Castle Combe Summer Series 1

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 06 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

201/EN/009/2010

Start Date:

Thu, 6th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Josh Price Finished 00:00:00:00 0

4. Josh Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Megan James Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rhys Britton Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Nicole Pollock Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  BEN REED Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Max Berryman Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Anstice Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Woods Swindon RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Price Finished 00:00:00:00 0

1. Tom Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Scott Curtis Finished E 00:00:00:00 2

2. Scott Curtis -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Dale Appleby Raleigh GAC Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  James Stewart Raleigh GAC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  James Lewis Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
0.  Andy Cook Chippenham & Dist Whls Commissaire 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Commissaire | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

EoL only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:30 Regional C+ Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 06/05/10 – 19:30
Regional C+, Band 5
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

201/EN/009/2010

Start Date:

Thu, 6th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Sewell Swindon RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Josh Price Finished 00:00:00:00 0

4. Josh Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Megan James Abergavenny Road Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rhys Britton Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Cori Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Nicole Pollock Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  BEN REED Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Max Berryman Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Anstice Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Matt Godden Gloucester City Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Woods Swindon RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Tom Price Finished 00:00:00:00 0

1. Tom Price -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Scott Curtis Finished E 00:00:00:00 2

2. Scott Curtis -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Dale Appleby Raleigh GAC Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  James Stewart Raleigh GAC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  James Lewis Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Benjamin Luckwell Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
0.  Andy Cook Chippenham & Dist Whls Commissaire 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Commissaire | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

EoL only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:30 Regional C+ Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 06/05/10 – 19:30
Regional C+, Band 5
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk