Zipvit Sport/Lichfield CCC Youth Series 3

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 04 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

235734

Start Date:

Sat, 4th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Entry close date

Sat, 21st May 2011

Results

Confirmed Results

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Time Trial - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:02:23:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:23:000
2.  Alex Coleston-Shields Finished E 00:02:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:28:000
3.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 00:02:35:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:35:000
4.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 00:02:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:40:000
5.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:41:000
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 00:02:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:43:000
7.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 00:02:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:47:000
8.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 00:02:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:54:000
9.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 00:03:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:22:000
10.  Daniel Evans Finished 00:03:30:000 0

10. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:30:000

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Time Trial - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 00:02:07:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:07:000
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:12:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:12:000
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 00:02:13:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:13:000
4.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:20:000
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 00:02:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:22:000
6.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 00:02:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:24:000
7.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:26:000
8.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 00:02:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:27:000
9.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:02:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:27:000
10.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 00:02:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:28:000
11.  Emile Alexander Finished D 00:02:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:29:000
12.  Mark Gray Finished 00:02:31:000 0

12. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:31:000
13.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 00:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:32:000
14.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 00:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:32:000
15.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:33:000
16.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 00:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:34:000
17.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:000
18.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 00:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:41:000
19.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 00:02:42:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:42:000
20.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 00:02:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:51:000
21.  Piper Radford SF Racing Finished D 00:02:56:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:56:000
21.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 00:02:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:56:000
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Time Trial - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:02:02:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:02:000
2.  Scott Hookway SF Racing Finished C 00:02:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:03:000
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 00:02:06:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:06:000
4.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 00:02:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:11:000
5.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:13:000
6.  James Getty Lichfield City CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
7.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
7.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
9.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 00:02:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:15:000
10.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
10.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
12.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
13.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 00:02:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
17.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 00:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:20:000
18.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 00:02:21:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:21:000
19.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:02:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:25:000
20.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:02:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:000
21.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 00:02:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:31:000
22.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 00:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:36:000
23.  Eve Lyon Finished C 00:02:38:000 0

23. Eve Lyon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:38:000
24.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 00:02:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:51:000
25.  James Browning Finished 00:26:10:000 0

25. James Browning -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:10:000

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Time Trial - Results
1.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished B 00:01:50:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:50:000
2.  Callum McBrearty Finished B 00:01:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:51:000
3.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished B 00:01:54:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:54:000
4.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:01:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:58:000
5.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:59:000
5.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
5.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
5.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
9.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 00:02:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:02:000
10.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:05:000
10.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:05:000
12.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:02:06:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:06:000
13.  Harvey Wadsworth Solihull CC Finished B 00:02:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:09:000
14.  Emma Price Derby Mercury RC Finished B 00:02:11:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:000
15.  George Evans Finished 00:02:13:000 0

15. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:13:000
16.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:14:000
17.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 00:02:16:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:16:000
18.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished B 00:02:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:18:000
19.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:02:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:22:000
20.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished B 00:02:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:35:000

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Time Trial - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:01:40:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:40:000
2.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 00:01:43:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:000
3.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished A 00:01:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:000
3.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished A 00:01:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:000
5.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 00:01:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:46:000
6.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:01:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:50:000
7.  Ethan Lee Solihull CC Finished A 00:01:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:51:000
7.  James Plant Wyre Forest CRC Finished A 00:01:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:51:000
9.  William Cheaney Finished A 00:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:52:000
10.  Christopher Welburn Lichfield City CC Finished N/A 00:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:52:000
11.  Luke Selibas Lichfield City CC Finished A 00:01:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:53:000
12.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 00:01:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:54:000
12.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished A 00:01:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:54:000
14.  James Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:01:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:56:000
15.  Olivier Arnoux Derby Mercury RC Finished A 00:02:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:00:000
16.  Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished A 00:02:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:02:000
17.  Paige Coope SF Racing Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Browning Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Coleston-Shields Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
8.  Daniel Evans Finished 0

8. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emile Alexander Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Mark Gray Finished 0

16. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished
17.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
21.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
21.  Piper Radford SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Scott Hookway SF Racing Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  James Browning Finished 0

7. James Browning -

Points: 0 | Status: Finished
8.  James Getty Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
16.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Eve Lyon Finished C 0

21. Eve Lyon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum McBrearty Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
11.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  George Evans Finished 0

14. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Harvey Wadsworth Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
19.  Emma Price Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Cheaney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Selibas Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Christopher Welburn Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ethan Lee Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Paige Coope SF Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Alex Coleston-Shields Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
9.  Daniel Evans Finished 0

9. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emile Alexander Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Mark Gray Finished 0

16. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
21.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
22.  Piper Radford SF Racing Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Getty Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
14.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Eve Lyon Finished C 1

18. Eve Lyon -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
20.  Scott Hookway SF Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Toby Barnes Lichfield City CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- James Browning Did not finish 0

20. James Browning -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Claire Fielding Wolverhampton Whls Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

About the Event

Info for Riders

Signing on closes at 9am for all categories. TT starts at 9.15am, circuit races start immediately after with U8's first. All categories get 2 circuit races. Categories may be combined depending on numbers.

The Races

U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 04/06/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:16
Youth Only, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:17
Youth Only, Youth
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:18 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:18
Youth Only, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:19 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:19
Youth Only, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:15
Youth Only, Youth
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:16
Youth Only, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:17
Youth Only, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:18 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:18
Youth Only, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:19 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:19
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:15
Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:16
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:17
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

235734

Start Date:

Sat, 4th Jun 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Entry close date

Sat, 21st May 2011

Results

Confirmed Results

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Time Trial - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:02:23:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:23:000
2.  Alex Coleston-Shields Finished E 00:02:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:28:000
3.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 00:02:35:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:35:000
4.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 00:02:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:40:000
5.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:41:000
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 00:02:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:43:000
7.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 00:02:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:47:000
8.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 00:02:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:54:000
9.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 00:03:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:22:000
10.  Daniel Evans Finished 00:03:30:000 0

10. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:30:000

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Time Trial - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 00:02:07:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:07:000
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:12:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:12:000
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 00:02:13:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:13:000
4.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:20:000
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 00:02:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:22:000
6.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 00:02:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:24:000
7.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:26:000
8.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 00:02:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:27:000
9.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:02:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:27:000
10.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 00:02:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:28:000
11.  Emile Alexander Finished D 00:02:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:29:000
12.  Mark Gray Finished 00:02:31:000 0

12. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:31:000
13.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 00:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:32:000
14.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 00:02:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:32:000
15.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:33:000
16.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 00:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:34:000
17.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:000
18.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 00:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:41:000
19.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 00:02:42:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:42:000
20.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 00:02:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:51:000
21.  Piper Radford SF Racing Finished D 00:02:56:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:56:000
21.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 00:02:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:56:000
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Time Trial - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:02:02:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:02:000
2.  Scott Hookway SF Racing Finished C 00:02:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:03:000
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 00:02:06:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:06:000
4.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 00:02:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:11:000
5.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:13:000
6.  James Getty Lichfield City CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
7.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
7.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:14:000
9.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 00:02:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:15:000
10.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
10.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
12.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
13.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
14.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 00:02:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:000
17.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 00:02:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:20:000
18.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 00:02:21:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:21:000
19.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:02:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:25:000
20.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:02:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:30:000
21.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 00:02:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:31:000
22.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 00:02:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:36:000
23.  Eve Lyon Finished C 00:02:38:000 0

23. Eve Lyon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:38:000
24.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 00:02:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:51:000
25.  James Browning Finished 00:26:10:000 0

25. James Browning -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:10:000

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Time Trial - Results
1.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished B 00:01:50:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:50:000
2.  Callum McBrearty Finished B 00:01:51:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:51:000
3.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished B 00:01:54:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:54:000
4.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:01:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:58:000
5.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:59:000
5.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
5.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
5.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 00:01:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:59:000
9.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 00:02:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:02:000
10.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 00:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:05:000
10.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:02:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:05:000
12.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:02:06:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:06:000
13.  Harvey Wadsworth Solihull CC Finished B 00:02:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:09:000
14.  Emma Price Derby Mercury RC Finished B 00:02:11:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:000
15.  George Evans Finished 00:02:13:000 0

15. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:13:000
16.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:14:000
17.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 00:02:16:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:16:000
18.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished B 00:02:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:18:000
19.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:02:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:22:000
20.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished B 00:02:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:35:000

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Time Trial - Results
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 00:01:40:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:40:000
2.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 00:01:43:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:000
3.  Harry Crew Derby Mercury RC Finished A 00:01:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:000
3.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished A 00:01:45:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:000
5.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 00:01:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:46:000
6.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:01:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:50:000
7.  Ethan Lee Solihull CC Finished A 00:01:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:51:000
7.  James Plant Wyre Forest CRC Finished A 00:01:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:51:000
9.  William Cheaney Finished A 00:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:52:000
10.  Christopher Welburn Lichfield City CC Finished N/A 00:01:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:52:000
11.  Luke Selibas Lichfield City CC Finished A 00:01:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:53:000
12.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 00:01:54:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:54:000
12.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished A 00:01:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:54:000
14.  James Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:01:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:56:000
15.  Olivier Arnoux Derby Mercury RC Finished A 00:02:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:00:000
16.  Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished A 00:02:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:02:000
17.  Paige Coope SF Racing Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Browning Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Coleston-Shields Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
8.  Daniel Evans Finished 0

8. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Emile Alexander Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Mark Gray Finished 0

16. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished
17.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
21.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
21.  Piper Radford SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Scott Hookway SF Racing Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  James Browning Finished 0

7. James Browning -

Points: 0 | Status: Finished
8.  James Getty Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
16.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Eve Lyon Finished C 0

21. Eve Lyon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Claire Fielding Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Brooks Malvern Cycle Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum McBrearty Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
11.  Joshua Waters Plan B Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Elliot Dudley SF Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  George Evans Finished 0

14. George Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Harvey Wadsworth Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jessica Willett Heanor Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
19.  Emma Price Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ravenscroft Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Luke Markham Rugby Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  William Cheaney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Selibas Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Christopher Welburn Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Ethan Lee Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Martyn Bruton Redditch Road & Path CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Paige Coope SF Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ben Askey Lichfield City CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Alex Coleston-Shields Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ashley Holmes Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
9.  Daniel Evans Finished 0

9. Daniel Evans -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Jack Carter Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  William Staite Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emile Alexander Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Elliot Waters Plan B Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Kerrigan Robb Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Noah Tresham Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Nicholas Evans Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Mark Gray Finished 0

16. Mark Gray -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Harri Evans Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Kieran Speechly Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Jessica Carter Lichfield City CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
21.  Tegan Hookway SF Racing Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
22.  Piper Radford SF Racing Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Max Geldard Lichfield City CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Benjamin Breakwell Solihull CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Getty Lichfield City CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Toby Bushell Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Daniel Bradbury Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oliver Price Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
14.  Oliver Evans Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Georgia Toner Welland Valley CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
18.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Eve Lyon Finished C 1

18. Eve Lyon -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
20.  Scott Hookway SF Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Toby Barnes Lichfield City CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- James Browning Did not finish 0

20. James Browning -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Claire Fielding Wolverhampton Whls Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

About the Event

Info for Riders

Signing on closes at 9am for all categories. TT starts at 9.15am, circuit races start immediately after with U8's first. All categories get 2 circuit races. Categories may be combined depending on numbers.

The Races

U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£8.00)
Sat 04/06/11 – 09:15
Youth Only, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:16
Youth Only, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:17
Youth Only, Youth
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:18 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:18
Youth Only, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 09:19 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 09:19
Youth Only, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:15
Youth Only, Youth
U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:16
Youth Only, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:17
Youth Only, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:18 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:18
Youth Only, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 10:19 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 10:19
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:15
Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:16 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:16
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/11 11:17 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 04/06/11 – 11:17
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk