Omega Thruxton Youth Circuits

Closed Circuit , Andover – Sunday, 13 Sep 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

909/EN/009/2009

Start Date:

Sun, 13th Sep 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alex Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Liam Sewell Swindon RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Thamana Nel Unknown 0

8. Thamana Nel -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lucy Colegate VC Meudon Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ethan Fitzgerald Unknown 0

3. Ethan Fitzgerald -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Bradley Duff Unknown 0

5. Bradley Duff -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Rob Panter I-Team Cyclists' Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Cameron Thompson Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Thomas Sewell Swindon RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Jed Webber Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Oliver Priddle Granite City RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Emily Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jack Reed Epic Cycles-Viner RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Zachery May Unknown B 0

7. Zachery May -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Matthew Hill VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Mitchell Webber Andover Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Priddle NFTO Race Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  William Tavener Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Christopher Roebuck Oxford City RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Roberts Broom Wagon Racing Team Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Latham Rhino Velo Race Team Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jonathan Dibben DHCyclesport Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Haase Newport Olympic Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Kristian Cave VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Rupert Denny Team Swift Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Tom Bolton Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Sebastian Baylis 1st Chard Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Dante Carpenter Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Joshua Stewart Velocity Bikes Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  George Stevens Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Tom Canning Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Jonathan Aske Mid Devon CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  James Tavener Unknown 4th 0

32. James Tavener -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
33.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Esther Colman Unknown B 0

34. Esther Colman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
35.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth --- 5-10km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
5-10km
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:15 Youth Only Youth --- 10-20km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:15
Youth Only, Youth
10-20km
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:45 Youth Only Youth --- 20-40km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:45
Youth Only, Youth
20-40km
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 14:45 Youth Only Youth --- 20-40 km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 14:45
Youth Only, Youth
20-40 km
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 14:45 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 14:45
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 15:45 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 15:45
Youth Only, Youth
35km / 22 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

909/EN/009/2009

Start Date:

Sun, 13th Sep 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alex Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Liam Sewell Swindon RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Thamana Nel Unknown 0

8. Thamana Nel -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lucy Colegate VC Meudon Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  Ethan Fitzgerald Unknown 0

3. Ethan Fitzgerald -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Bradley Duff Unknown 0

5. Bradley Duff -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Rob Panter I-Team Cyclists' Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Cameron Thompson Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Thomas Sewell Swindon RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Jed Webber Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Oliver Priddle Granite City RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Emily Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jack Reed Epic Cycles-Viner RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Zachery May Unknown B 0

7. Zachery May -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Evans Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Matthew Hill VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Mitchell Webber Andover Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Priddle NFTO Race Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  William Tavener Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Christopher Roebuck Oxford City RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Roberts Broom Wagon Racing Team Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Latham Rhino Velo Race Team Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jonathan Dibben DHCyclesport Cycling Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Haase Newport Olympic Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Kristian Cave VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Rupert Denny Team Swift Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Tom Bolton Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Sebastian Baylis 1st Chard Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Dante Carpenter Fit-For Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Joshua Stewart Velocity Bikes Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  George Stevens Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Tom Canning Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Jonathan Aske Mid Devon CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  James Tavener Unknown 4th 0

32. James Tavener -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
33.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Esther Colman Unknown B 0

34. Esther Colman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
35.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth --- 5-10km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
5-10km
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 12:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 12:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:15 Youth Only Youth --- 10-20km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:15
Youth Only, Youth
10-20km
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 13:45 Youth Only Youth --- 20-40km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 13:45
Youth Only, Youth
20-40km
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 14:45 Youth Only Youth --- 20-40 km
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 14:45
Youth Only, Youth
20-40 km
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 14:45 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 14:45
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/09/09 15:45 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sun 13/09/09 – 15:45
Youth Only, Youth
35km / 22 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk