Event URN:
236054
Start date:
Sun, 4th Sep 2011
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Eastridge Woods
Plox Green Road, Minsterley, Shropshire, SY5 0TS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
XCracer.com ( website )
Event website:
http://www.xcracer.com
Event organiser:
Mr James Hampshire
6 Home Farm Close
Witherley
Atherstone
Warwickshire
CV9 3SP
Cheques payable to:
Midlands XC
Download Entry Form
Info for Riders:
Under 8s, 10s & 12s races enter on the day
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 Expert Women MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps
4 Sep 11 10:30 Grand Vet Men MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps
4 Sep 11 10:30 Grand Vet Women MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps
4 Sep 11 10:30 Junior Female MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps

View All

Event Location:

Plox Green Road,
Minsterley,
Shropshire,
SY5 0TS

Race: Expert Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps

Race: Grand Vet Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps

Race: Grand Vet Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps

Race: Junior Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps

Race: Junior Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps

Race: Juvenile Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps

Race: Juvenile Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 2 laps

Race: Master Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 4 laps

Race: Sport Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 3 laps

Race: Veteran Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 4 laps

Race: Veteran Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 3 laps

Race: Youth Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 3 laps

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 13:00 Go-MTB None --- ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 13:00 Go-MTB None --- ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 13:00 Go-MTB None --- ---

Race: Under 10 Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 13:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 6 laps

Race: Expert Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 6 laps

Race: Masters Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master 5 laps

Race: Open 16+ Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 14:00 Non-Ranking None --- 3 laps

Race: Sport Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 11 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 4 laps

Confirmed Results

Race name: Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruth Owen-Evans Cotic A Quick Release Holidays... Finished Expert 60
2 Joanne Clay Finished Expert 50

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Wright Finished G/Vet 60
2 Bruce Rollinson Ilkley Cycles Finished G/Vet 50
3 Tony Blackwell Finished G/Vet 45
4 Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished G/Vet 40
5 Timothy Stowe Finished G/Vet 37
6 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished G/Vet 34
7 Craig Turner Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished G/Vet 32
8 Stephen Collen Coed Llandegla N Wales MBA Finished S/Vet 60
9 Richard Johnson Finished G/Vet 30
10 Alan Morris Finished 0

Confirmed Results

Race name: Grand Vet Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ann Robinson Brereton Wheelers Finished G/Vet 60

Confirmed Results

Race name: Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Bettles WXC Mountain Bike Team UK Finished Junior 60

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Nixon John Lloyd Racing Finished Junior 60
2 Elliot Harrison South Pennine RC Finished Junior 50
3 Richard Johnson Finished Junior 45
James Hyde Numplumz Mountainbikers Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ria Mobbs Welland Valley CC Finished Juvenile 60
2 Jade Mobbs Welland Valley CC Finished Juvenile 50

Confirmed Results

Race name: Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gregg Booker Matlock CC Finished Juvenile 60
2 Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 50
3 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 45
4 Ryan Williamson Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 40
5 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Juvenile 37
6 Jack Nash Coed Llandegla N Wales MBA Finished Juvenile 34
William Gascoyne Heanor Clarion CC Did not finish Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Master Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Verity Appleyard Finished Master 60
2 Helen Wainwright Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michelle Paget Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Phil Blacker Wyre Forest CRC Finished Veteran 60
2 Lloyd Bettles Finished Veteran 50
3 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 45
4 Christopher Taylor Stourbridge Velo Finished Veteran 40
5 Keith Evans Malvern Cycle Sport Finished N/A 37
6 Gary Strickland Finished Veteran 34
7 Keith Peters Finished Veteran 32
8 Nicholas Popham Finished Veteran 0
9 Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 28
10 Peter Bromwich West Midlands Cyclo Cross Leag... Finished Veteran 26
11 Carlton Holmes Finished Veteran 24
12 Robert Orr Matlock CC Finished Veteran 0
13 Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 22
14 Nigel Moore Lyme RC Finished Veteran 21
15 Peter Harrison Finished 0
16 Andy Robinson Born To Bike Finished N/A 19
17 Graham Bryce G M C Fire Services Finished Veteran 18
18 Michael Radburn Finished Veteran 16
19 Kevin Hayward Finished 0
20 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 12
21 Martin Phillips Finished Master 0
22 Carl Taylor Finished 0
23 Simon Hepworth Finished 0
24 Craig Whittle Finished 0
25 Mark Webster Finished 0
26 Gavan Morris Finished 0
27 Jason Carter Lichfield City CC Finished N/A 0
Stewart Coates Ilkley Cycles Did not finish Veteran 0
Bryan Healy Halesowen A & CC Did not finish Veteran 0
Nick Jones Did not finish 0
Alex Slater Did not finish Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lorna Rider Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 60

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Welburn Lichfield City CC Finished Youth 60
2 David Creber Malvern Cycle Sport Finished Youth 50
3 Tom Herbert Finished 0
4 Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 40

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reuben Orr Matlock CC Finished N/A 0
2 Connor Smith Lichfield City CC Finished N/A 0
3 Edward Woodward Coventry Road Club Finished N/A 0
4 Joshua Popham Cardinal Griffin Catholic High... Finished N/A 0
5 Robert Price Alf Jones Cycles Finished N/A 0
6 Frankie Murrie Finished 0
7 Joseph Hyde Finished 0
8 Cole Hepworth Finished 0
9 Lewis Page Finished 0
10 Samuel Morris Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Orr Matlock CC Finished N/A 0
2 Simon Price Alf Jones Cycles Finished N/A 0
3 Louis Brooks Finished 0
4 Aaron Morris Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ffyona Booker Finished 0
2 Bethan Page Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Willshaw Finished 0
2 Megan Bettles Finished N/A 0
3 Codie Strickland Finished 0
4 Zoe Willshaw Finished 0
5 Mia Rolinson Finished 0
6 Emily Rolinson Finished 0
7 Emily Newton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Bell Finished Elite 60
2 Stephen James AW Cycles Finished Elite 50
3 Bengareth Roff Novus OMX Pro Team Finished Elite 45
4 Christian Aucote Finished Elite 40
Giles Bett Weaver Valley CC Did not finish Elite 0
Giles Drake Team Elite Did not finish Elite 0

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Jones Numplumz Mountainbikers Finished Expert 60
2 Lee Westwood Raleigh Racing Team Finished Expert 50
3 James Williams John Lloyd Racing Finished N/A 45
4 Benjamin Price TORQ Performance Finished Expert 40
5 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 37
6 Neil Hayward Sportstest.co.uk Finished Expert 34
7 Harry Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Expert 32
Sam Sayers Did not finish Expert 0

Confirmed Results

Race name: Masters Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Dennis Swinnerton Cycles Finished Master 60
2 Ed Moseley Malvern Cycle Sport Finished Master 50
3 Roy Davies Finished Master 45
4 Ben Dale Finished Master 40
5 Darren Alexander CNP - Orbea Finished N/A 37
6 Matthew Greensill Finished Master 34
7 Paul Wellicome Evans Cycles Race Team Finished Sport 0
8 Leon Plews Worcester Cycle Centre Finished Master 30
9 Rob Taylor Finished 0
10 Ben Cook Ilkley Cycles Finished N/A 26
11 Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Master 24
12 David Thomas Finished 0
Tony Cope Did not finish 0
James Gleave TORQ Performance Did not finish Master 0

Confirmed Results

Race name: Open 16+ Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark O'Connell MK Cycles Finished Master 0
2 Nick Masters Finished 0
3 Simon Willshaw Finished 0
4 Adam Hughes Finished N/A 0
5 John Pitman Finished 0
6 Gaz Mobley Finished 0
7 Karl Clay Finished 0
8 John Williams Finished 0
9 Robert Brookes Finished N/A 0
10 Alan Buxcey Coventry Olympic - Mr Mole Finished Master 0
11 Craig Gibson Finished 0
12 Ken Bridgett Finished 0
Glenn Barry Did not finish 0
Andy Bowker Did not finish 0
Jonathan Gregson Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Bouttell Newmarket Cycling&Triathlo... Finished Sport 60
2 Christopher Howell Audlem Cycling Club Finished Sport 50
3 Chris Bailey Inverse/ Cycling Components RT Finished Sport 45
4 Ben Trotter Macclesfield Wheelers Finished Sport 40
5 Cameron Edwards Finished 0
6 James Bailey Finished Sport 34
7 David Price Velo Hay Finished Sport 32
8 Tom O'Neill Finished 0
9 Matthew Bennett CC Giro Finished Sport 28
10 Anthony Yeomans Finished N/A 0
11 Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 0
12 Benjamin Colley Finished Sport 0
13 Mark Barnes Finished 0
14 Lee Gratton Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Sport 21
15 Simon Ridge Finished 0
16 Leon Rainsford Finished N/A 0
17 Darren Corcoran Finished N/A 0
18 Scott Walklate Finished 0
Craig Bromley Did not finish N/A 0
Stewart Coates Ilkley Cycles Did not finish Veteran 0
John Hopkinson Aire Valley Racing Team Did not finish Sport 0
Spencer Parker Did not finish 0
Henry Sleight Loughborough Students CC Did not finish Sport 0