycle Lane Finished 2nd 00:00:13:000 23
9 Peter Murdoch Team Cycle Lane Finished 1st 20
10 James McCallum JLT Condor Finished Elite 00:00:20:000 17
11 John Brown ActivCycles-Corbridge Finished 2nd 00:00:36:000 15
12 Stuart Henry Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 13
13 Dougie Young Endura/Pedalpower Development ... Finished N/A 11
14 Mark Skilling Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 9
15 Russell Bayliss GS Metro Finished 2nd 7
16 Jamie Kennedy Glasgow Couriers Finished 2nd 6
17 James Alder Blackhawk Bikes Finished 2nd 5
18 Scott McCrossan Endura/Pedalpower Development ... Finished 2nd 3
19 Neil Taylor Edinburgh RC Finished N/A 00:00:43:000 2
20 George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:02:42:000 1
21 David Lines Endura/Pedalpower Development ... Finished Elite 0
22 Richard McDonald Stirling Bike Club Finished 2nd 0
23 Tom Macdonald Lomond Roads CC Finished 3rd 0
24 Andrew Cox TheBicycleWorks Finished 3rd 00:02:46:000 0
25 Craig Wallace Granite City RT Finished 3rd 00:02:53:000 0
26 Tommy Murray Glasgow Whls Finished 2nd 0
27 Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 00:02:57:000 0
28 Trevor Wilson Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 3rd 0
29 Craig Adams GJS Cruise Racing Finished 2nd 0
30 Simon Baxter Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 0
31 Robert Cowie Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 0
32 Stephen Russell Team Cycle Lane Finished 2nd 0
33 Alister Watt Granite City RT Finished 2nd 0
34 Chris Whittle Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
35 Andrew Brierley Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
36 Matthew MacDonald TheBicycleWorks Finished N/A 0
37 Andrew Davies TheBicycleWorks Finished 3rd 0
38 Keith Laird Glasgow Couriers Finished 3rd 0
39 Eddie Cowle Stirling Bike Club Finished 3rd 00:03:03:000 0
40 Rich Semple Team Cycle Lane Finished 3rd 0
41 Paul Watson ActivCycles-Corbridge Finished 3rd 0
42 Liam Cowie Endura/Pedalpower Development ... Finished N/A 0
43 Lindsay Gordon TheBicycleWorks Finished 3rd 0
44 Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
45 Andrew Whitehall Glasgow Whls Finished 3rd 0
46 Stuart MacGregor www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 0
47 Gerald Grant GJS Cruise Racing Finished 3rd 0
48 Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
49 Raymond Turner Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 00:03:13:000 0
50 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished 3rd 00:13:51:000 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brian McCardle East Kilbride Road Club Finished N/A 02:10:24:000 15
2 Dale McCallum Finished 3rd 12
3 Bradley Stokes Pedal Power RT Finished 4th 10
4 Andrew Hale Pedal Power RT Finished 3rd 8
5 Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 6
6 Jack Mclaren Pedal Power RT Finished N/A 5
7 Ryan Fenwick Stewartry Wheelers Finished 4th 4
8 Scott Hawkins Glasgow Couriers Finished 4th 3
9 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 3rd 2
10 Michael Fong Velo Club Edinburgh Finished N/A 1
11 George Roberts VC Glasgow South Finished 4th 0
12 Jenny Stanning Edinburgh RC Finished 2nd 0
13 Scott Lindsay Finished 4th 0
14 Georges Avraam Finished 4th 0
15 Raymond Reidy Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
16 Ewan Minty Berwick Wheelers CC Finished N/A 0
17 Ricky Sutherland Finished 3rd 0
18 Gary Cross Falkirk Bicycle Club Finished 3rd 0
19 Richard Provan Glasgow Couriers Finished 4th 0
20 Lee Craigie Finished 3rd 0
21 Andrew Scott Musselburgh RCC Finished 4th 0
22 James Meek Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 4th 0
23 Paul Gibson Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
24 Barrie McCutcheon Finished 0
25 Ayrton Pellet Edinburgh RC Finished 3rd 0
26 Andrew Prenelle Finished 0
27 Euan Macpherson Dunfermline CC Finished 3rd 00:00:18:000 0
28 John Paterson Dumfries CC Finished 3rd 0
29 Paul Torrance Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 0
30 Christopher Walsh Velo Club Edinburgh Finished 3rd 00:00:21:000 0
31 David Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 00:00:24:000 0
32 Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 4th 00:00:26:000 0
33 Paul McSkimming www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 4th 0
34 Graeme Scott Edinburgh RC Finished 4th 0
35 Brian Hamilton Pedal Power RT Finished 4th 00:00:37:000 0
36 John Myburgh Edinburgh RC Finished 4th 00:00:43:000 0
37 Craig Marshall West Lothian Clarion CC Finished 00:01:05:000 0
38 Scott McCallum Finished 4th 00:01:40:000 0
39 Paul Ramsay Royal Albert CC Finished N/A 00:01:43:000 0
40 Matthew Stevenson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:01:55:000 0
41 Peter Ward Velo Club Edinburgh Finished 4th 00:02:02:000 0
42 Daniel Halliday Velo Club Edinburgh Finished 4th 00:02:35:000 0
43 Jake Bown Stirling Bike Club Finished 4th 00:03:03:000 0
44 David Blockley VC Glasgow South Finished 4th 00:03:42:000 0
45 Benjamin Peacock Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 00:05:02:000 0
46 Derek McMillan Finished 4th 00:05:33:000 0
47 John Farrell East Kilbride Road Club Finished 4th 00:06:06:000 0
48 Robin Millar Finished 4th 00:06:37:000 0
49 Mark Murray Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:08:31:000 0
50 Colin McLellan Velo Club Edinburgh Finished 4th 00:09:46:000 0
51 Michael Paton Falkirk Bicycle Club Finished 4th 00:14:22:000 0
52 Laura Murray Velocity 44 Stirling Finished 2nd 00:14:25:000 0
53 Darren Wood Walkers Cycling Club Finished 4th 00:14:27:000 0
54 Nicholas Trowell Army Cycling Union Finished 4th 00:16:45:000 0
55 Gordon Jackson Hawick CC Finished 4th 00:21:07:000 0
56 Andrew Kilpatrick Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 00:32:36:000 0
57 Charlie McCusker Finished 00:54:36:000 0